Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sadicu View Post
    Dacia recheamă în service peste 13.000 de maşini vândute în România.

    https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech...masini-1064866
    Am trimis un mesaj in " my Dacia " referitor la cele apărute in presa și am fost înștiințat că Da, mașina face parte din lotul cu "probleme" , urmând să se programeze o vizita la service pt remediere .

    Comment


    • Ce an si ce luna este? Am inteles ca doar cele din 2018 ar avea problema asta.
      Last edited by sadicu; 17 January 2019, 12:01.

      Comment


      • eu am ridicat masina in iunie 2018 si se pare ca sunt in cele 13000 care trebuie sa mearga in service. am fost la programare si cica dureaza 2 zile sa vina noul airbag.

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • Originally posted by sadicu View Post
          Ce an si ce luna este? Am inteles ca doar cele din 2018 ar avea problema asta.
          Fabricată pe 17.04.2018, ridicată pe 23.04. intervalul chemat 04.04.2018-28.08.2018

          Comment


          • Da, mi-au raspuns si mie intre timp. Am scapat.

            Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca autovehiculul cu seria de sasiu: XXXXXXXXXXX nu face parte in acest moment din lotul de vehicule impactate de vreo campanie de rechemare in service pentru aplicarea unei operatiuni tehnice speciale (OTS).

            Comment


            • Cateodata mi-e greu sa explic comportamentul uman. Iar dimineata asta a fost una dintre ocazii.

              Vremea din Bucuresti a fost atat de rea sa nu scoti un caine afara. Nici pasarile (porumbeii) nu au iesit de prin adaposturi. Dupa ce ca este polei oglinda pe jos, ploua de dimineata destul de tare. Masinile din parcare au gheata de cativa mm pe ele. Orasul ar fi trebuit sa fie amortit. Si totusi, niste oameni (ca asa par, oameni), pe la 9 incep sa ciocaneasca cu racletele in masini. Unde va grabiti, specimenelor? N-am vazut nicio graba sa mearga undeva. Au inlaturat gheata metodic, fara sa rateze prea multe locuri, nu doar parbrizul si luneta. Ba chiar si capota motorului, ca nu cumva sa prinda gheata ceva caldura in timpul mersului si sa transpire.

              Din cate mi-am dat seama, oamenii astia care au iesit cu masina azi dimineata, au facut-o pentru a merge fie la mall, fie la cumparaturi in locuri mai departate de casa. Si asta nu pot sa pricep. Exista magazine (MegaImage, Carrefour Express) la 5-10 minute de mers pe jos. De ce te-ai chinui peste o jumatate de ora in frig si ploaie sa dezgheti masina? Doar ca sa iti fatai fundul pe la mall? Nu poti omule sa stai in casa ca maine va fi o vreme mai buna? Sa pui un film la DVD, sa asculti o muzica, sa citesti ceva intr-o carte sau pe net? Unde naiba te duci pe vremea asta?

              Comment


              • Unii "munceste" altii au diferite treburi de rezolvat cum ar fi sa duca o ruda/membru de familie la doctor etc. Nu poti sa zici ca oamenii ies pe vremea asta de placerea plimbarii cu masina. Eu a trebuit sa merg undeva si n-am putut sa scot masina din parcare din cauza unui copac cazut, am luat taxiul dar nu toti isi permit taxiul iar cu transportul in comun... Ai vazut la stiri.

                Comment


                • Eu a trebuit să-l duc pe cel mic la creșă. E ok?

                  Comment


                  • Este ok si cu cresa sambata. Cele pe care le stiu eu, inclusiv din apropiere, sunt inchise in weekend. Dar or fi si asemenea cazuri.
                    Insa zgomotul urban este cel obisnuit de sambata. Eu sunt convins ca multi doar se freaca prin oras ca au muschi si masina si cu asta basta. Nu cred ca sunt atatea crese si doctori care sa lucreze sambata pentru a crede ca toti cei din trafic aveau nevoie urgenta. Este o vreme sa stai in casa, sa pui un film, sa bei vreo doua cani de vin si sa dormi.

                    Comment


                    • Si eu nu cred ca cei care poseda o masina nu au bani de un taxi, mai degraba cred ca nu vor gasi unul.

                      Comment


                      • Creșa e privata, sper că nu trebuie sa spun mai multe. Mie mi s-au părut chiar ok traficul atât azi cat si ieri dar na poate prin zona ta a fost altfel. Întotdeauna vor exista unii care doar se freacă prin oraș indiferent de vreme.

                        Comment


                        • Esti pricinos...

                          Comment


                          • Eu am vazut vecini din bloc care si-au luat masina dupa ce barbatul a curatat-o vreo 30 de minute si s-au dus la Auchan (daca ma iau dupa cele 2 pungi verzi cu care au venit) sa cumpere maruntisuri, plus un balot cu vreo 12 suluri de hartie igienica si 6 sticle de apa plata. Toate aceste maruntisuri le gaseau si la Carrefour Express aflat la 50-100 m de usa blocului. Sa consumi benzina ca sa cumperi niste apa plata de la hipermarketul aflat la vreo 5 km distanta, cand ai la botul calului nu pare o actiune desteapta. Dar vecinii aia nici nu prea sunt mintosi.

                            Comment


                            • gecmc94, mai nou contorizezi ce face lumea prin oraș? Sincer nu îți înțeleg atitudinea, te crezi vreun conducator atotputernic și vrei ca lumea sa facă ce vrei tu?
                              Ieri după amiaza și în cursul serii, nu am reușit sa prind niciun taxi, toți erau ocupați, am luat uber, șofer începător, am plătit numerar și m-am trezit și dator apoi ca n-a închis cursa. Am luat din nou uber, seara am plătit din nou prima cursa și pe cea de a doua. Dacă puteam și nu era urgent, mi-aș fi curățat mașina, când ai multe de făcut și depinzi de ea, dar nu mi-a permis starea de sănătate.

                              Comment


                              • Ice-rain, ploaia inghetata, este unul dintre cele mai pagubitoare evenimente de iarna. Sunt regiuni din alte tari care o suporta anual. La noi, eu nu am mai vazut ceva similar cu ce este in zona de sud in ultimii 10 ani .... de fapt nu prea tin minte sa fi fost asa ceva. Am aflat de la localnicii din acea zona (unde m-am aflat acum cativa ani pentru cateva zile si m-a prins un astfel de fenomen), ca ei sunt obisnuiti cu situatia. Iar la ei, obisnuinta inseamna baricadarea in casa. Isi fac provizii. Cum aud la meteo "freezing rain", se golesc rafturile la magazine cu cateva zile inainte. In perioada manifestarii fenomenului, strazile sunt pustii. Orasul devine pustiu, cine poate lucreaza de acasa, nici scoala sau cresa nu mai sunt importante. Lumea sta in casa, in siguranta si la caldura. La noi, ... dar nu mai zic cum este la noi ca n-am decat cuvinte de ocara.

                                In Bucuresti, estul capitalei a fost rupt de centru si vineri si sambata. Vineri 7 trolee au fost blocate dimineata si la fel 6 tramvaie. Ori troleele si tramvaiele fac legatura dintre Balta Alba/Titan/Obor si Piata Unirii. N-au mai ramas decat vreo doua-trei autobuze care mergeau in nord, prin Piata Victoriei. Nu, nu este incompetenta administratiei. Ci este gravitatea fenomenului care este necunoscuta romanasului cu "treburi" grabite prin oras, pe la mall sau dupa suluri de hartie igienica pe cod galben de ploaie inghetata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google