Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legea amnistiei e buna.

    Comment


    • Daca se mai dau ceva bani la leafa, sunt acord cu legea asta.

      Revenind.
      Klaus Iohannis a declarat vineri, la şedinţa noului Consiliu Superior al Magistraturii, că se va opune “cu toată greutatea funcţiei” unei legi a aministiei şi graţierii, cu referire la declaraţia noului ministru al Justiţiei, Florin Iordache, potrivit căruia o astfel de lege ar fi de “bun augur”.
      Last edited by IancuMIC; 6 January 2017, 13:18.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • normal ca se opune. adica cheltuim bani ca sa-i prindem, sa-i judecam si sa-i inchidem ca acum sa le dam drumul ?!

        Comment


        • De parca in inchisoare, ar trai pe banii lor; fireste nu e pusa corect problema.
          Ideea amnistiei nu e una noua; la vremea respectiva n-am vazut sa fie prea multa virulenta; si nici cu alte ocazii, in care au mai fost amnistieri.

          Iata proiectul de amnistie depus la Ministerul Justitiei de un grup de ONG-uri
          GENOCIDUL DIN INCHISORI – Iata proiectul de amnistie depus la Ministerul Justitiei de un grup de ONG-uri: “Se amnistiaza infractiunile pentru care legea prevede pedepse cu inchisoarea de pana la trei ani inclusiv... restul ramas de executat de pana la trei ani”. Nu vor beneficia de clementa recidivistii si autorii faptelor de violenta. Expunerea de motive: “Politica penala romaneasca este una aproape eminamente represiva... avem acelasi numar de detinuti ca Franta sau Marea Britanie” (Proiectul) GENOCIDUL DIN INCHISORI – Iata proiectul de amnistie depus la Ministerul Justitiei de un grup de ONG-uri: “Se amnistiaza infractiunile pentru care legea prevede pedepse cu inchisoarea de pana la trei ani inclusiv... restul ramas de executat de pana la tre
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Pai hai sa cheltuim bani pentru cei inchisi degeaba si pentru ca n-avem conditii "normale" de detentie. Hai sa dam 80 mil. de euro/an ca tinem 6 oameni /1 loc in puscarie. Hai sa platim pentru cei care au 70 de ani si au fost inchisi ca au furat o paine.
            Legea asta nu e pentru toata lumea otova. Nu e mai bine sa nu mai cheltuim bani inventand cazuri si probe? Hai sa nu mai tinem in puscarie pe unii care au fost inchisi doar ca sa inchida cazul nu stiu ce procuror, ca n-a gasit autorul real si i-a pus in carca altuia.
            In alte tari mai civilizate exista legea amnistiei si gratierii. Ia vezi pe cati a gratiat Obama inainte sa predea sefia statului.

            Comment


            • Cine dracu o sa se mai teama sa fure, daca tot va veni o amnistie?

              Comment


              • Eu si cu tine.

                Comment


                • Pai su cum ramane cu d'alde Mitrea, Mazare, Nicusor Constantinesc, Nastase, Udrea, Cocos, Pinalti, Bica si tot neamu lor?
                  Last edited by mr.K; 6 January 2017, 13:55.

                  Comment


                  • Nu vad legatura. Unii au impresia ca legea asta e facuta sa-i absolve de vina pe "unii".
                    N-ar fi mai bine sa se rejudece, recerceteze etc. unele dosare? Ce te faci cand o sa constati ca de fapt "faptele nu exista" sau ca "probele" au fost fabricate, iar unele declaratii ale martorilor mincinoase?
                    Vezi cate cazuri au fost castigate la CEDO, pentru care noi platim (ca se ingrijora cineva pe aici ca platim ca unii sa fie inchisi apoi le dam drumul).
                    Last edited by Fanez; 6 January 2017, 14:10.

                    Comment


                    • Comandmentul de iarnă de la Ministerul Transporturilor: "E cea mai grea iarnă din 1990 încoace" ) ) )



                      Astia chiar asa de fraieri de ne cred.
                      In 2008 a nins 3 zile la rand si nu s-a mai vaitat nimeni, pe când in prezent dupa cateva ore au capotat.

                      Nu ma astept sa fie totul luna pe jos, ca nu ai cum, dar nici sa vorbesti balarii si sa te scoti. Lizierele de paduri ar rezolva problemele generate de viscol, dar de unde sa mai fie, daca s-au cam taiat toti pomii pe marginea soselelor.

                      Comment


                      • In 2008 n-a batut vantul cu 100km/h si nu-mi amintesc sa fi fost vreodata atat de multe drumuri inchise.
                        "Pe Ceahlau se vor simti temperaturi de -60 de grade". (Nu mai stiu ce ziar a zis).

                        Comment


                        • Aveti memorie selectiva. In 2008 nu au fost drumuri inchise, dar toate stirile vorbeau despre cetateni care stau blocati cu masinile in nameti, fara apa si hrana, iar autoritatile nu intervin.

                          Chiar si acum ma uitam la stiri si vorbeau la telefon cu o duduie care este blocata pe A2, iar aceasta se plangea ca la ora 4 dimineata nu a fost nimeni pe drum care sa-i spuna ca nu se poate inainta. Pai, duduie, astia zic de doua zile ca vine urgia cu cod colorat, iar matale te gandesti sa pleci "la mare" in conditii de viscol. Dar, cum ne-am obisnuit, autoritatile sunt de vina pentru ca nu isi fac treaba...
                          Last edited by vitriol; 6 January 2017, 14:53.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • izierele de paduri ar rezolva problemele generate de viscol, dar de unde sa mai fie, daca s-au cam taiat toti pomii pe marginea soselelor.
                            S-au taiat pentru ca reprezinta un pericol pentru siguranta circulatiei. Multi au murit prosteste, cand masina lor s-a pupat cu pomul, in loc sa ajunga in camp si sa aiba sanse sa scape cu viata.

                            Lizierele sunt in proiecte, dar cine sa dea banii de despagubiri pentru terenul privat ocupat cu asa ceva? Plus legislatia adecvata care nu exista?

                            Nu vad legatura. Unii au impresia ca legea asta e facuta sa-i absolve de vina pe "unii".
                            Ba cam asa e, sa-i absolve de vina pe unii, ca mai scapa si altii pe langa, e pentru a da legitimitate amnistiei.
                            Bine, nu o sa fie amnistie general, pentru orice tip d einfractiune, probabil vor conditiona o pedeapsa maxima primita, anumite categorii de infractiuni vor fi excluse.

                            Se vor umple satele si orasele de hoti, din nou. O sa iti fie frica sa mai lasi copilul neinsotit si pana la frizerie.

                            Cheltuim cu puscariasii? Ii punem sa-si castige traiul ca orice cetatean al tarii (excluzand politicienii), muncind, cum e in unele tari. Nu muncesti, nu mananci, stai si mori dreaqului in celula.
                            Last edited by mr.K; 6 January 2017, 15:01.

                            Comment


                            • Asta cu plecatul aiurea, stiind ca A2 ramai inzapezit, nu prea am ce sa comentez, fiecare o face pe barba lui.
                              Acest ciclon se stia ca este puternic de vreo 3 zile, dupa ce a facut ravagii in in Germania, Austria.
                              Problema este ca ai nostrii conducatori au declarat ”ca sunt pregatiti si ca iarna nu ii va mai lua prin surprindere” si de romanii chiar au crezut. Ghinion, cum ar spune presedintele .
                              Pana una alta, a fost promulgata legea eliminarii celor 102 taxe.

                              Comment


                              • matale te gandesti sa pleci "la mare"
                                Poate ca se intorcea acasa femeia...
                                Cheltuim cu puscariasii? Ii punem sa-si castige traiul ca orice cetatean al tarii
                                Nu-i poti obliga. Drepturile omului.
                                Nu muncesti, nu mananci, stai si mori dreaqului in celula.
                                Drepturile omului.
                                Problema este ca ai nostrii conducatori au declarat ”ca sunt pregatiti
                                Care dintre ei? Tare mi-ar fi placut sa vad "guvernul tehnocrat" rezolvand problema. Ce mi-ar fi placut sa fie vremea asta prin noiembrie. Crezi ca l-am fi vazut pe ciolos dand la zapada cum a facut Boc? Ca la cules de gunoaie nu stiu pe unde a fost.
                                Last edited by Fanez; 6 January 2017, 15:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google