Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Daca in tarile in care exista un stat de drept, modificarile asupra justitiei si legilor tarii sunt rezultatul unor lungi discutii si dezbateri parlamentare, la noi se fac prin ordinante de urgenta scrise peste noapte la cabinetul uni sef de partid si trimise spre aprobare la guvern, miseleste, pe ascuns.
    ....
    La asta te referi?
    Modificarea Codului Penal şi a celui de procedură penală operată, miercuri, prin Ordonanţă de urgenţă de cabinetul Cioloş a iscat un val de critici, care merg de la afectarea unor drepturi fundamentale până la neconstituţionalitatea unor articole.
    Originally posted by Fanez View Post
    Si Ciolos l-a modificat
    sa luam in calcul si la ce mod:
    printr-o ordonanta de urgenta tinuta cu strictete 'la secret' pana in momentul adoptarii, mai ales in conditiile unor modificari de amploare (peste 150 de modificari, in total)
    sursa
    Si mai sunt: sursa
    Dupa cum vezi n-am citat din jurnalul.ro
    Adica la ei inseamna ca
    ministrul Justiției din acea perioadă, Raluca Prună, a susținit că adoptarea de către Guvern a ordonanței de urgență pentru modificarea Codului penal și a Codului de procedură penală reprezintă "un pas important către stabilitate legislativă ...
    La guvernul PSD nu e voie, nu e bine, nu e normal.... nu e democratic, jos guvernu'! Demisia Ponta! demisia Dragnea! Demisia Iliescu! jos comunismu'!
    Pana una-alta Dragnea a stat la masa cu Trump.
    Last edited by Fanez; 19 January 2017, 22:07.

    Comment


    • La guvernul PSD nu e voie, nu e bine, nu e normal....
      Pai daca te faci ca nu pricepi, iti desenez: guvernul Ciolos prigonea infractorii, pesedeul multiubit ii gratiaza.

      Trebuie sa pricepi ca ce face acum pesede e IREVERSIBIL, nu poate fi indreptat printr-o alta ordonanta, nu poti baga oamenii inapoi in puscarii odata eliberati.

      De aia e mult mai grav ca faca asta pe ascuns, fara sa se consulte cu societatea civila. Romania nu inseamna cateva sute de parlamentari PSD+ALDE, cine plm sunt aia sa decida pentru 20 de milioane? Majoritatea sunt niste analfabeti cu facultate facuta la aprozar.
      Nu de asta au primit voturile, nu s-au laudat in campanie ca elibereaza infractorii. Ca sigur nu-i mai votau decat pesedistii cu carnet.


      Pana una-alta Dragnea a stat la masa cu Trump.
      Ii doresc sa stea la masa cu cei ca el, puscariasii. Sper sa se intampe cat mai curand. Sa stea la aceaasi masa cu Udrea, Pinalti, Sova si tot neamul lor de infractori.

      In ce calitate s-a dus infractorul in USA? Cine e el? Preedinte nu, prim ministru nu, ambasador nu.
      E un neica nimeni in lume, un presedinte de partid, condamnat definitiv. O RUSINE NATIONALA.

      Rahatul asta putea avea decenta sa taca, daca tot e condamnat.
      Dar la pesede condamnatii sunt la mare trecere, dupa modelul talibanului sef.
      Deputat PSD condamnat pentru coruptie: Tinerii nu au de ce sa iasa in strada
      Deputatul PSD, care are o condamnare definitiva cu suspendare pentru dare de mita, spune ca celor care protesteaza ar trebui sa li se explice ca acest proiect "nu este facut pentru politcieni", ci ar viza "hoti" si pe cei care au comis "fapte minore".
      Sa moara ma-sa daca nu e asa?
      Deputatul PSD Catalin Radulescu a sustinut joi, la Parlament, ca nicio fapta de coruptie nu s-ar gratia daca ordonantele pe Justitie puse in dezbatare publica ar fi adoptate, astfel ca el nu vede niciun motiv pentru care romanii sa iasa in strada.


      Prostul insista:

      Catalin Radulescu a insistat ca "nicio fapta de coruptie nu este gratiata prin aceasta ordonanta".

      "Cititi-o, si noi am citit-o foarte bine, si noi am aflat de ea ieri, deci nu stiam de ea, asa, niciun fel de condamnare, ca este cu suspendare, nu beneficiaza de gratiere si atunci nu este facuta pentru politicieni. Si cu asta am terminat subiectul", a declarat deputatul.
      Prostul isi da seama ca vorbeste numai tampenii, si o da la intors, chair daca inainte dadea lectii juridice din ordonanta:
      Subiectul nu a fost insa incheiat atat de ferm, pentru ca social-democratul si-a nuantat ulterior afirmatia, spunand ca nu stie de fapt ce scrie in OUG privind gratierea.

      "Gratierea se aplica numai pentru executare, nu pentru suspendare. Nu stiu ce scrie in ordonanta. Ce scrie in ordonanta - habar n-am. Voi stiti mai bine decat noi, noi nu am vazut aceasta ordonanta", a precizat social-democratul.

      Pentru mine orice pesedist e prost. Sa spui pesedist prost sau pesedist hot e pleonasm.

      Habarnisti tip pesede, sunt satul de ei, zi de zi.
      El n-a citit proiectul, dar ne explica noua, neinformatilor.
      Last edited by mr.K; 19 January 2017, 22:28. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Pai daca te faci ca nu pricepi, iti desenez: guvernul Ciolos prigonea infractorii, pesedeul multiubit ii gratiaza.
        ...
        De aia e mult mai grav ca faca asta pe ascuns, fara sa se consulte cu societatea civila.
        Ai dreptate. Ciolos simplifica intrarea la puscarie, drepturile omului fiind un lux pe care nu-l merita oricine.
        , Executivul a introdus in ordonanta "modificari periculoase", afectand astfel grav drepturi prevazute in Constitutie....
        ... "Mai mult, unele dintre modificari afecteaza drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la viata privata si dreptul la un proces echitabil", acuza asociatia.
        Acum eu nu stiu cine e "societatea civila" asta pe care nici guvernul ciolos n-a luat-o in seama.
        Ma bucur ca gratierea asta va scoate din puscarie si persoane inchise pe nedrept, cu dosare fabricate sau proceduri defectuoase, ambitii ale unora si altuia etc.
        Last edited by Fanez; 19 January 2017, 23:19.

        Comment


        • Ai dreptate. Ciolos simplifica intrarea la puscarie, drepturile omului fiind un lux pe care nu-l merita oricine.
          De drepturile omului a beneficiat Iliescu 27 de ani, ca moare acusi si nu mai face puscarie in dosarul mineriadei.
          De drepturile omului beneficiaza Udrea, Bica, Sova, Dragnea etc.
          Toti dorm acasa si rad de noi.

          Ma bucur ca gratierea asta va scoate din puscarie si persoane inchise pe nedrept, cu dosare fabricate sau proceduri defectuoase, ambitii ale unora si altuia etc.
          Cati sunt astia, raportat la cei inchisi? 1%? 5%?
          Cu restul care merita sa stea acolo, plus aia care inca n-au ajuns acolo, ce ne facem?
          Cunosti pe cineva inchis pe nedrept de esti atat de convins?

          Ordonantele alstea trebuiau sa fie ca pozele la minut.
          Suspendata, maine-i gata! Nu dati banii pe prostii, luati suspendate la pesede-ii.

          Dupa gratiere, numarul de puscariasi se reface intr-un an. Solutia e construirea de noi inchisori
          La anul dam iar o gratiere? Mai bine facem cate o gratiere inainte de fiecare Craciun, drept cadou.

          Gratierea este o masura care va depresuriza supra-aglomerarea din inchisori, insa doar pentru cel mult un an si jumatate, dupa care ele se vor umple la loc, conform statisticilor, asa ca solutia corecta ar fi construirea de noi spatii de detentie, afirma Stefan Teoroc, presedintele Sindicatului National al Lucratorilor din Penitenciare (SNLP).
          Last edited by mr.K; 20 January 2017, 09:48. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • aia care inca n-au ajuns acolo,
            Astia n-au cum sa fie gratiati sau sa iasa de acolo din moment ce inca n-au ajuns acolo.
            In ce calitate s-a dus infractorul in USA? Cine e el?
            S-a dus in caliitate de invitat al lui Trump. Intamplator e seful camerei deputatilor.
            Trump asta o fi asa fraer incat sa invite pe orșicare la masa lui?
            Cine e el? Preedinte nu, prim ministru nu,...
            Uite ca Trump n-a invitat presedintele dar pe primul ministru da.
            O fi fost dezinformat si a crezut ca Dragnea e presedintele
            Last edited by Fanez; 20 January 2017, 10:05.

            Comment


            • S-a dus in caliitate de invitat al lui Trump
              Si-a platit o invitatie, e o diferenta.

              Statul roman nu e reprezentat de vreun sef al parlamentului, asta nu face parte din executiv.
              Presedintele, primul ministru, ministrul de externe sau un ambasador reprezinta statul roman.
              Trump asta o fi asa fraer incat sa invite pe orșicare la masa lui?
              Nu e fraier sa invite pe oricine, ci pe oricine plateste.

              Comment


              • Nu e fraier sa invite pe oricine, ci pe oricine plateste.
                E buna asta. Vrei sa stai la masa cu presedintele americii? da. Atat te costa.
                Hai baieti, mai sunt 3-4 locuri libere, care mai vrei o invitatie? Eftin!
                Eu de ce n-am putut sa-mi cumpar o invitatie d-asta? Aaa... nu mai erau, ultimele doua le-au apucat Dragnea si Grindeanu. Ghinion!
                Cum de nu si-a cumparat si Gigi Becali o invitatie, ca-si permite. Avea cu ce sa se faleasca.
                Last edited by Fanez; 20 January 2017, 10:12.

                Comment


                • V-as ruga inca odata, sa inserati in mod vizibil link ul sau sa precizati sursa, atunci cand preluati pasaje din anumite articole.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Primul tren de pe o ruta China-Marea Britanie pentru marfuri a ajuns miercuri in Londra dupa o calatorie de circa 12.000 de kilometri, marcand o noua borna in efortul Chinei de a construi legaturi comerciale cu Europa si restul Asiei, transmite Reuters.
                    Trenul a tras in suburbia Barking din estul Londrei dupa un drum de 18 zile, inceput in Yiwi, un oras cu piata en gros din provincia Zheijang din estul Chinei.

                    Garnitura a trecut prin Kazahstan, Rusia, Belarus, Polonia, Germania, Belgia si Franta, trecand apoi pe sub Canalul Manecii.

                    Expedierea marfurilor ar fi durat aproape de doua ori mai mult daca era facuta pe mare.

                    Incarcat cu 68 de containere, trenul a adus astfel marfuri de mici dimensiuni, precum bunuri casnice, haine, materiale pentru confectii, genti si valize.

                    Comment


                    • Pai am inserat linkul nene Iancule.

                      Ultimele citate sunt din Fanez.


                      Expedierea marfurilor ar fi durat aproape de doua ori mai mult daca era facuta pe mare.
                      Transportul pe mare n-o fi el rapid, dar e mai ieftin.


                      Porecla ministrului justitiei: Ciordache.
                      Last edited by mr.K; 20 January 2017, 10:34.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        V-as ruga inca odata, sa inserati in mod vizibil link ul sau sa precizati sursa, atunci cand preluati pasaje din anumite articole.
                        daca e vorba de asta
                        Originally posted by Fanez View Post
                        ... Ciolos simplifica intrarea la puscarie....,"Executivul a introdus in ordonanta "modificari periculoase", afectand astfel grav drepturi prevazute in Constitutie....
                        ... "Mai mult, unele dintre modificari afecteaza drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la viata privata si dreptul la un proces echitabil", acuza asociatia.
                        sursa e mentionata deja de mai multe ori. Ca nu s-a obosit nimeni sa citeasca si din sursa, nu mai e treaba mea.
                        Last edited by Fanez; 20 January 2017, 10:43.

                        Comment


                        • Vicepresedintele ALDE care a scris pe Facebook ca protestatarii sunt "cretini" si "animale" a sters postarea
                          Acest gen de oameni au fost "alesi" sa ne reprezinte.
                          De fapt ei au fost alesi de catre partidul lor sa ne reprezinte, ca pe nultitatile gen asta nu i-a ales nimeni, ei nefigurand pe niciun formular de vot.
                          Mai e si vicepresedinte la formatiunea aia tip boutique.
                          Acesta a completat mesajul, dupa postarea sa pe reteaua de socializare: "A, stiu ca limbajul nu-i politic. Si? Sunt om de afaceri."
                          Pai de ce n-ai stat bah nene la afacerile tale? Afaceri pe care oricum le faceai cu statul.
                          Catalin Beciu, vicepresedinte ALDE, a sters de pe contul de Facebook postarea in care afirma ca protestul care a avut loc, miercuri seara, in Bucuresti, fata de intentia Guvernului de a adopta ordonanta privind gratierea, reprezinta ''prima manifestatie nazista din ultimii 70 de ani din Romania''.

                          Un barbat condamnat la moarte pentru patru crime comise in urma cu 11 ani a fost executat.
                          In Romania Ciordache ii injumatatea pedeapsa, daca era bolnav, avea este 60 de ani sau avea puradei in intretinere.
                          Americanii i-au dat ce a meritat.

                          Last edited by mr.K; 20 January 2017, 10:54.

                          Comment


                          • . Au iesit niste ... care vor tortura in locul privarii de libertate si lagare de exterminare in locul inchisorii".... ...Mai vor si incalcarea Constitutiei, care garanteaza dreptul la demnitate si la tratament uman...
                            Pai nu e adevarat? Ca a bagat la nervi si doua cuvinte nepotrivite inseamna ca nu e asa?
                            Are si scuza pentru limbajul nepotrivit unui "politician":
                            Acesta a completat mesajul, dupa postarea sa pe reteaua de socializare: "A, stiu ca limbajul nu-i politic. Si? Sunt om de afaceri."
                            Last edited by Fanez; 20 January 2017, 10:59.

                            Comment


                            • PLANUL DE FABRICARE A DOSARELOR – Vizionati uluitoarea recunoastere a lui Augustin Lazar despre actul de infiintare a politiei politice. Protocolul dintre servicii si parchete a fost anulat de Procurorul General: “Este adevarat ca a existat un protocol care nu mai exista. Cred ca este si o lipsa a mea, nu am facut mare caz atunci cand am preluat mandatul, sa spun: 'Nu mai exista niciun protocol'. In protocol se discuta despre echipe operative intre Ministerul Public si serviciile de informatii” PLANUL DE FABRICARE A DOSARELOR – Vizionati uluitoarea recunoastere a lui Augustin Lazar despre actul de infiintare a politiei politice. Protocolul dintre servicii si parchete a fost anulat de Procurorul General: “Este adevarat ca a existat un protocol ca

                              Dacă așa s-a făcut justiția în ultimii ani în România, probabil că o lege a grațierii ar fi mai mult decât necesară.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Pai am inserat linkul nene Iancule.

                                Ultimele citate sunt din Fanez.
                                La el m-am referit.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google