Casti TEAC HP-5-S

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Casti TEAC HP-5-S

    am o pereche de casti TEAC HP-5-S asa si aveam probleme la mufa. trebuia sa o bag la audio - la sistem sau laptop - si trebuia sa ma joc cu ea un pic ca sa se auda bine, ca altfel se auzea numai una. si ca un geniu ce sunt m-am decis ca sa pun in loc de mufa castilor ( verde ) sa pun cea de la microfon, ca si asa am ramas doar cu mufa si spre uimirea mea, cea verde are 3 fire ( albastru, rosu si auriu ) si cea de la microfon are 2 ( auriu, roshu ). acu le-am pus inapoi pe cea verde, cum ii in poza si nu mai functioneaza deloc. vreo sugestie? mie imi pare rau dupa ele ca se auzeau super smecher.
    Apropo, m-am decis sa fac schimbarea pentru ca nu se auzea bassul ca lumea. adica nu functiona amplificatorul. si m-am gandit ca e de la mufa. deci ce fac mai departe?
    Attached Files
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

  • #2
    de unde ai dobandit notiuni minime de electronica si conductivitate si contact electric? eu de la fizica din generala.
    1. iati alte casti nu se merita sa te chinui sa le mai repari o sa ai pierderi.
    2. mufa de la micrfon are 2fire adica +/-
    3. mufa de la casca are 3fire ca e stereo +stanga/+dreapta/-comun
    4. nu mai functioneaza ptr ca tu acolo nu ai contact electric , firele tale sunt izolate/ecranate cu acele fibre/ate , tu trebuie sa dai la o parte acele ate si sa legi litele/firele de cupru intre ele , altfel nu ai contact electric intre ele deci ciu-ciu sunet.
    E fff greu sa reusesti sa faci legaturile dupa ce ai taiat firele.
    Si acum sfatu 5 in incheiere.
    5. ia-ti alte casti.
    sau dute la un electrician sau daca tu ai rabdare incearca sa faci bine contact electric lita pe lita/ cupru pe cupru si izoleaza cu un termocontractabil foarte mic ca diametru sau cu o rata mare de contractie.
    Last edited by SoNyKeL; 7 December 2009, 21:14.

    sigpic

    Comment


    • #3
      nu este neaparat nevoie sa iti iei altele ... si eu am patit EXACT acelas lucru si le-am facut... trebuie sa ia mare grija la acele fire ca sunt subtiri si ecranate si nu poti face un contact bun dar daca il incalzesti cu o bricheta vei reusi ceea ce ai tu nevoi iar apoi sa le lipesti. ai stanga dreapta si masa. 2 fire pe urechiuse si 1 pe mijloc adica masa. Succes. Daca nu ai minime notiuni si indemanare i-ati altele!!!
      Intalniri Logan Club Constanta:
      In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
      Ptr detalii : 0723.955.045

      Comment


      • #4
        nu am nicio notiune de asta am apelat la voi :P
        rabdare as avea ca is prea belea castile, mai ales bassul ca iti face un masaj la urechi ( la propriu )
        multumesc deocamdata pentru sfaturi si totusi mai sper ca mai exista sanse ( eventual niste indicatii pentru cei care nu se pricep deloc :P asa ca mine ) )
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #5
          nu ma mai ajuta nimeni ?
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #6
            pe net nu se poate ajuta. daca o tot ti cu nu te ajuta nimeni insemna ca nu ai tinut cont de sfaturile mele si ale lui beci si ca ai 2maini stangi fara suparare. incearca acolo local sa caut un mester.

            sigpic

            Comment


            • #7
              ok, atunci o sa incerc maine, poate rezolv ceva. merci
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • #8
                deci incearca sa scapi de atele alea cum a zis beciu
                uneste cupru pe cupru
                si izoleaza bine

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Tudor mai intai cumperi o mufa jack noua,apoi arzi atele alea cu o bricheta,,apoi cureti bine arsurile alea cu o lama de cutter pana cand o sa vezi ca lucesc firele de cupru si pe urma le lipesti la noua mufa.
                  Daca nu ai un pistol de lipit sau letcon mai bine iei alte casti ca sa nu dai banii degeaba pe letcon sau il cumperi si repari castile si pastrezi letconul pt alte treburi de genul asta..
                  Mufa costa maxim 3 lei.
                  Genul asta de casti il am si eu si ele se aud asa pt ca in fiecare casca este incorporat un motoras ((ca la telefoanele mobile))care vibreaza in functie de intensitatea basului.
                  Mai bine ia un letcon care o sa il ai mereu si costa vreo 30 de lei ca ,,,,castile costa totusi vreo 60 de lei parca!!!

                  Comment


                  • #10
                    am rezolvat. adica se aude ca si inainte, nu functioneaza am amplificatorul de bass, desi imi pare rau pentru el. am facut cum ai zis si tu, Marian si cum a zis si Sonykel.am ars firele si le-am "combinat" ma descurc momentan asa, pe viitor o sa vad, poate cumpar altele mai finute, ca astea-s mari, nu imi convine sa le iau cu mine ( am si laptop ) . multumesc pt sfaturi
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • #11
                      Pai ai schimbat bateriile din el?
                      Vezi ca are 2 baterii de tip R3!
                      Alea poate s-au descarcat si trebuiesc inlocuite.

                      Comment


                      • #12
                        nu-i problema de baterii pentru ca se aprinde ledul de la amplificator, numai ca nu mai lucreaza
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • #13
                          daca tot e vorba de casti, mai am o intrebare: este vreun mp4 sau mp3 ale carui casti se potrivesc la laptop ? ( sa impusc 2 iepuri dintr-o lovitura, ca si asa voiam un mp4 )
                          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google