Cum Sa "scap" De Un COPAC?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa "scap" De Un COPAC?

    Salutare
    Stiu ca pare penibil si copilaresc dar cred ca multi v-ati confruntat cu urmaroarea problema:
    Am in gradina de langa parcarea blocului un copac, un zarzar, de vreo 5-6m inaltime si care face fructe o data la vreo 2ani. Marea problema nu o reprezinta copacul in sine, care apropo nu e plantat de autoritati, nici de vreun vecin, ci aparut "de la natura", PROBLEMA o reprezinta copii care se urca in copac SPRIJININDU-se pe portbagajul masinii cu un picior. Este enervant, mereu cand ii alung apar altii de la alte blocuri sau vin noaptea. Nici nu se fac fructele galbene si ei hop in copac. Bun copii...copiii dar deja anul trecut au lasat o urma pe capota portbagajului. Mai rau este cand apuca zarzarele sa se coaca atunci arunca cu pietre, unui vecin cu A4 i-au facut o "plesnitura" in vopsea.
    Deci cum fac sa "omor" copacul fara sa il tai efectiv, ca am un vecin care face scandal daca tai pomu, ca zice el " am si eu nepoti" si vin la zarzare
    Si nici nu m-as certa cu el ca e "mos senil", iar masina nu o pot muta in alta parte ca acolo e locu' meu de 15ani

  • #2
    bagai motorina sau apa cu zahar la radacina sau ulei ars
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      lordule copii sunt copii si la randul tau ai fost copil,eu unu as trage masina mai aprope sa le facilitez urcarea(glumeam)
      Daca zici ca ai o infundatura in 2 ani eu zic ca nu este grav,eu am masina busita zgariata pe toate partile asta pe ca am stat in constanta pe o strada unde toti isi luasera permise la arges.
      Mai bine tai pomu decat sa certi copii.

      Comment


      • #4
        parerea mea e sa nu distrugi copacul....
        daca vrei sa scapi de problema tai copacul cat ai nevoie, ca el sa poata supravietui si abia peste cativa ani sa poate da iar fructe...

        si eu am avut un astfel de copac in gradina si o vecina mai indobitocita l-a "ucis" cu apa oparita .... deci ti-am dat si o varianta mai putin ortodoxa

        e mult mai simplu sa il tai decat sa il omori...poti solicita pe cei de la primarie sa taie copacul...si eu asa am procedat cu un copac..

        bafta
        "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

        Comment


        • #5
          lordule copii sunt copii si la randul tau ai fost copil,eu unu as trage masina mai aprope sa le facilitez urcarea(glumeam)
          Daca zici ca ai o infundatura in 2 ani eu zic ca nu este grav,eu am masina busita zgariata pe toate partile asta pe ca am stat in constanta pe o strada unde toti isi luasera permise la arges.
          Mai bine tai pomu decat sa certi copii.

          Comment


          • #6
            Originally posted by VanDiesel View Post
            parerea mea e sa nu distrugi copacul....
            daca vrei sa scapi de problema tai copacul cat ai nevoie, ca el sa poata supravietui si abia peste cativa ani sa poate da iar fructe...

            si eu am avut un astfel de copac in gradina si o vecina mai indobitocita l-a "ucis" cu apa oparita .... deci ti-am dat si o varianta mai putin ortodoxa

            e mult mai simplu sa il tai decat sa il omori...poti solicita pe cei de la primarie sa taie copacul...si eu asa am procedat cu un copac..

            bafta
            buna si varianta asta. oricum pomul e aparut de la semintele altor copaci din zona, nu e plantat de cineva anume, sunt mai multi si mai mari dar in aia nu prea se urca copii ca e mai greu, numai in ala si-au gasit ca e mai mic. Cred ca o sa tai cateva crengi sa las tulpina cat mai inalta, sau daca nu se poate aplic varianta cu motorina +apa clocotita
            Cred ca acum putem inchide acest subiect, pentru a nu geneara mai tarziu glume si bascalii.

            Comment


            • #7
              orice tai din el trebuie făcut cu acordul primăriei sau ADP-ului, altfel rişti o amendă destul de mare, mai ales că spui că ai şi un "moş senil" care sigur îţi va face reclamaţie, dacă nu se plimbă comunitarii pe acolo.

              Comment


              • #8
                parerea mea baga niste matorina la radacina ba chiar cojestel putin jos la baza si ungel cu ulei ars iar la radacina toarna motorina sau diluant

                Comment


                • #9
                  Nu patesti nimic daca il tai si faci dovada ca incurca circulatia sau distrugea pavajul sau gardul gradinii. Este un pom fructifer si nu intra sub protectia legii, chiar sunt interesati cei din primarii sa scape de ei pentru ca fac mizerie.
                  Cel mai bine il usuci frumusel cu motorina la radacina fara sa te vada nimeni sau sa te stie ce vrei sa faci. De regula noaptea se face asta.
                  Daca poti pune-i deja maine 2l de motorina pentru ca o sa inceapa ploile si asa intra in pamant bine.
                  Toarna roata copacului la 20-30 de cm distanta de trunchi.
                  In iunie cand se va vedea ca este uscat il va taia administratia ca va arata urat.
                  In locul lui planteaza un ulm, este cel mai bun pentru umbra, rezistenta la vant si nu cade nimic din el, fructe, clei sau altceva.
                  Il gasesti de regula pe langa garduri sub forma de boschet, dar taiat si ingrijit ajunge si la 40m inaltime.

                  Comment


                  • #10
                    dar in ulmi stau porumbeii... si uite asa ajungem inconjurati numai de betoane...

                    Comment


                    • #11
                      motorina si azot ,dar sa nu ai masina in preajma si nici vecini,copii ,pomperi sau alte forme de viata .......sa ne ti la curent ,dar daca nu vrei sa faci galagie mare , doar motorina in jur ,si sare ........
                      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                      Comment


                      • #12
                        @revulsin nu ma incanta ideea ta,adica sa nu ia toporu sa ii dea doua sa il darame paguba mai mica decat sa poluezi un metru patrat,cu toate ca pentru o indoitura pe portbagaj nu se merita nici macar taiat.
                        Cel putin eu am plecat din aerul irespirabil de la oras,dar vad ca cei care au ramas nu fac nimic pentru binele lor.E foarte important portbagaju tau,ce atata vegetatie si copaci in parcari,cad frunze stau porumbei si imi murdaresc masina.La autodistrugere ne indreptam.

                        Comment


                        • #13
                          Cand eram mai mic stiam o poveste cu un bob e sare, o soba si un copil care era pe cale sa moara... dar nu o mai stiu exact ce si cum... Acum serios, nu e mai simplu sa muti masina?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            Cum sa mute masina daca acolo e locul omului de 15 ani,lasa omu sa taie copacu,eventual sapa si un sant de protectie in juru masini il umple cu apa si gata are masina protejata.

                            Comment


                            • #15
                              @vitriol: teoretic da, e mai simplu, dar depinde de parcare (banui ca si tu stii daca esti din bucuresti), pentru ca daca in zona blocului e foarte aglomerat, sa muti masina poate insemna sa o parchezi cu o strada sau doua mai departe de bloc; si nu cred ca ti-ar conveni tinand cont ca tu deja ai loc pe langa bloc
                              @crull: cu totii cred ca avem masinile lovite sau zgariate mai mult sau mai putin in cel putin 2-3 locuri (astia dintre noi care le folosim destul) dar asta nu inseamna ca daca imi dau seama de o cauza a acestor lovituri nu merita sa incerc sa rezolv problema, ca "oricum am masina zgariata"
                              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google