Piese De Origine Sau Alti Producatori ?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Vizavi de subiectul topicului, sunt pentru folosirea pieselor de origine, adica acelea de prima echipare si recomandate de producator; cred ca se greseste uneori cautand super-piese, care mai de care mai supralicitate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #47
      pai de ce sa cumpar "piese de origine" si sa risc sa fie niste piese contrafacute, cand pot sa le iau direct de la producator... ?

      Comment


      • #48
        Pen'ca unii iti vor zice: Cele OEM, sunt sub standardele superioare Renault, pe cand cele facute dupa reteta proprie a fabricantului - "miros".
        Deci caietul de sarcini al producatorului este zuper-truper!
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #49
          Originally posted by mr.K View Post
          Pune Lemforder sau TRW. Ieftin si bun.

          Lemforder e echipare originala in grupul PSA si la Dacia in ultima vreme.
          Cred si eu ca sunt bune, dar ieftin nici pe departe mai ales cand vrei sa schimbi tot pe dedesubt.
          Targhetul meu este undeva la 50.000km maxim sa ma tina.
          Nu mi se pare deloc ieftin o bucsa bascula Lemforder 65RON in timp ce Moog, Febi, Swag sunt maxim 30RON iar RIW(DaciaShop) 15RON.
          La fel o bieleta : Lemforder e 105RON
          Mastersport e 28RON
          Sidem 50RON
          Febi61RON
          Bielete antirului: Lemforder 40RON,
          Mastersport 19RON

          Pivot: Lemforder 95RON
          Sidem 34RON
          Delphi 40RON
          Starline 35RON

          Comment


          • #50
            Capat bara Lemforder- 93 lei, bieleta directie Lemforder-90 lei.
            Ce economisesti la directie, punand ceva mai slab calitativ, vei plati pe manopera+geometrie data viitoare, care va veni mai repede. De ce sa umbli de 2 ori la directie in mai putin de 70-80 k?

            Comment


            • #51
              Manopera nu ma costa nimic, geometria oricum trebuie sa o faci. Ideea e ca masina are deja multi kilometri si ziceam ca 50.000 ar fi targhetul pentru fiabilitatea pieselor, dupa ce mai parcurg distanta asta (sau chiar mai putin) masina sigur va fi vanduta sau dupa caz posibil defecta si dezmembrata. Deci de asta as fi interesat de piese mai ieftine. Capatul ala de bara pe mine cel mai ieftin m-a costat 100RON, mai ieftin nu aducea nici un magazin, am gasit si cu 120. La bieleta e discutabil.

              Comment


              • #52
                Despre CONEX Distribution ce pare aveti? Sunt de incredere? Piesele sunt de calitate?

                Comment


                • #53
                  Originally posted by bogdangelu View Post
                  Despre CONEX Distribution ce pare aveti? Sunt de incredere? Piesele sunt de calitate?


                  bogdanelu salut ,piesele de la conex sunt foarte ieftine dar si foarte proaste .si pe la serviceuri si pe internet daca stai sa cauti putin ,numai pareri negative gasesti . sunt gogoo ,poate iti suna cunoscut ,daca nu ,sa ma scuzi .

                  Comment


                  • #54
                    Am schimbat de curând un capăt de bară, am mers pe la vreo 3-4 magazine căutând Lemforder şi nu aveau. Avea într-un final la un magazin pe comandă, aveau acolo de origine la 110 lei, ceva la 75 de lei şi chinezeşti la 35 de lei. Citez vânzătoarea: "nu ţin pe stoc Lemforder pt că lumea vine şi mă întreabă cât costă, şi după ce le zic toate preţurile mă întreabă dacă n-am mai ieftin."
                    Am luat Lemforder pt că în primul rând aşa am văzut pe forum că se recomandă, în al doilea rând au acelaşi preţ ca şi cele de origine (110 lei) şi prin urmare şi din teorie dacă mă gândesc nu dau aceiaşi bani pe piesele de origine ca să dau în plus bani că scrie pe ele "renault creative technologie" şi alte minciuni. Mai ales că cele de origine nici nu m-au ţinut cine ştie ce, nici pe mine nici pe cumnatul meu, ne-au ţinut în jur de 45.000 km, cred că dacă luam capătul de bară la 75 de lei mă ţinea cam la fel şi era mai ieftin.
                    Aşa a fost şi la plăcuţele de frână.
                    Last edited by ionescu liviu; 1 April 2013, 01:43.
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • #55
                      reinvii acest topic in ideea ca mai nou am auzit de piese de producator contrafacute.
                      nici nu mai stii ce sa mai cumperi in ziua de astazi si cum sa te asiguri ca ce platesti aia primesti.
                      inclusiv marii distribuitori de piese au inceput sa faca manarii.
                      am un amic care e in domeniul asta al pieselor si mai nou cica vin piese pe nume mari gen MAN/febi/lemforder "made on a chineese ship", teoretic originale, produse la fabricile lor de acolo. practic se simte si la mana nivelul de finisare lasa de dorit si arata diferit.
                      povestea ca el inainte sa vanda le pipaie si isi da seama unde sunt facute dupa simtul suprafetelor. valabil si pentru uleiuri la care difera calitatea plasticului din care sunt facute bidoanele.
                      parerea mea, cele mai bune piese sunt cele montate pe linie la uzina.
                      berlina are 91.000 si am schimbat capetele de bara pe la 60.000 si 70.000. primul mai mult preventiv, avea un fff mic joc. al doilea era pe duca bine de tot.
                      acum la 91.000, cu ITP facut la incepututul lui decembrie si fara nicio avertizare, bieleta antiruliu dreapta s-a intins si s-a rupt.
                      wtf ?!?

                      MCV-ul are aproape 80.000 and still going strong fara nicio problema.

                      Comment


                      • #56
                        Bieleta mea antiruliu pe stanga, originala din fabrica, s-a rupt/retezat la 30k pe portiunea filetata, asa ca poti trage tu o concluzie.
                        Last edited by mr.K; 13 February 2014, 12:29.

                        Comment


                        • #57
                          exact asa si la mine...
                          WTF???
                          zona smulsa de cauciuc e produsa de bara stabilizatoare.
                          deci?
                          lemforder sau febi?
                          Attached Files

                          Comment


                          • #58
                            Febi cred ca era. Am pus una no name cumparata dintr-un oras mic, la un service de acolo. Apoi le-am schimbat pe ambele, cu Lemforder.

                            Comment


                            • #59
                              Nu generalizati aiurea. Aia cu pipaitul piesei... da-mi voie sa ma distrez copios.

                              Daca amicul e in domeniu de mult timp, asa cum sustii, atunci ar trebui sa stie ca marii producatori au fabrici dedicate, imprastiate in toata lumea. Lemforder are fabrica in Romania in care produce multe piese de articulatie, atat pentru "after-market" cat si pentru prim-montaj.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by skd_ozenel View Post
                                exact asa si la mine...
                                WTF???
                                zona smulsa de cauciuc e produsa de bara stabilizatoare.
                                deci?
                                lemforder sau febi?
                                M-ar fi interesat o poza macro a sectiunilor. Mai ai cumva (din intamplare) cele doua bucati rupte?

                                Acea sectiune spune multe...
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google