Lamurire Boli La Caine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lamurire Boli La Caine

    sper ca am deschis bine topicul...

    am un setter irlandez care are 6 ani si jumatate. de 2-3 saptamani a avut probleme, tusea, acum de o saptamana nu mai vroia sa manance nimic, si bea doar apa, cam 2 galeti de smantana de 1 kg/zi. astazi am fost la medicul veterinar sa vedem ce are de nu mananca, si dupa analize si teste, si ce i-a mai facut pe acolo, a venit verdictul:

    - insuficienta cardiaca
    - emfizem pulmonar

    intrucat nu prea inteleg ce reprezinta aceste boli (cu care veterinarul zice ca s-a nascut), am decis sa deschid un topic si sa va intreb. veterinarul mi-a zis ceva de genul: poate sa mai traiasca 2 saptamani, o luna, 5 luni sau un an. mi-a dat si ceva tratament, i-a facut vreo 6 injectii si a zis ca de maine spera sa ii revina pofta de mancare...

    vreau sa stiu daca chiar poate muri de la bolile astea (m-am uitat pe internet si doar se detalia boala (explica), nu se specifica cum ca s-ar poate ajunge la deces), sau ce poate sa se intample mai rau pentru ea? doarme foarte mult in ultimul timp, nu prea mai e 'activa' cum era pana acum cateva saptamani.

    medicul mi-a zis ca ar fi bine sa nu alerge, sau sa urce multe scari (sa nu faca efort - norc ca stau la parter si nu are de urcat decat 6 scari).

    as dori sa raspunda doar cei care ar putea da un raspuns. nu am dispozitia necesara pentru caterinca.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Insuficienta cardiaca in sine nu omoara daca e stabila, ci doar o decompensare a ei, o agravare.
    La fel si emfizemul pulmonar. Problematice sunt infectiile de orice natura, chiar de la un simplu guturai ( habar n-am daca acesti caini pot face asa ceva), poate sfarsi.
    Cine stie ce afectiune congenitala o avea, de spune asa s-a nascut.
    Nu exista pastile? Ca pt oameni?
    Pt insuficienta cardiaca, ar merge bine niste diuretice, inhibitori de enzima de conversie si cardiotonice ( dopamina, dobutamina), chiar si Beta blocante in cantitati mici si nu in ultimul rand o dieta cu cat mai putina sare.
    Vb cu nenea doftorul si vezi cum mere treaba.

    Comment


    • #3
      joi mai mergem la control. i-a dat ca tratament urmatoarele:
      - furosemid LPH 40 mg - 5 buc
      - digoxin 0,25 mg - o folie - 25 buc

      pastile luate la farmacia umana, ca sa zic asa.
      daca de la pastilele astea nu ii revine pofta de mancare in 2 saptamani nu mai e...
      aceste pastile cica sunt pentru probleme cu inima...ca ar fi bolnava cu inima...e tare bleaga in ultimul timp...a trebuit sa merg cu ea cu masina la doctor desi nu e prea departe...

      acum cateva seri am iesit cu ea la alergat si ma miram de ce nu vrea sa fuga... prefera sa mearga la pas...acum imi pare rau ca am incercat sa o fortez.
      doarme cat e ziua de lunga...aproape ca ma rog de ea sa iasa sa isi faca treburile, ca altfel face in casa, nu se mai cere afara...
      Attached Files
      Last edited by B 83 RMJ; 30 March 2010, 20:56.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Nu o mai lasa sa bea multa apa.
        Intreaba doctorul daca ar fi bine sa-i dea si vreun perindopril ( Prestarium), captopril sau altele asemeni.
        Plus ca digoxina nu-i chiar asa buna, trebuie tratament de incarcare, apoi de sustinere. La toatea astea se adauga multiple reactii adverse, printre care intoxicatia cu digoxina, in urma careia poate muri.

        Comment


        • #5
          digoxina e redusa la o pastila pe zi, nu stiu daca am putea vorbi de o infectie.

          am bagat portocale in ea si mujdei acum 2 saptamani cand tusea de ziceai ca isi da matzele afara (crezand ca e racita, dar de fapt era un simptom al uneia dintre boli, din cate am vazut pe net, nu mai retin care din ele).

          am sa-i duc joi la doctor si ce mi-ai scris tu, sa vad ce zice de parerea ta.

          ideea e ca am ajuns la doctorul asta printr-o ruda care a lucrat la omul ala, seful cabinetului veterinar, deci as putea avea mai multa incredere decat intr-un medic oarecare. sau cel putin asa cred...
          Last edited by B 83 RMJ; 30 March 2010, 21:14.
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            asta vroiam sa aud si eu,medicul e de incredere?e bun?sau e necesar sa mai mergi si altundeva sa ai o comparatie....ce sa zic,imi pare tare rau ca e bolnavioara si sper din suflet sa isi revina!cert este ca in perioada asta sa o menajezi cat poti de mult,sa nu faca efort si sa ai grija de ea.o sa urmaresc topicul tau sa stiu ce mai face catelusa!multa sanatate,tin pumnii !

            Comment


            • #7
              mersi...

              medicul de la clinica nu stiu cat de multa incredere sa am in el, cert e ca am ajuns la el prin cineva, deci stia ca nu sunt un client oarecare. mi-a luat si 250 lei pe analize la sange, radiografie, cele 6 injectii si ce i-a mai facut. acuma ma gandeam ca poate ar trebui sa mai merg undeva, sebi8ta mi-a recomandat o alta clinica unde zice ca lui i-au vindecat cainele de jigodie, boala care am citit pe internet ca nu are tratament...

              ma ingrijoreaza ca nu vrea sa manance nimic, desi medicul a zis ca de azi ar trebui sa inceapa sa aibe pofta de mancare. i-am pus in fata de la cartofi prajiti pana la rulada cu ciocolata...si nimic. nici apa nu mai bea cate 2 litri cum facea saptamana trecuta.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                ti-ai facut cont pe un forum dedicat cainilor? de pilda, aici. poate ai mai mult noroc acolo
                sigpic

                Comment


                • #9
                  am cont pe alt forum de animale si postasem acolo inainte sa postez aici. aici am primit cateva sfaturi/opinii/sugestii, acolo nimic...parca nu ar fi nimeni in masura

                  situatia parca s-a agravat de ieri pe azi, desi aseara parea mai vioaie dupa intoarcerea de la medic... am incercat mai inainte de 2 ori sa o scot la plimbare, prima oara nu s-a miscat din loc, a doua oara a iesit pana la poarta, a pus frana si s-a tras inapoi. cand sta in picioare tremura in partea din fata si parca respira mai greu, insa cand sta jos parca respira bine.
                  de mancat abia a ciugulit ceva dimineata pe la 5, ca sa ii putem da pastila.

                  revin din nou
                  nu se mai ridica de jos de cateva ore bune...daca ma uit la ea abia respira nu stiu ce sa mai fac
                  Last edited by B 83 RMJ; 31 March 2010, 19:58. Reason: Automerged Doublepost
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    am salvat cainele in ultimul moment. practic, medicul veterinar la care am fost azi a zis ca fiecare ora scursa in plus ii scadea sansele de supravietuire, si ca daca nu emrgeam azi la el cu cainele, maine nu il mai putea salva. cainele nu are nici un enfizem pulmonar, iar insuficienta cardiaca are, dar nu ii pune viata in pericol deloc, cum spunea primul medic la care am fost, marti.
                    saraca avea tumoare la unul din ovare, tumoare care 'impingea' plamanii, care la randul lor presau inima. si mai avea o infectie care patrunsese in sange, si lua din 'putearea' lui, de aceea cainele era ieri in stare foarte grava, de abia se ridica in picioare. am operat-o, adica am sterilizat-o, si am rezolvat si problema tumorii. pe langa tumoare, avea mult puroi prin prejur.

                    primul medic la care am fost cu cainele, isi va pierde licenta de libera practica in cele ce priveste medicina veterinara, intrucat la reuniunea medicilor veterinari ce o sa aibe loc in curand se va pune in discutie acest caz, de catre medicul la care am fost astazi, si care il cunoaste pe cel in cauza, si numai de bine nu mi-a zis despre el.

                    am stat cu ea 5 ore si jumate, medicul a stat peste program cam o ora pentru noi, si a acceptat sa ii platesc banii in 2 transe, numai ca sa se faca bine cainele. un medic de nota 20!

                    aa...si sa nu uit, medicamentatia data de primul medic nu o ajuta deloc pe catelusa mea...

                    maine avem tratament post operator, trebuie sa mergem la el la cabinet, iar vinerea viitoare la scos atele de la operatie. intre timp, ne-a dat-o acasa cu perfuzie la picior, prin care ii baga vitamine ca era foarte slabita.
                    Last edited by B 83 RMJ; 1 April 2010, 21:31.
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #11
                      Bine ca ai scapat-o! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea.

                      Comment


                      • #12
                        ti-am zis frate sa vezi si alt medic ...ma bucur enorm sa aud ca ai scapat catelul de o boala tratabila dar greu de detectat de medici romani!,bravoo,se vede ca vine pastele!

                        Comment


                        • #13
                          da . multumesc tuturor, si sper ca totul o sa fie bine de acuma. de cand am ajuns acasa se tot chinuie sa scoata branula de la picior, dar a prins-o bine medicul acolo. trage de leocoplastul cu care este acoperita pana incepe sa o doare, si nici atunci nu se lasa. cedeaza doar dupa ce se plictiseste, ia o pauza, si pe urma incearca iar
                          sunt curios maine cum sa se comporte, pentru ca deocamdata e ametita.
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            nu pot sa zic ca se chinuie tare. practic cand isi aduce aminte de el mai trage de leucoplast dar nu sa zici ca acuma il rupe. si mai inainte a vrut sa traga de el, si am strigat-o o data si s-a lasat de tras. deci probabil ca nu are nimic 'grav' cu leucoplastul. acuma i-a cazut capu` de amenteala si s-a culcat mai mult sau mai putin voit. cred ca maine i-o si scoate, cand mergem la tratamentul post operator.
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • #15
                              aline sunt curios la ce doctor ai fost pt ca si eu am avut un catelus !!! am consultat 4 cabinete medicale si o clinica si tot s-a dus !!!!!!! am auzit ca in Sfantu ar fi ceva doctoras tare de tot in materie de caini!!!!!
                              [B][COLOR="Red"]LOGAN CLUB BRASOV

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google