Problema Tv Tunner

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Tv Tunner

    Cred ca am nimerit bine rubrica, am dat un search si nu am gasit nimic asemanator.
    Dupa cum scrie si in titlu am problema cu tv tunnerul. este un leadtek win fast tv 2000 xp deluxe. buba sta in felul urmator. Pana azi eram abonat la reteaua de tel u.. si incepand de azi m-am mutat la r...(fara nume sa nu facem reclama). Tv tunnerul imi mergea super bine, receptionam toate canalele,dar de azi receptioneaza decat vreo 30 sa zic bine si restu din ce in ce mai prost, nici macar pe toate. in cealalta camera tv-ul le receptioneaza pe toate si bine. ce credeti ca ar putea fi? am incercat cred ca vreo 15 tari din europa pana acum si USA si japonia.
    zoom-zoom

  • #2
    Din cate stiu trebuia setat ca tara Indonezia. Verifica si cablu si mufele (sa fie sertizate cum trebuie sau infiletate depinde ce model sunt) si spliterul tv. In prima faza poti muta calculatorul lanaga tv si sa ii infigi cablul din tv in el sa vezi ce prinde pe cablul de la tv (Ai spus ca tv-ul prinde bine). Incearca si pe direct fara spliter, unele canale pot fii la capat de banda si daca tunerul este model mai vechi e posibil sa nu le prinda pe acestea.

    Comment


    • #3
      Incearca Romania pe PAL-B/G.
      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

      Comment


      • #4
        Am incercat Romania Pal B-G si nimic. Am probat cu tv-ul sa vad daca sunt facute legaturile bine la spliter, respectiv mufa. se vede ok. ce am observat insa ca face tv-ul niste dungulite pe ecran, in ambele camere, am sunat la rds, poate o fi semnalul mai slab. O sa incerc acum si Indonezia
        zoom-zoom

        Comment


        • #5
          Eu am un tunner Jetway Tv878 si cel mai bine prinde pe Romania Pal-B/G.
          Unele posturi care le prinde putin in dungi le reglez frecventa +/- depinde de program. Am cablu tot de la rds.
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • #6
            incearca Australia la mine merg toate. Sau vezi sa ai ultimu soft si driver de la ei http://www.leadtek.com.tw/eng/tv_tun...lineid=6&act=3

            Comment


            • #7
              transmisia e anologica sau digitala?
              sigpic

              Comment


              • #8
                La Leadtek nu e nevoie sa setezi alta tara de la ultimele versiuni ale PVR-ului (ultima e 2.03.32. Merge ok pe Romania PAL B/G in RDS pe analog - asa am si eu si cred ca e cam aceeasi grila de frecvente peste tot, in digital nu stiu. Incearca o scanare pe country Romania, TV Source Cable si Scan mode Auto fine tune, eventual Adaptive Channel Scanning. Inainte sterge toate canalele existente.

                Comment


                • #9
                  Am dat si cum spui tu. din pacare nu am ultima versiune de pvr2, nu imi merge telecomanda si se blocheaza, dar am ultima versiune de pvr1. Au zis astia de la rds ca or sa vina sa verifice...
                  zoom-zoom

                  Comment


                  • #10
                    mai este un soft ChrisTV PVR inearca-l si pe asta
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      PVR1 e scos din suport demult si nu a mai fost actualizat. Pentru 1 mergea odata Germania cu PAL B/G. Nu stiu in RDS daca iti vede toate posturile asa. Ia PVR2 de aici si vezi cum e. Telecomanda se blocheaza in PVR1 sau 2? Si in ce sens se blocheaza?
                      LE: Si un update la ultimele drivere tot de acolo ar fi recomandat.

                      Comment


                      • #12
                        Problema a fost rezolvata partial, au venit cei de la RDS si mi-au masurat semnaul, aveam in jur de 57 db parca la posturile care nu le prindeam si pe urma mi l-au marit la 70-72db. Oricum se vede mai bine, dar la sunet la unele posturi cam lasa de dorit, se aud niste baraituri... Referitor la PVR2, am pus o data si nu imi mergea telecomanda, nu o recunostea si se mai si bloca pe deasupra mai mereu, asa ca am renuntat si am ramas la pvr1. Probabil e prea vechi tunnerul pentru pvr2...
                        zoom-zoom

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google