Rodaj

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rodaj

    dupa 1000 km. pot sa-i dau peste 100km/h?

  • #2
    dap poti sa ii dai . de fapt pana la 1000 poti cu cel mult 120 si 3000-3500 rot/min . DUpa 1000 cat vrei dar numai dupa 3000 vei obtine performantele declarate de producator ......asa scrie la carte
    sigpic

    Comment


    • #3
      Scrie in manual, de altfel!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        dar seria la motor , stie cineva unde e poasonata?

        Comment


        • #5
          Seria motorului este situata pe carterul cilindrilor, intre colectorul de esapament si volantul motor. Mai exact, undeva in dreapta filtrului de ulei, dar mi se pare ca trebuie data o bucata de tabla jos ca sa ajungi la ea.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            pe sub nu stiu ce ... "capac" )
            Its just a car ...

            Comment


            • #7
              inainte de a deschide un topic nou, foloseste cu incredere functia search.
              despre rodaj s-a mai vorbit aici, aici si aici.

              pentru seria de pe caroserie "e alta peste", nu are ce cauta in acest thread!
              deschizi un nou thread cu intrebarea "unde se gaseste seria de pe caroserie"

              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                offtopic: Rodajul este pana la 1000 de km la benzina!!! De ce nu cititi in instructiuni? De la 3000 de km ai performante maxime


                turatie 3500 rpm in rodaj sau 130 km/h
                laureate 1.5l, albastru marin

                Comment


                • #9
                  Offtopic (deja exageram!):Eu am citit instructiunile, insa de la dealer mi-a zis ca cel mai bine e sa nu depasesc 2500 rpm pana la 3000km.Ne mutam cu posturile?

                  Comment


                  • #10
                    Rodaj de 1000km...Asta nu inseamna ca dupa 1000km puteti sa dati in gura la masina pana ii sar pistoanele. 5-6000 km. e bine sa nu o talpiti prea serios(atunci isi mai da drumu' motorul).

                    Si treaba asta cu sa nu o turezi mai mult de 2500 rot/min in rodaj...las-o naiba ca nu e diesel, si va mai mirati ca e puturoasa masina.

                    Comment


                    • #11
                      Da eu am spus cifra oficiala. Dupa parerea mea cam 5000 de km este un rodaj adevarat. Dupa 1000 poti sa-i dai si mai mult de 3000 de RPM. Esential este sa nu bagi piciorul brusc in ea mai ales cu motorul rece. Mai putin conteaza ca ajungi la 4000 de rotatii mai mult conteaza cum ajungi la turatia asta.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        Asa-i...Nu pot uita la primul drum spre casa parinteasca , masina avea cred ~100 km si am ajuns ''fara sa vreau'' la 4000 rot/min cu ea (am depasit un tir), moama ce m-a mustrat constiinta ) . Deci concluzia ar fi ca nu pateste nimic daca in perioada de rodaj se depasesc accidental 3000-3500 rot/min, numai sa nu fie un obicei, cred eu.

                        Comment


                        • #13
                          eu unul nu stiu ce sa mai cred , am cumparat un logan preferance 1.4 de la flamicom - valcea .... ei mi-au zis ac rodajul este pana la 3.000 de km , sa nu depasesc 2.500 de turatii . de subturatie nu mi-au zis nimic , iar de primul schimb de ulei sa il fac la 10.000km , iar prima revizie la 20.000 ... apropo , de unde iau si eu cartea tehnica a masinii ? cu toate performantele masinii ?

                          Comment


                          • #14
                            Zice sa nu depasesti 3500 rpm in primii 1000 km!! Dar nu am vazut logan sa se strice ca nu s-a respectat asta. Oricum masinile vin rodate din fabrica. Daca ai vedea la ce teste e supusa fiecare masina, nu ai mai cumparao ;))
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @ovdyu: Rodajul tine 1.000 km si nu trebuie depasite 3.500 rpm si 130 km/h in ultima treapta de viteza. Datele tehnice le gasesti pe site-ul Dacia.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google