Motoare Renault Pe Masini Mercedes

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motoare Renault Pe Masini Mercedes

    Noile generatii ale modelelor Clasa A si B de la Mercedes vor fi echipate cu o unitate turbo-diesel de 1.6 litri si 130 de cai putere produsa de Renault.
    Acest schimb de tehnologie vine in urma incheierii unui contact de colaborare intre Mercedes si grupul Renault-Nissan. Pasul de inceput al colaborarii a fost facut de Renault prin faptul ca i-a pus la dispozitie producatorului german unitatea de 1.6 litri turbo-diesel ce echipeaza in prezent Megane, unitate ce urmeaza sa fie disponibila si pe primele doua modele din gama Mercedes – A si B Klasse.

    Renault va primi la schimb de la Mercedes, o unitate de 2.0 litri benzina plus inca doua unitati V6 si V8. Cele doua motoare in V vor echipa in viitor versiunile de performanta ale modelelor Infiniti.

    Cat de curand cei doi producatori auto vor dezvolta o gama de motoare intre 1.2 si 1.8 litri ce urmeaza sa echipeze modele precum Twingo, Clio, Megane, A Klasse si B Klasse.
    Attached Files

  • #2
    de unde sti asta? e oficiala treaba!

    Comment


    • #3
      E deja veche
      Cu greu pot sa inghita fanii Gemacht in Deutschland treaba asta.
      Am deschis subiectu asta pe alt forum, multa tacere... )
      Daca ar fi fost invers, cred ca 10 pagini se umpleau in juma de ora.

      Comment


      • #4
        da e sigura faza
        si ca idee A-Klasse se pune pe sasiu de twingo
        deci e mercedes cu 60% piese de renault
        si lumea zice ca renault e firma de ..........
        eu sunt fan renault din 90 si nu regret.
        Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

        Comment


        • #5
          da acuma intrebarea intrebatoare .
          a klasse si b klasse pot fi considerate mercedes?
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            Inca un motiv cu care le dam peste nas la astia anti-Renault / anti-Logan !

            Comment


            • #7
              Vai de capul lor.S-au combinat cu Renault pentru a scadea costurile de productie.Renault nu prea exceleaza la capitolul fiabilitate,mai ales la motoarele diesel la care sunt praf.Mercedes nu stiu sa faca masini low cost ,dar imprumutand "piese " de pe la altii vor sa reduca un pic din preturile la clasele A si B.Nu cred ca o sa fie un loz castigator.Cine are de gand sa cumpere un Mercedes are ceva malai in buzunar si cauta calitate.Eu personal nu as lua un Mercedes cu motor de Renault ,mai bine cumpar Renault .
              Last edited by @nvidia; 17 December 2010, 09:15.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                da acuma intrebarea intrebatoare .
                a klasse si b klasse pot fi considerate mercedes?
                Mi-ai luat-o inainte , B-ul mai este cum mai este, dar A-ul,sigur proiectantul a fost beat ,masina proasta din toate punctele de vedere, estetic si mecanic.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #9
                  eu am avut mai multe renaulturi si chiar nu au fost probleme la ele numai astea de 1,5 nu sunt fiabile in rest sunt ok
                  la un reno 25 la 1,2 mil de km a sarit pistonul prin capota, atentie doar un disc schimbat in km respectivi in rest nimica, motor de 2200 cm benzina
                  Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                  Comment


                  • #10
                    Au auzit cei de la Mercedes ca pica injectoarele pe capete si s-au gandit sa faca si ei o afacere dinasta glumesc desigur...bravo lor...oricum motoarele diesel Renault sunt destul de reusite...economice,silentioase,etc...
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by vyp75 View Post
                      eu am avut mai multe renaulturi si chiar nu au fost probleme la ele numai astea de 1,5 nu sunt fiabile in rest sunt ok
                      la un reno 25 la 1,2 mil de km a sarit pistonul prin capota, atentie doar un disc schimbat in km respectivi in rest nimica, motor de 2200 cm benzina


                      Da, dar masini ca alea nu mai face nici Mercedes.Toate sunt acum facute la norma.Foarte putine mai trec acum de 200 mii km fara sa nu aibe reparatii majore.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Cristi_Xp View Post
                        da acuma intrebarea intrebatoare .
                        a klasse si b klasse pot fi considerate mercedes?
                        Pai va fi (spre ''deliciul'' fanilor de nemtesti) Mercedes By Renault
                        Din pacate (nu ca as trai io mai bine) injectatii cu masinile nemtesti, nici atat nu vor recunoaste, ca Renault a facut si face motoare bune.

                        Comment


                        • #13
                          bah esti nebun, folxvagin und mercedes nu mai "rullez" daca si mertzanu ia motoare de la renou, dar romanii sustin in continuare ca motoarele franztuzesti "ie proaste", mai trecem un motiv la lista "romanii ie retardati pt ca:"...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            " cumpara mercedes la pret de renou "

                            Comment


                            • #15
                              Astept cu interses ziua cand BMW va folosi motoare Renault.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google