Camera Video Pentru Filmare Din Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Camera Video Pentru Filmare Din Masina

    As dori sa stiu si eu cum se poate realiza urmatorul lucru: pe la tv pe discovery si alte programe straine vezi cum masinile din trafic au o camera de filmat undeva pe bord (probabil) care inregistreaza tot ce se intampla in fata masinii (ca si cum ar filma cineva cu o camera in mana).

    Ma intereseaza daca are/stie cineva sa aibe careva asa ceva pe masina, si mai vreau sa stiu de unde s-ar putea achizitiona asa ceva. Probabil e nevoie de o camera cu alimentare de la bricheta (sau acumulatori) care sa se poate prinda usor de bord si cu un hard de cativa gigi pe care sa se stocheze imaginile. personal nu am auzit in romania de asa ceva.

    De ce ma intereseaza? Pentru simplul fapt ca astazi am fost pana la bucuresti, si la intoarcere, in busteni, era deja bezna (ora 19) mi-a sarit o dobitoaca in fata masinii, pur si simplu. S-a apropiat de trecere, s-a asigurat doar daca vine vreo masina de pe contrasens, iar in stanga ei de unde veneam eu nu s-a uitat. Noroc ca am reusit sa o ocolesc (norocul mai mare a fost ca nu venea nimic din contrasens) trecand pe banda din contrasens (ea deja era la jumatea drumului - eram foarte aproape de trecere, nici sa fi vrut nu aveam cum sa mai opresc in timp util). Am apucat sa o claxonez cat sa ii cada chilotii de pe ea. Baietii cu care eram in masina au vrut sa se dea jos la ea... In fine, in caz de Doamne fereste, eu eram de vina ca proasta a trecut pe la trecere si eu nu as fi avut martori ca aia a vrut sa se sinucida (persoanele din masina nu se considera martori). Si pana acasa, pe langa carnea ce i-o bagam acelei fete in frigider, m-am gandit la un asemenea 'sistem' care de multe ori ajuta. As fi dispus sa investesc ceva bani pentru ca mi se pare destul de util...

    astept idei, sfaturi, pareri.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Originally posted by B 83 RMJ View Post
    (persoanele din masina nu se considera martori).
    Nici filmarea ta nu se considera proba la dosar...oricum asa for fun vezi ca un user pe youtube care are filme din masina si la un momentdat scria ce camera foloseste...doar tebuie cautat.
    Si Dsign foloseste o camera in masina...vorbeste cu el.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Deci daca nici filmarea nu te poate ajuta in asemenea situatii, inseamna ca trebuie sa fi sus pus si cu pile. deci era imposibil sa opresti, nici daca as fi vrut sa o las sa treaca... nu mai aveam cum sa fac acest lucru. ea nu astepta la trecere, era pieton pe trotuar si a venit 'glont' la trecere... dar traim in romania, era sa uit...

      multumesc.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        persoanele din masina sunt admise ca martori, daca indeplinesc conditiile cerute de lege (printre care sa nu fie ruda pana la gradul 3 inclusiv cu persoana pentru care depun marturie).
        in ceea ce priveste proba video, nu ai sanse s-o folosesti in instanta pentru ca in primul rand nu dispui de un sistem omologat de supraveghere. astfel, celelalte motive nu mai are rost sa le insir.
        ai avut noroc. roaga-te si aprinde lumanari sa te pazeasca Dumnezeu de nebuni pe sosea si sa-ti dea prezenta de spirit ca sa reactionezi repede.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • #5
          nu era nici o ruda. preteni toti. eram in localitate oricum, ca altfel nici nu ma gandesc. acum cateva zile a calcat-o pe una trenu` in brasov ca vorbea la telefon si nu a auzit trenu` cand a trecut calea ferata... mai zi ceva daca poti. n-ai timp...

          multumesc.
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            Daca conduci regulamentar, iar la trecerile de pietoni reduci viteza, nu ai mai aveam asemenea probleme.
            drumuri bune sa ai si sa nu mai ai parte de asa ceva
            sigpic

            Comment


            • #7
              eram in localitate si aveam 70 km/h. la viteza aia sa opresti tu in 5 metrii. daca reusesti ma duc si imi predau permisul.
              Last edited by B 83 RMJ; 30 January 2011, 00:07.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                La apropierea de trecrile de pietoni trebuie sa reduci viteza...si sa casti ochii...si cu muritul las-o mai usor...ca nu e bine.
                Ne indepartam de la subiect vad.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  bine las-o asa, spor la cautat camera in continuare
                  sigpic

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google