Usa Metalica Apartament

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Usa Metalica Apartament

    Salutare.
    Trebuie sa cumpar o usa metalica de apartament si as dori sa ma ajutati cu pareri personale sau de specialitate daca e cazul. Ma ajuta si cele pozitive si cele negative, de genul eu am usa produsa de X si nu e buna deloc, sare vopseaua ... etc.

    Multam Fain!

    Nu are nimeni usa metalica la apartament? As avea de ales asa:
    Beyler ~ 900 RON
    Best ~ 650 RON
    Star ~ 800 RON

    Preturi cu monteaj inclus. Cine are vreuna din ele pe acasa sa arunce aici 3 cuvinte.
    multam.
    Last edited by yrman; 23 March 2011, 11:32. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

  • #2
    Salut.
    Beyler nu-i o marca prea apreciata, usa aia de 900 de lei fiind in categoria lor superioara de pret, probabil ca nu-i chiar rea. Eu n-as lua-o.

    Usi foarte bune sunt cele produse de Maco, dar pretul cred ca incepe de pe la 1200-1400 lei.

    Best Imperial e varianta de criza foarte buna. Aveau prin Dedeman, cam la 550-600 de lei. Eu am avut o usa din asta timp de 5 ani la fostul meu apartament, am fost multumit, nu s-au blocat yalele never, nu s-a lasat, se deschidea lin.
    Best mi-am pus si la noul apartament, deh, daca am dat toti banii la notar si la fisc, n-am mai avut buget de Maco.

    De Star nu stiu nimic.

    Comment


    • #3
      Ideea e ca nu vreau sa depasesc 1000 ron cu tot cu finisat. Aia best-imperial mi-a facut si mie cu ochiul, pret ok , imi asigura baietii si montajul si transportul in banii aia. Nu are rost sa iau din Dedeman si sa ma chinui sa o transport si sa o montez. Hai sa vedem ce mai zic alti posesori de usi
      sigpic

      Comment


      • #4
        Propitar de usa cu yala Maco. De 7 ani. Ca in prima zi. Pardon, am zgariat autocolantul cu o canapea veche, de lene. Crezand ca va trece. M-a durut la cati bani am dat atunci (cca 10 milioane, cu montaj inclus).
        Nu mi s-a blocat niciodata cheia in yala (recomand sa aiba doua: jos si sus cea tip fluture, incui repede din casa). Mai recomand sa aiba pastila aceea antiburghiu (nu ca ar fi o minune, dar poate ajuta).
        Cand i-am intrebat de izolarea spatiului dintre toc si cadrul de beton mi-au zis ca il fac din mortar. Dureaza, dar e intr-adevar usa izolata. Zgomot redus, o anumita rezistenta la foc (sa nu te trezesti cu ceva benzina si foc in casa, deh! au fost situatii).
        Ma uit si acum la ea cum se inchide-aseaza: se strange exact cat trebuie, uniform, pe toata circumferinta. Recomand. Dai niste bani, insa peste ani de zile intelegi ca renteaza si ai o anumita satisfactie.
        Cat despre chei, ma repet...am auzit de cazuri la usi ordinare (gen Beyler) de blocarea cheilor in yale, neputand sa intre in casa. Bestial
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          Eu am Beyler si este perfecta.Izoleaza foarte bine si fonic.A meritat toti banii.

          La Dedeman sunt preturi cam mari.Am studiat piata si sunt printre cei mai scumpi.
          Last edited by cosmindan; 23 March 2011, 22:21.
          real power..... diesel power by

          Comment


          • #6
            De cat timp o ai montata?

            Despre o feronerie poti spune ca e rezistenta sau nu, doar dupa cateva sute de cicluri (ani de zile).
            Timpul e cel mai bun test...
            Last edited by 77sky; 23 March 2011, 22:34.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              O am montata de 6 ani de zile
              Este la fel ca in prima zi.
              real power..... diesel power by

              Comment


              • #8
                Cat a costat atunci? Montaj inclus? Ce fel: spuma / mortar? Cate chei a avut-are? Cartela pt reconstituire cheie?
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #9
                  Rog un moderator sa pune intrebarea de mai jos in primul post.

                  Izolarea usii cum o aveti? Spuma sau mortar. Cum e prinsa usa? prin sudura sau doar dibluri in perete?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    spuma + dibluri + finisajele de rigoare
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by yrman View Post
                      Rog un moderator sa pune intrebarea de mai jos in primul post.

                      Izolarea usii cum o aveti? Spuma sau mortar. Cum e prinsa usa? prin sudura sau doar dibluri in perete?
                      Sudura, nene.Tije de metal, dat gaura cu burghiul in perete si fixate in fier-beton si de tocul usii. Diblurile alea le arunci.
                      Izolare: spuma + mortar.

                      @yrman, Best-ul ala are yala sus si jos, inclusiv fluture, merg perfect si peste ani de zile, balamalele sunt foarte bune.

                      Sunt cei care ti-o vand cu tot cu montaj la 650-700 de lei, sau cei ca Dedeman cu 500-550 lei si mai dai pentru montaj cam 120-130 de lei (spuma lor si ce mai trebuie-eu atat am dat). Dedeman iti asigura si transportul, costa si asta 30-50 de lei.
                      Ai 6 seturi de chei.

                      Sigur, cum zicea si 77sky, varianta mai buna e Maco. Ieri am vazut una la 1470 lei si cica era oferta.
                      Last edited by mr.K; 24 March 2011, 10:46.

                      Comment


                      • #12
                        si eu am Beyler de 9 ani, multumit
                        sigpic #

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 77sky View Post
                          Cat a costat atunci? Montaj inclus? Ce fel: spuma / mortar? Cate chei a avut-are? Cartela pt reconstituire cheie?
                          Atunci a costat 850 ron cu montaj si transport inlus.A fost cumparata de pe Stefan cel Mare colt cu Dorobanti, vis-a -vis de Club Martin(fost cinematograf)
                          Prinderea in perete s-a facut cu tije metalice sudate de toc si izolarea cu spuma.Usa a picat cu aproximativ 7mm mai mica pe margine decat cea care a fost inainte deci a intrat putina spuma.Finisarea s-a facut cu mortar.
                          La ea am primit cate 5 chei si cartela de reconstituire in caz de pierdere.

                          Daca vreti fac si poza ca sa vedeti modelul.
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • #14
                            Intrebasem spuma sau mortar pentru ca am auzit de la unu-altul ca au bagat mortar in loc de spuma si ca ar fii mai bine asa deoarece nu se mai lasa usa, nu mai are toleranta sa se poata lasa.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Salut.
                              Beyler am si eu si merge ca in prima zi[are 4ani]
                              fixare sudura-spuma-mortar
                              Numai bine
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google