Certificat De Inmatriculare (Talonul Masinii)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Certificat De Inmatriculare (Talonul Masinii)

    Am fost oprit de mai multe ori, seara, de catre politie, ba pentru ca faceau razie pt alcool, sau pentru xenon/folie etc.

    De fiecare data mi-au cerut buletinul, permisul, certificatul si asigurarea, ceea ce mi se pare normal.Le am pe toate la mine, inafara de certificat. Am doar o copie.

    Din cate stiu, trebuie sa-l ai in original tot timpul, nu se poate face copie, nici legalizata.(Asa a zis si nenea politaiu).

    Am fost iertat, m-au inteles, le-am spus ca am copie, pentru ca il poarta tata in portofel, si nu-l iau pentru cate o seara cand mai ies cu masina.Dar ma gandesc, ca odata si odata poate o sa dau peste vreunu, si nu ma iarta.

    Am discutat cu tatal meu, iar el zice ca nu ar lasa talonu in masina, ca daca o fura si are actele masinii, si face un contract vanzare-cumparare, avand certificatul masinii, eu nu mai pot sa zic nimic, chiar daca eu nu am vreun duplicat al contractului de vanzare.

    Voi ce ziceti sa fac? As pune talonul in masina, ca sa nu am probleme cu politia, dar nu stiu care ar fi problemele in cazul in care, o fura careva si...poveste de mai sus.

    Se poate face asa ceva?
    37
    Da
    91.89%
    34
    Nu
    8.11%
    3
    Cumpar volan de Duster

  • #2
    Da se poate, nu ti nici un act in masina cand sta parcata.
    Faci un portofel/mapa/carnetel etc cu toate actele masinii si cand pleci la drum il iei si il bagi in torpedou.
    Cand nu circuli cu masina le iei cu tine, ca un al doilea porftofel personal.
    Last edited by vdmihai; 19 June 2011, 21:25.
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Stiu ca nu fac bine, dar eu am un portofel in care tin toate actele masinii si buletinul meu, portofelul sta 99% din timp in masina, il iau cu mine doar cand parchez masina in alta localitate sau in locuri dubioase. Sper sa nu am surprize niciodata, ma bazez si pe faptul ca nu am nimic atractiv in masina (mp3, GPS, statii, ventuze pe parbriz etc), totul este asa cum a venit din fabrica.

      Comment


      • #4
        Certificatul masinii nu se lasa in masina...se "preda" de la sofer la sofer.
        soboBN...am inteles ca pana acum ai scapat...dar cand s-o face o razie pentru vreo masina furata si stai la sectie pana pe la vreo 2 noaptea nu cred ca ti-ar conveni
        Nu vad utilitatea acelui sondaj...e ca si cum ai intreba: "Daca e rosu la semafor...treceti?"
        sigpic

        Comment


        • #5
          Din cate stiu eu certificatul poate sta... cartea masinii ii mai esentiala...
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            La mine,certificatul sta in masina tot timpul.Doar cartea o tin in casa.Consider ca ea e mai importanta.

            Comment


            • #7
              CIV-u oricum nu esti obligat sa o ti in masina.
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                Cine intreba de CIV ?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  De c.i.v nu m-a intrebat decat la R.A.R.,cand m-am dus pentru a-mi recupera certificatul.

                  Comment


                  • #10
                    ...ma refeream la postul lui vdmihai...
                    Deci reformulez...cine intreba de CIV in acest topic?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Asa bre,fii mai explicit,ca intru-n panica.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by valeriuciprian View Post
                        Certificatul masinii nu se lasa in masina...se "preda" de la sofer la sofer.
                        soboBN...am inteles ca pana acum ai scapat...dar cand s-o face o razie pentru vreo masina furata si stai la sectie pana pe la vreo 2 noaptea nu cred ca ti-ar conveni
                        Nu vad utilitatea acelui sondaj...e ca si cum ai intreba: "Daca e rosu la semafor...treceti?"
                        Am facut "sondajul" doar din curiozitate, sa stiu care cum procedati
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • #13
                          Si daca marea majoritate nu poarta certificatul la ei asa vei face si tu?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            nu zic ca nu-i bine sa fii preventiv , dar certificatul unei masini se tine in original in acea masina. la fel si asigurarea. sa presupunem ca acea masina e furata (desi daca-i logan nu prea sunt sanse) nimeni n-o poate vinde decat proprietarul care trebuie sa detina si civ-ul in original.

                            deci lasati certificatele in masina impreuna cu asigurarea. acasa se tine civ-ul.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google