Calatorii lungi in vacanta, cu masina proprie sau cu una inchiriata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Calatorii lungi in vacanta, cu masina proprie sau cu una inchiriata

    Am citit recent o notificare care ma anunta ca inchirierea unei masini este o afacere mai buna decat folosirea masinii proprii. Si urma un calcul matematic care folosea niste baze de calcul gresite. Il redau aici.

    This weekend, my son-in-law's family of 7 are in Waco, Texas at a conference.

    He drove 811 miles to get there. He will drive more miles to get back. They will do some sightseeing. Let's say 1,700 miles.

    He rented a Hertz SUV for $20 a day. He got a special deal. He shopped. He picked up the car locally.
    He will be gone for a week: $140.

    What if he had driven his own car, also an SUV?
    Consider depreciation costs per mile, minus gasoline.

    AAA estimates gasoline cost per mile at around 12 cents. (Gasoline is more expensive this year than in 2018.)
    The IRS authorizes total depreciation per mile of 58 cents.
    Subtract 12 cents from 58 cents = 46 cents per mile.
    Multiply 46 cents by 1,700 = $782.

    So, by renting the SUV, he saved $642 in depreciation.

    If the rented car breaks down, he gets a replacement.
    This is not rocket science. Rent a comfortable car when you go on a driving vacation.
    Fiscul american permite firmelor care deduc cheltuieli cu transportul sa amortizeze masinile cu 56 de centi / mila, daca este duba, camion, etc (van, trucks). Nu este rata de amortizare pentru masini mici. Daca se cauta astfel de numere s-ar putea gasi unele mai mici poate 20-30 de centi si care depinde de vechimea masinii, fiind mai accelerata la inceput.

    In fine, citind acel rationament, am vazut apoi un reportaj la stiri cum ca firmele de inchiriere din Romania sunt aglomerate, unii oameni inchiriind masinile pentru vacanta cu saptamani inainte. Sa stie unii oameni ceva ce altii nu stiu? Care o fi motivatia lor?

    Sa zicem ca ar vrea cineva sa mearga 2000 km in vacanta in Europa intr-o saptamana. Argumentul calculului anterior este ca cu cat adaugi mai multi km masinii proprii, ii scazi valoarea de piata, ii accelerezi schimbul consumabilelor, etc. Evident ca daca ai o masina de 50 000 euro, un km adaugat la kilometraj cantareste mai mult fata de o Dacia. Nu stiu daca in exemplul anterior, ginerele nu avea un SUV mai scump decat cel inchiriat de la Hertz pentru 20$ pe zi. Poate isi tine Q5-ul acasa si a inchiriat un soi de Duster pentru calareala din vacanta. Risca mai putin.

  • #2
    Raspunsul e simplu, cel mai ieftin iesi cu taxiul

    Comment


    • #3
      Originally posted by george.sce View Post
      Raspunsul e simplu, cel mai ieftin iesi cu taxiul
      Cu UBER-ul iesi mai ieftin. Taxi e *****.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google