Inlocuire Baterie 9V Cu Un Transformator 9V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inlocuire Baterie 9V Cu Un Transformator 9V

    Salut. Am un aparat cu impulsuri electrice pentru electroterapie, ce functioneaza cu o baterie de 9V patrata (6LR61).
    Exista vreo posibilitate ca in locul bateriei, sa montez un transformator tot de 9V? Momentan nu stiu ce specificatii are aparatul (ma refer la intensitatea curentului), dar asta voi afla.
    Exista aceasta posibilitate, si eventual acel transformator sa se monteze prin aceleasi borne ca o baterie normala?
    Last edited by blanarucristi; 27 September 2011, 20:54.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Poti sa incerci cu un alimentator si o mufa de conectare.
    Cred ca un curent de 1A este mult peste specificatiile aparatului, altfel ar fi terminat 1 baterie de 9V in mai putin de 1 ora....
    GL-22-TOF

    Comment


    • #3
      @blanarucristi daca ai transformatorul, iti mai trebuie o punte cu diode pt redresare si un condensator pentru filtrare
      sigpic

      Comment


      • #4
        Da, sigur nu are 1 amper, dar cum se face conectarea dintre transformator si mufa acea de conectare? Exista cumva vreun adaptor intre ele?

        Din pacate nu scrie pe aparat amperajul, si sincer nici nu stiu cam cat ar avea. Dar daca ala are 1A (transformatorul), are ceva? Sau aparatul isi ia cat vrea el? Ideea e sa nu aiba aparatul mai mult de 1 amper, nu? Daca e mai putin e okey.....
        Last edited by blanarucristi; 27 September 2011, 21:26.
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #5
          daca aparatul are ai mult decat transformatorul nu stiu daca o sa functioneze la 100% din putere. daca are mai putin se incalzeste transformatorul(cand nu mai poti sa tii mana pe el ca e prea cald il scoti din priza). multe din transformatoare au macar o dioda inauntru. nu e neaparat cu mufe.la transformator + e in mijloc si - in exteriorul mufei. bagi un fir in mijloc, infasori unul pe exteriorul mufei, cu atentie sa nu se atinga, izolezi bine si legi in aparat pe bornele bateriei

          Comment


          • #6
            Aha, deci treaba e simpla, asa ma gandeam si eu cu conectarea dintre transformator si mufa ce va intra in locul bateriei. Plusul e in interiorul mufei, iar minusul pe mufa in sine.
            Ok, multumesc mult de ajutor
            Logan Ambition 1.6 8V

            Comment


            • #7
              poi aparatul are o mufa pt transformator? daca are s-ar putea pune o mufa la transformator. daca nu...eu de multe ori am folosit transformator la aparate care mancau prea multe baterii si le-am legat "ca la tzara" vb aia dar nu se puncta aspectul ci functionalitatea

              Comment


              • #8
                Pai nu are nicio mufa pentru alimentare, dar eu vreau sa fac in asa fel incat sa leg acel alimentator de 9V, in locul bateriei de 9V, prin bornele care fac contact cu bateria (mi-a recomandat danielliviu acea mufa), si e numai bine....nu ma intereseaza aspectul, ma intereseaza sa functioneze si sa nu mai dau banul pe baterii....
                Logan Ambition 1.6 8V

                Comment


                • #9
                  e super ok asa cu acea mufa. incearca si vezi dak merge cu adaptor. daca nu o sa mearga iti vatrebuii o dioda sau punte de diode

                  Comment


                  • #10
                    Merge, ca transformatorul e de curent continuu. Daca are vreo mufa o tai, si legi acel conector de baterie de 9V. Totul e sa fii atent, ca trebuie sa te uiti la o baterie de 9V sa veiz cum arata bornele de + si - si sa legi la fel.
                    Transformatorul are marcat pe el polaritatea. Mufa lui poti sa o tai si sa o legi pe cea de care ai nevoie.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #11
                      Ok, o sa cumpar un transformator de 9V cu 1A, sper sa nu am probleme cu amperajul aparatului pentru ca nu este specificat pe nicaieri amperajul, dar cred ca nu are mai mult de 1A....o sa va tin la curent
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment


                      • #12
                        transformator de curent continuu...voi revolutionati fizica...astia cu viteza super-luminica si cu universurile paralele sunt mici copii pe langa descoperirea voastra.
                        cristi, alimentataor de curent continuu iti trebuie, nu traf de 9V. daca la traf de 9V pui punte de diode o sa obtii la iesire cam 12V, pt ca: Vpp=(Vef/0.707). Daca traful are 9V, atunci varf-la-varf acea tensiune va fi de 9*1.4, deci 13.6V. Scazi caderea pe diodele de redresare, ramai cu 12.4V. Asat daca nu sunt Schottky, caz in care ramai cu 13.2V. La tensiunea asta pui o corectie de cca 0.8 (sarcina si bufferul care e condensatorul de filtraj) si ajungi la cca 10-11V. De amperaj sa nu-ti faci griji, atata timp cat alimentatorul tau poate debita curent mai mare decat consuma aparatul, e in regula. Amperii nu sunt pompati in circuit, ei sunt rezultatul tensiunii de alimentare divizata cu rezistenta echivalenta a consumatorului. pe scurt, alimentator 9V curent continuu iti trebuie, pe asta sa ti-l cumperi, nu transformator de 9V.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Da sefule, alimentator de 9V, legat la o mufa identica cu bornele bateriei 6LR61 (aia patrata), si gata, aia este. Azi sper ca o sa ajung sa cumpar ustensilele....Mersi
                          Logan Ambition 1.6 8V

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Seba View Post
                            transformator de curent continuu...voi revolutionati fizica...astia cu viteza super-luminica si cu universurile paralele sunt mici copii pe langa descoperirea voastra.
                            cristi, alimentataor de curent continuu iti trebuie, .........
                            Daca erai putin mai atent, pusesem un link mai sus cu ce are nevoie. Din graba scrisului mai gresim si noi... E ceva simplu, nu trebuie sa se incurce in tot felul de calcule si diode.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #15
                              Gata, nu conteaza....intelesesem oricum de la inceput de la danielliviu.

                              Astazi o sa cumpar prostiile, si o sa incerc diseara, si o sa va spun daca merge OK, de fapt nu are de ce sa nu mearga....doar ca nu cumva aparatul sa aiba mai mult de 1A....cat are alimentatorul

                              Va salut. Am facut rost de un alimentator de 9V, care insa nu l-am incercat pe acel aparat. Problemele ar fi urmatoarele:

                              1) acesta are mai multe tensiuni, in fine, si spune ca intre 1V si 12V are maxim 350 mA (pe internet am vazut ca o baterie normala 6LR61 are 550 mA iar un acumulator acelasi tip are 250 mA, oare or fi suficienti acesti 350 mA) ??

                              2) am vazut ca mai are un selector "polarity" care poate fi pus pe - sau +. Cum ar trebui sa stea, ca asta nu prea inteleg.....de moment ce mufa care o are e exact ce trebuie si ea deja are - si + (adica 2 borne), pe ce ar trebui sa fie butonul?
                              Last edited by blanarucristi; 30 September 2011, 11:23. Reason: Automerged Doublepost
                              Logan Ambition 1.6 8V

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google