Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • offtopic: Dacia.ro e facut in flash (partial). Oricum nu flash-ul e o problema asa mare ... trend-ul site-urilor este catre web2.0 sau html5; flash-ul va deveni istorie in curand ... :-)

    S.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Pai scuza-ma, dar tie ti se pare normal sa platesc cel putin 9 euro lunar pt un amarat de net pe telefon?
      Emailul il pot folosi lejer si de pe android/IOS, fara sa platesc asa mult in plus.

      Tu ce terminal ai?
      Sunt la al doilea 8900 (primul l-am dat unui prieten) si de curand si 9700. Nu prevad in viitorul apropiat sa trec pe altceva, once a BB always a BB .
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Adica tu platesti 9 euro in plus pt internet? Si ti se pare normal? Doar asa, ca-i blackberry?
        De inca 10 euro in plus la abonament, imi acopar convorbirile cu alti 5 clienti...
        Cel putin asa o vad eu, iar BlackBerry din punctul asta de vedere mi se pare o mare rabla si un moft.

        Comment


        • cezar, eu platesc 9 euro pentru HTC, deci nu vad de ce te legi de BB.
          Daca scumpii nostrii operatori sunt jegosi si practica tarfie astronomice...

          Comment


          • Originally posted by Cezar View Post
            Adica tu platesti 9 euro in plus pt internet? Si ti se pare normal? Doar asa, ca-i blackberry?
            De inca 10 euro in plus la abonament, imi acopar convorbirile cu alti 5 clienti...
            Cel putin asa o vad eu, iar BlackBerry din punctul asta de vedere mi se pare o mare rabla si un moft.
            Nu mi se pare nimic dubios, stii ce te asteapta inainte sa cumperi terminalul. Daca iti iei BB doar pentru design sau ca te tine bateria e una, dar daca iti cumperi BB sa il folosesti la adevaratul potential, trebuie BIS. SI e normal atata timp cat serviciile lor sunt complete si concurenta nu ofera nimic la acelasi nivel. BB e orientat catre oameni de afaceri si 10 euro sunt chistoace de tigari, nu se uita la ei. E o rabla care pe segmentul business nu are concurenta .
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Hmmm, tu chiar crezi ca asa sta treaba, nu?
              Te inseli amarnic, sa stii. Costurile trebuiesc reduse de unde se poate, mai ales cand exista alternativa.
              Si tot nu inteleg ce ofera in plus blackberry? Messenger moca? Pai cu cine stai tu sa butonezi? Anunti intalniri prin mesaje? Da-o-n ma-sa de treaba.

              Eu lucrez acum la niste proiecte ce dapasesc 100.000 euro anual, si tot nu dau 10 euro in plus pt o interfata greoaie, mail si alte bazaconii ce deja sunt oferite de catre altii. Mi se pare furt. Crezi ca m-ar durea mana sa dau 10 euro sau chiar si 100 euro lunar in plus la telefon, daca mi-ar oferi cu adevarat un confort suplimentar?

              Sau adu tu niste argumente pt care Blackberry-ul este net superior celorlalte, in conditiile in care, cel ce-l cumpara, are nevoie de mail, browser, interfata usoara si cam atat.

              @razvy: la ce platesti in plus 9 euro lunar? Nu poti accesa netul decat printr-un abonament suplimentar?

              Comment


              • am probat vineri un 4s cu flash. merge relativ ok, desi nu pot sa-mi imaginez om normal la cap sa dea 3000 de lei pe plasticul ala. de banii aia iau doua tablete sau trei smartfoane toate la fel de capabile de aceleasi chestii ca maru'. n-am vazut sa faca macaroane sau pizza. ba din contra, 4s mi se pare mai prost lucrat ca anterioarele.

                cat despre "revolutionarul apple", nimic nu este nou la ei: Pc-ul, dezvoltat de IBM, telefonu mobil (motorola, siemens), smartphone-urile (unele nokii de 10 ani aveau touchscreen), tabletele (Archos si HP au tablete dinainte sa faca Apple....). ideea de all-in-one PC este lansata de o mica firma (aproape obscura) din China, cu mai bine de 10 ani inainte de Apple, iar numele "iPad" al tabletei era deja utilizat, de aceeasi firma, acum 6-7 ani, pentru o tableta grafica de PC. Marul decat le-a facut mai lucioase si mai de fite. existau deja. de laudat initiativa tehnologica (ecranul ala de 3megapixeli de la noua tableta) sa vedem cate 2-3 ore tine bateria, si in cati 1-2 ani vor ajunge la gunoi fiindca apare iPad 5-6-7, asta daca nu crapa marul intre timp. fara Jobs au fost jalnici, si de multe ori in pragul falimentului.

                Comment


                • Esti sigur ca era 4S,ca nu este din plastic,la fel ca si 4,este din sticla si otel.Se gasesc si la 2000 de roni.Eu am dreptul sa iau 2 pe an cu 700 roni Astazi am facut up la 5.1
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • @ Cezar - daca zici ca nu folosesti atat de mult mail, messenger si/sau alte functii de comunicare de ce ti-ai luat BB ? Tu probabil vrei un telefon care sa iti ofere "eye candy" si nu folosesti la maxim potentialul unui BB, de aia poate nu te atrage dar este vina ta ca ti l-ai cumparat desi nu era ce iti trebuia. Ar fi aiurea sa imi trebuiasca o masina cu garda la sol mare, sa imi cumpar un A5 Coupe si sa ma plang ca e de rahat ca atinge pe jos pe coclauri.

                    Mi se pare normal ca BIS sa coste extra deoarece ofera extra fata de concurenta. De ce este imbatabil pe segmentul business gasesti in review-uri facute de profesionisti, explicat mai bine decat ti-as putea explica eu, ideea e ca ofera tot ce iti trebuie, push e mail, blackberry messenger, blackberry maps cu voice navigation si multe altele. Doar nu vrei sa le ofere gratis. Plus ca o data cu BIS, ai si alte avantaje mai putin "vizibile".

                    Apropos, concurenta nu ofera ceva la acelasi nivel cu functiile de comunicare BB. Da, amandoua au e mail, pana si 6230 de acum 6-7 ani avea email dar conteaza si cum e implementat. E ca si cum ai spune ca si Dacia Duster are piele si S Klass are piele, oare e aceeasi piele ?

                    Ia-ti HTC sau ce iti place dar nu blama BB din cauza ca nu ai BIS, nu il folosesti la ce face el cel mai bine si ca faci o comparatie intre telefoane din 2011 si un BB din 2008. Du-te la un magazin si joaca-te putin cu 9900 BOLD.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Shakar tot ce ai enumerat tu acolo poti avea pe orice smartphone Android/iOS (de ex. push email ai pe orice client de email ce are implementata functia asta, pe protocoalele standard IMAP/POP3; dar sunt curios folosesti push email? Adica chiar ai nevoie? (eu de exemplu am asa ceva pe un Android 2.2)

                      Ideea e alta, pentru bussines serviciile ce veneau cu abonamentul BB nu le gaseai in alta parte pentru ca internetul mobil era la inceput. Acum insa treaba sta altfel. Ai servicii internet mobil la tot pasul la preturi foarte bune. BB-urile sunt doar un fel de trend ramas in mintea unora (cum era Nokia cand dominau: Nokia sunt cele mai bune si atat;);
                      Oamenii de afaceri au nevoie de ele pentru serviciul integrat colaborativ (plus siguranta ca e un serviciu profesional care merge mai tot timpul; desi anul trecut au avut doua caderi serioase ... ) dar de care oamenii obisnuiti nu au nevoie sau il folosesc prea putin.

                      S.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • activitate intensa pe aici
                        am votat pt android deoarece din vara sunt posesorul unui galaxy mini
                        imi place cum se misca telefonul iar pentru 2mil jum cat am dat pe el(la abonament 6 euro)face mai mult de atat
                        singurul regret e ca nu am mai asteptat putin ca luam galaxy ace care are blitz si un procesor oleaca mai bun si un pret similar
                        eu folosesc mult messengerul si youtube-ul de pe telefon si se misca jos palaria
                        un coleg are iphone 4 s dar sincer este mai interesant lg optimus blackul altui coleg deoarece poate lua mai multe aplicatii pe el iar iphone-ul mi se pare fita mare
                        este doar o parere personala
                        I changed her oil , she changed my life
                        sigpic

                        Comment


                        • Shakare, eu folosesc blackberry cu tot cu netul oferit de ei, de 4-5 ani. Asa ca mai coboara de pe piedestalul pe care te-ai urcat, ca sa nu te intreb de ce ai tu blackberry, de cand il folosesti, si ce faci cu el...
                          Eu nu l-am luat ca sa ma dau mare, ci pt ca mi-a trebuit.
                          Si acum cum exista alternativa, nu vad de ce m-as abona iar la netu lor mizerabil.

                          Repet, nu-mi povesti de potentialul maxim al unui blackberry ca l-am fumat si parafumat. La ora actuala este o panarama sinistra, si vorbesc de toate terminalele lor.

                          Tu ramai cu ideea de blackberry, eu raman cu ceea ce am utilizat multi ani la rand, si uite... Nu m-a satisfacut. Asa ca, acum e momentul sa trec in aria celorlalti. Spor la butonat cireasa neagra, ca doar e de "biznis meni"

                          Comment


                          • Ciudat ca pentru o basina sinistra sa fie pe locul 3 ca vanzari avand in vedere ca mare parte din utilizatorii de mobile sunt atrasi de telefoane cu meniuri colorate, camere de 12 mpx si alte inutilitati de genul. Probabil sunt si oameni care stiu de ce le cumpara si au un segment de piata bine definit care surprinzator acopera o cota suficienta cat sa vinda o gramada de telefoane din astea, depasite de moda. Norocul lor ca nu sunt toti asa cunoscatori ca altii care le-au fumat deja.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Spune-mi tu de ce ai BlackBerry, si apoi iti spun eu de ce am.
                              Spune-mi ce "mari afaceri" ai de condus de ai nevoie de asa ceva, si apoi iti spun si eu.
                              Spune-mi ce are in plus fata de ceilalti si cum se transpune asta in viata unui mic om de afaceri.
                              Spune-mi de ce as alege BlackBerry si nu altceva, fara a-mi aduce "argumentele" din postul anterior, ce sunt demne pt un interlocutor de gradinita, grupa mica.

                              Hai sa vorbim la concret, nu povesti din popor.

                              Uite, eu am de dat niste bani pt serviciile telefonice. Sunt un mic antreprenor, ce are ceva angajati. Spune-mi de ce as lua blackberry si nu altceva... Si fara sa ma iei cu "domnule, sunt bune, n-au briz-briz-uri si altele asemenea". La concret, direct.

                              Comment


                              • Pai nu am cum sa iti explic de ce am BB si de ce sunt bune daca tu argumentele alea le consideri de gradinita si faci niste afirmatii de parca esti cel putin inginer proiectant la vreo companie de telefoane si mananci BB la micul dejun.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google