Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai omule, eu vb de BlackBerry din prisma consumatorului direct. Nu ma intereseaza telefonul pt fita, il bag in ma-sa. Plus de asta, de fita este Vertu, nu panarama asta pt manageri falsi...

    Recapituland, ce ofera extra fata de concurenta? Messenger gratuit?
    Vreau sa discutam la concret, nu sa vb de basmul BlackBerry pt biznis meni, si uite, ai alt statut social daca folosesti panarama asta.

    TIe totusi nu ti se pare ciudat, ca un utilizator de asa ceva, de ceva timp (si de ceva timp pt ca nu am alocat resurse pt telefoane, folosindu-ma de ele ca atare) este dispus sa paraseasca cercul "oamenilor de afaceri"?

    Cu ce e mai bun un BlackBerry fata de concurenta? Raspunde-mi te rog la aceasta intreabare. Apoi, daca merita cel putin 10 euro lunar in plus pt un net amarat. Apoi, daca merita treaba asta pt o mica companie... Ca doar ai Blackberry daca faci afaceri, nu?

    In incheiere, pt mine, Blackberry a fost bun acum ceva ani, actual fiind cu mult depasit de ceilalti concurenti. Si iata de ce:
    - interfata greoaie
    - internet mult prea scump, cu trafic mic (250 mb 9 euro lunar - nu mai suntem in anii 2000, cand netul era ceva wow)
    - multiple bug-uri si probleme mici, ce iti cam distrug cheful
    Spuneai ca mail aveai si pe nokia x, de acum 7000 ani. Aveai, insa viteza era foarte mica, de aceea BlackBerry era atractiv. Acum cum viteza e mare (max 7.2 Mbs, ba unele chiar 14.4 Mbs), nu mai sunt probleme in aria asta.
    Last edited by Cezar; 18 March 2012, 12:04.

    Comment


    • In primul rand, BlackBerry nu este pentru fite, daca vrei fite iti iei un telefon cu touchscreen de 10", eventual aifon si gata, sau un telefon cu pietre pretioase pe el care costa cateva mii de euro. In al doilea rand, daca ar fi pentru "manageri falsi" cum se face ca orice review serios accentueaza de fiecare data cine este target-ul principal al terminalelor RIM ? Sunt toti prosti si nu si-au dat seama ca de fapt asta nu e orientat spre business si e un fashion gadget, este ?

      Apoi, nu mi se pare absolut nimic ciudat in faptul ca tu ai BB si vrei sa il schimbi. Poate te atrag telefoanele cu meniu colorat si durata de viata a bateriei de 1 zi. Asta nu inseamna ca daca tu renunti la BB ca este clar depasit de concurenta, sa fim seriosi. Crezi ca nu sunt care au renuntat de la HTC pentru BB ? Inseamna ca HTC e de cacao ? Sa lasam argumentele ca asta.

      Alta problema pe care o vad este ca tragi tare cu netul. Unu la mana, poti sa nu platesti nimic si stai doar pe wireless, browser-ul, facebook-ul si alte aplicatii merg si fara BIS, 30 de secunde iti trebuie sa le faci. Apoi, daca vrei net, platesti. La fel ca la Galaxy sau iPhone sau orice telefon, doar nu vrei sa il ai gratis. Plus ca nu stiu la ce provider esti dar la Orange cea mai ieftina optiune este 5 euro (tva inclus) si suna cam asa.

      Cu opţiunea BlackBerry Unlimited 5 navighezi în voie lunar pentru că ai:

      acces nelimitat la internet de pe mobil, BlackBerry Messenger, reţele sociale
      primii 300 MB la viteze de până la 3,6 Mbps, iar după primii 300 MB viteze de până la 128 Kbps

      100 MB de trafic naţional pentru streaming, prin APN net

      Iar datorită tehnologiei folosite de telefoanele BlackBerry este mult mai simplu şi mai rapid să navighezi pe internet .
      După terminarea traficului de streaming inclus, traficul suplimentar se tarifează cu 0,5 euro/100 MB.

      Traficul inclus în opţiune nu poate fi folosit atunci când telefonul este folosit ca modem. În acest caz se aplică tarifele specifice transferului de date de pe calculator.

      Opţiunea se poate activa pe orice abonament de voce, cu excepţia celor de grup.
      Ti se pare scump ?! Apoi BlackBerry e mai bun fata de concurenta pe segmentul pe care s-au axat, repet, daca vrei camera de 12 mpx si alte briz briz-uri nu iti iei BB, daca vrei ceva mai serios nu prea ai alte optiuni. In primul rand cineva care chiar are nevoie de telefon nu o sa isi ia niciodata o panarama din asta de acum la care te tine 1 zi bateria sau 4-5 ore daca il "butonezi" serios. Degeaba iti ofera conectivitate daca ti-o ofera doar conectat la priza. In al doilea rand, asa cum spuneam, tine si de implemetarea functiilor, nu totul e asa cum pare pe hartie. Noul 9900 BOLD de ex ofera dual band Wi-Fi, NFC support. Sunt unele chestii pe care nu le gasesti la tot pasul dar revenim la problema initiala - daca tu nu il folosesti la maxim nu inseamna ca nu e bun.

      Alt aspect de luat in calcul l-am mai mentionat, renunta la a mai compara BB-ul tau vechi de 4 ani cu telefoanele de acum. Joaca-te mai mult pe un 9900 Bold si mai discutam de interfata greoaie sau alte "neajunsuri". Din moment ce ai telefonul mai de mult, banuiesc ca stii meniul. Spune-mi la cate alte telefoane ai vazut atatea optiuni de customizare si personalizare (si nu ma refer la teme si icoane prin meniu) si cate telefoane ofera acelasi nivel de securitate a datelor. Asta este chiar un aspect important pentru cineva care este un business man si nu gainar sau cineva care mai are informatii pe care nu doreste sa le faca "publice".

      Numai faptul ca au implementat atat de bine husa in functii arata atentia la detalii si optiunile pe care le ai sa ti-l configurezi dupa bunul plac, in special optiuni ce tin de securitate, internet, chestii pe care majoritatea nu le acceseaza dar telefonul le ofera.
      Last edited by Shakar; 18 March 2012, 12:49.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Bune argumente. Din pacate Vodafone e mai scarbos putin...
        Iti voi urma sfatul si ma voi duce sa butenez un BlackBerry 9900 bold, sa vedem ce "zice".

        PS: care-i treaba cu dual band wi-fi?

        Comment


        • BB-ul mai exista din inertie, altfel e cam in cadere libera, nu datorita telefoanelor "eye candy" ci datorita trendului si viitorului in care telefoanele vor arata altfel. iPhone sau Android, e doar inceputul viitoarelor arhitecturi.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Obama inca are un BB.

            Comment


            • In America a fost un trend cu BlackBerry, acum e iPhone. Mai nou, trendul de acolo e SMS-ul folosit foarte des. Numai eu cunosc 3 persoane care foloseau BlackBerry pentru messenger
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Din inertie nu ai cum sa fii pe locul 3 la vanzari, asta nu e inertie. Plus ca au si ei telefoane cu touchscreen, pentru toate gusturile - 9900 Bold pentru cei ce vor telefon cu constructie clasica qwerty dar la care ecranul de dimensiuni suficiente este si touch dar si 9800 Torch care gliseaza si ai tastatura full qwerty + un touchscreen bun.

                @ Cezar - daca as mai avea atata minte cat sa dau 500 euro pe un telefon direct 9900 Bold mi-as lua insa nu mai sunt dispus deloc sa dau mai mult de 150-200 euro pe un telefon, orice ar fi el. Oricum iti ofera mai mult decat ai nevoie de obicei si devalorizarea e atat de mare la electronice incat daca il schimbi o data pe an iesi rau de tot pe -.

                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Vorbim peste un an, ultima oara erau pe locul 4, dupa Nokia, care si ei sunt in cadere libera.

                  Despre securitatea datelor transmise doar prin serverele RIM, e discutabil, sa nu uitam ca BB a revolutionat "pana in domeniul telecomunicatiilor" de cateva ori pana acum, iar, ca orice serviciu de telecomunicatii, oricum sunt trecute prin noduri militare, vezi cazul cand DISA (Defense Informations Systems Agency) a oprit serviciul BlackBerry din motive de securitate, acum cateva luni.

                  Per ansamblu, BB se vrea a fi destinat oamenilor de afaceri, in realitate, din zecile de milioane de utilizatori, nici un sfert nu-s oameni de afaceri, deci tot de clienti ce folosesc obiecte in stilul trendului, discutam.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Prea scump 9900, 2400 lei nu merita...
                    Nu stiu, cel putin eu n-as da atat pe un telefon blackberry.

                    Comment


                    • Nici un telefon nu merita atat. Vorba lui Shakar, maxim 150-200 euro.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • cu banii astia iei dacia ingrijita. n-am cheltuit niciodata mai mult de 200 lei pe telefonul luat, de obicei, cu abonament nou, sau prelungire. momentan am un huawei g6600d, care desi seamana a smartfon, e doar un dual-sim banal. dar stie sa tina 3-4 zile bateria, sa vorbesc la el cu nemiluita, sa redea mp3 pe casti si sa faca poze. pentru chestiile sofisticate am tableta si camera foto. din punctul meu de vedere, nu pot sa "amestec" cele 3 aparate intr-unul singur. aparatul meu foto de 200 de lei face poze mai bune ca 90% din telefoanele scumpe disponibile pe piata, tableta are specificatii foarte bune, ecran gigant si conectivitate, iar telefonul serveste la vorbit. votez android.

                        daca vreti sa ma contraziceti, va sugerez urmatoarele: de vorbit 3 ore la telefon fara sa atingeti incarcatorul, sa puteti edita documente/vedea filme/sta pe net pe un device in loc de laptop timp de o saptamana (pretindeci ca aparatul vostru [aifan sau zmartfon] este unicul dispozitiv de internet, plus doua poze (una macro la pistilul unui ghiocel, si un rasarit de soare), toate cu acelasi dispozitiv.
                        Last edited by razvanamza; 18 March 2012, 23:31.

                        Comment


                        • eu tot is de parere ca nokia n73 si n95 faceau cele mai misto poze...culmea n73ul parca le facea mai bine decat n95...
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • @Shakar Si Nokia era imbatabil pana acum ceva vreme (2 ani aprox.) :-)

                            Sa fim seriosi, ce ofera BBurile (Dual band WiFi, adica wireless a/b/g/n sau NFC) gasim la toate terminalele incepand de acum 2+ ani. NFC abia este implementat tehnic deci vorbim de tehnologii care sunt suportate partial dar nefolosite, inca, la scara larga.

                            E un trend ce va disparea la fel cum a disparut si Nokia, din prim plan, pentru ca nu s-a adaptat la piata sau au o politica corporativa cu tinta clara, piata de afaceri, si nu ii intereseaza restul; caz in care discutam degeaba :-)

                            S.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                              eu tot is de parere ca nokia n73 si n95 faceau cele mai misto poze...culmea n73ul parca le facea mai bine decat n95...
                              N73 cu 3.2 mpx si lentile Zeiss facea poze mai slabe decat un W700i de 2 mpx.
                              Testat in mai multe randuri.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • d-ala n-am avut,am zis comparatie intre n73 cu 3.2mpx si n95 cu 5 parca...
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google