Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Niki View Post
    Prin analogie, cine isi cumpara un Opel Corsa, de exemplu, in detrimentul unui Sandero, ori e incult, ori e snob, ori nu e patriot.
    Cam forțată analogia ta. Un telefon nu e, totuși, mașină. Și sunt toate aproape, făcute în China. Mașinile sunt mult mai complexe și se mai fac (încă) și prin alte părți. Incultura se referea la cuvântul "patriot", nu la altceva. La spălarea creierelor făcută de măreața "societate de consum" și la umplerea lor cu... nimic.

    Deși dacă nu ești fanatic auto, ar putea fi corectă.
    De exemplu eu n-aș lua Corsa. În primul rând că mi-e mică și costă prea mult.
    Last edited by ursamajor; 21 March 2015, 21:09.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • E o diferenta intre a fi facuta in china dupa protocoale si a fi facuta in china ca replici.
      Ca de fiecare data aud "e facuta in china". Evident ca doar acolo pot fi facute! Nu exista sindicate, se lucreaza de luni pana duminica si e forta de lucru ieftina. Rezulta astfel un produs competitiv ca pret.
      CA mai sunt si fabrici care copiaza, e alta mancare de peste.
      Insa pana la urma, nu mai e ca in anii 90. S-au dezvoltat bine chiar si cei ce fac replici. Si le fac destul de bine.

      Comment


      • Thumbs up Cezar pentru ce ai spus acum!
        sigpic

        Comment


        • Niki, recomand si eu Lumia. Se misca impecabil pe orice aplicatie si jocuri. In Magazin gasesti toate aplicatiile necesare.
          Sotia foloseste 520 din ianuarie 2014, eu am 635 din decembrie 2014. Initial am vrut 735, dar nu era disponibil la orange si nu au fost finante sa il iau la liber atunci, la utgenta ca ramasesem fara E51 (scapat in apa...).
          In plus ai OneDrive cu vreo 30 Gb online si aplicatiile Office oficiale care chiar te ajuta daca lucrezi mult cu documente si tabele. Poti edita, creea, formule excel, etc.
          Din cate tin minte are si gps dedicat offline cu harti excelente.
          Nu as recomanda inca alte marci cu windows pt ca nu beneficiaza chiar de toate aplicatiile microsoft.
          GL-22-TOF

          Comment


          • Originally posted by Cezar View Post
            Bre niki ia frate un telefon care sa-ti satisfaca nevoile. Daca n-ai treaba multa cu el, ia-l pe cel mai ieftin.
            Daca vrei facebuci, mail si alte nimicuri mergi la noika lumnia.
            Vrei aplicatii si restul taraseniilor, ia-ti un android sau iphone.
            Eu acum as lua cel mai ieftin telefon care sa stie mail, web si youtube. Oricum se strica, oricum se sparge, oricum nu conteaza ca ai telefon de 1000 euro sau 100 euro. Conteaza daca ai telefon de 10.000 euro.
            Pai asta caut, bre.
            Vreau sa stie mail fara crash-uri majore, vreau un browser in firea lui si, daca se poate, sa nu crape atunci cand folosesc simultan (ca exemplu) Facebook, Whatsapp si mail si se intampla sa primesc un apel.
            Daca indeplineste toate criteriile astea, e aproape superb. Tre' sa fie si dual-sim acum.
            In banii pe care ii am de aruncat pe un telefon, Nokia 730 e, in teorie, tatal si mamal lor. Doar ca sunt unele cu mici probleme de soft, in sensul ca se pot restarta din senin, iar atunci are ocazia sa sufere un crash fizic daca sunt surprins in timp ce scriu un mail sau conversez cu cineva.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Originally posted by Cezar View Post
              Insa pana la urma, nu mai e ca in anii 90. S-au dezvoltat bine chiar si cei ce fac replici. Si le fac destul de bine.
              Exact. Și nu musai replici. Sunt firme chinezești care-și produc propriile modele și o fac prea bine. Cunoscuții ZTE, Huawei, alături de "no-name"-urile Xiaomi sau Gionee... etc. etc. ăștia din urmă fiind deținătorii câtorva premiere: telefoane ultrasubțiri, telefonul cu două ecrane fullHD și altele.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • @ niki: toate mai ai buguri. Acum, daca pierzi bani din cauza acelor posibil buguri e nasol. Eu unul n-am pierdut niciodata, pt ca acele blocari si restarturi au fost scurte si la obiect. N-am intampinat probleme majore.
                Eu m-as orienta spre Nokia acum: are un pret corect si ofera ceea ce ofera si celelalte.
                Iphone nu cred ca as mai lua. Sau l-as lua doar daca l-as primi cadou de le operatorul de telefonie. Altfel, sa dau aproape 1000 euro pe un device care nu merita atat, trebuie sa fiu nebun.

                Comment


                • Un device care merita maxim 200, real
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Hai ca m-am sucit. Mi-am luat HașTeCeu.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Ce HTC ai luat?
                      sigpic

                      Comment


                      • Desire 500, dual sim.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Sunt pe lollipop de azi dimineata, ca prime senzatii sunt :
                          - fluiditate mai buna
                          - raspuns mai bun in deachiderea aplicatiilor
                          - tastatura mai buna
                          - pare optimizat softul pentru descarcarea bateriei, asta ramane de vazut
                          - interfata mai colorata cu icoane parca mai clare
                          Fac comparatie cu 4.4.2 dinainte pe samsung i9505
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Pai da, L-ul are Material Design acu". Cand am facut update-ul de la kit kat, la L, pe Nexus, nu am sesizat nici o diferenta, in afara de grafica. Sa vedem acum pe G3...
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Inca o diferenta, kit kat opera pe mai bine de 900 ram in timp ce L ruleaza pe vo 600, clar respira mai bine proc si rami
                              Oricat ar fi de puternic telefonul o optimizare mereu se va simti in raspuns.
                              M-am jucat cu un lumia 830 parca, foarte fluent si ala
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Intrebare:

                                intre Samsung I9301 GALAXY S3 Neo si Motorola Moto G 2nd generation (2015) XT1072, noi, bineinteles, care ar fi ce mai buna alegere?

                                S3 Neo are pretul cuprins (fct. de culoare) intre 780 - 900lei
                                Moto G X1072 incepe de la 920-950lei.

                                Moto G ar avea din start avantaju' acadelei prinstalate, 4G-u', acumulator mai potent, gorilla glass 3 si ecran cu 0.2" mai mare decat S3 Neo (nu neaparat un avantaj, aici).

                                S3 Neo, are ca avantaje: ecran si culori mai bune, Amoled etc, camera? (desi e tot de 8x, am o banuiala ca face poze si filme mai ok) rami mai multi, 1.5gb vs 1.0gb, procesor 4-core oleaca mai bun (1.4 vs 1.2), memorie interna de 16gb vs 8gb.

                                Pareri / recomandari?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google