LA PESCUIT ( Pt " Mincinosi " )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stiu si eu oameni de astia(yo) care pleaca la pescuiala cu 3-4 lansete si 2 forface,2lingurite,etc.nu mai fac prostia asta.

    Sfat in legatura cu curatatul de solzi.Daca iti este mila de sotie , curata-i tu sau vreo ruda,prieten.alta solutie nu ai.si stai linistit nu e cel mai cumplit lucru la peste,curatatul de solzi.ai facut vreodata chiftele din peste.sa vezi chin acolo.
    Fara Semnatura.

    Comment


    • Pai data trecuta am prins cu un pestisor de silicon 2 pesti...data asta am lasat 4...asta-i riscul "meseriei"
      Si...sfatul tau nu imi e de folos
      Si iata ce a iesit si la a doua strigare ... finala...si nu mai e
      Attached Files
      Last edited by valeriuciprian; 4 September 2010, 22:15.
      sigpic

      Comment


      • Daca tot am trecut la modul de preparare eu am o slabiciune pentru peste crud taiat cubulete lasat la macerat in otet, diluat cu apa dupa plac, morcovi rondele si ceapa tocata solzi/mare. Lasat cam 3 zile intr-un recipient sigilat ermetic. Nu in frigider. Se gaseste si de cuparat, dar parca nu-i acelasi lucru. Pofta mare.
        Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

        Comment


        • Fratilor mie unul i-mi vine apa in gura Incetati cu pozele si retetele culinare din preparate de peste!!

          Ar trebui sa facem o subdiviziune a acestui thread sau sa il redenumim LA PESCUIT-PT MINCINOSI-SI RETETE CULINARE CU CARNE DE PESTE

          Valeriu..tu ai inceput cu pozele si retetele,,deci schimba denumirea threadului!

          Ps..si acum mai i-mi vine apa in gura si o sa o pun pe nevastamea diseara sa gateasca un peste ceva si apoi o bere rece ca sa se ""macereze" pestele in burta

          Comment



          • Uitati`va la intamplarea asta.

            Comment


            • Un lucru e sigur,,in viata lui nu o sa mai joace baschet.=)
              Dar de acest rechin lacom ce ziceti.....http://www.220.ro/faze-tari/Rechin-C...ra/PkG3ESaJyB/

              Unde o fi gasit acel obiect?? Mare masochist
              Last edited by Ivan Marian; 6 September 2010, 17:46.

              Comment


              • somn prins la clonc pe lacul de acumulare de la Stanca Costesti, jud. Botosani.Victor Denes

                am dat de filmarea asta , ramas surprins.
                pescuit la clonc , am inteles ca pe carlige se baga pui de gaina sau chiar gaina.
                dupa cum se observa , firul este metalic :|
                daca stie cineva mai multe , sa spuna niste detalii

                Comment


                • Nu stiu foarte multe: este o metoda veche dar pentru "profesionisti" in sensul ca nu-i pescuit sportiv ci comercial in general. Cu o "unealta" se loveste apa in continuu, se aude un zgomot "clonc" si somnul este atras de acest zgomot ce imita ceva cazut in apa. Prin metoda asta se pescuiesc somni de dimensiuni mari de aceea se spune ca are si un anumit grad de periculozitate mai ales daca barca-i mai mica.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • da , cica e adevarata faza cu periculozitatea.
                    un prieten care are tara pe la botosani , prin satele care au fost inundate acum ceva ani si zicea ca au intrat scafandrii pe acolo , au iesit si ziceau ca nu mai intra in viata lor acolo , somni enorm de mari.... c`am greu sa se sperie un scafandru profesionist.

                    Comment


                    • A crescut Dunarea...am fost la pescuiala iar...asa lejer de la 8 la 10...o stiuculita.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Cum zicea si marele pescar valeriu , a crescut Dunarea deci peste mai putin.Am fost 2 zile la rand la peste si a mers cam slabut.In prima zi nu am vazut nici miscatura(la lingurita la stiuca).Iar a 2-a zi am dat lovitura.Distractia a fost mare.Am prins cei mai mari bibani de cand ma stiu eu.cel mai mare cam juma de kg.Traiasca cel care a inventat parasutele.
                        Attached Files
                        Fara Semnatura.

                        Comment


                        • Super faine capturi. Vreau si eu. Felicitari. Daca se poate, unde ati pescuit ? Si ce legatura are domne parasuta cu bibanu ? Ca ma intreaba colega mea de apartament (adevarul ca nici eu nu pricep, dar daca-i de bine : sa traiasca parasutele!!! pardon inventatorul).

                          In alta ordine de idei pregatesc si eu o probabil ultima iesire pe anul asta la balta. De vineri dupa masa pana sambata seara, la sfarsitul acestei saptamani.

                          Fire zbuciumate la toti.

                          Comment


                          • pai cum ultima ? acuma cand incepe sezonul la peste te dai batut ?
                            toata vara cat a fost apa ciorba ai fost , si acuma cand sunt pretentiile mari te lasi )

                            Comment


                            • Originally posted by Dion View Post
                              Super faine capturi. Vreau si eu. Felicitari. Daca se poate, unde ati pescuit ? Si ce legatura are domne parasuta cu bibanu ? Ca ma intreaba colega mea de apartament (adevarul ca nici eu nu pricep, dar daca-i de bine : sa traiasca parasutele!!! pardon inventatorul).

                              In alta ordine de idei pregatesc si eu o probabil ultima iesire pe anul asta la balta. De vineri dupa masa pana sambata seara, la sfarsitul acestei saptamani.

                              Fire zbuciumate la toti.
                              Poi eu am pescuit pe o balta adiacenta dunarii,atata biban cat am vazut acolo nu am mai vazut niciunde(si ca marime si ca,cantitate)Ajunsesera coechipieri de pescuiala sa prinda numai biban atat la rama cat
                              si la patratica.Avand in vedere atata biban a fost singurul peste care s-a agatat in parasute.cum?nici yo nu stiu.cand am vazut atata biban am zis ca poate merge si la twister,dar nu a fost sa fie.

                              "toata vara cat a fost apa ciorba ai fost , si acuma cand sunt pretentiile mari te lasi "
                              Cata ,crede-ma ca nici pestele nu mai stie cum sunt anotimpurile.Vara cand aveam 30grade la ora 10dimineata prindeam stiuca in draci.Acum de 1luna ma chinui si nu iese nimic.
                              Fara Semnatura.

                              Comment


                              • @CataFOF - Eu sper sa nu fie ultima, dar nu se stie cum va fi vremea si au am antecedente serioase cu masina prin namoale, nu prea mai risc.
                                @Carmeloa - Te rog, daca se poate, cateva detalii : este departe de Bucuresti acea balta? Pentru un biban ca cei prinsi de tine merita o iesire, mai ales ca n-am prins asa mari niciodata. Trebuie sa ai permis de pescuit pe Dunare ca sa pescuiesti acolo ? Dau o tuica faina pentru orice informatie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google