Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cezar
    Am si eu o pb ... Sunt (consider eu ) supraponderal
    Inaltime ~ 2 m si aproximativ 115 kg - mi sa accentuat burtica in pincipal si ... Copanele
    Nu fumez nu beau cafea ... Insa nu pot sa ma retin sa nu beau in jur de 2 L de cola pe zi ... Am 2 mese pe zi ... Una in jur de ora 11 si cealalta in jur de ora 6 ... Fac aproximati 30 de minute pe zi miscare ( mers si niste gantere ) ... Ce pot face sa mai slabesc si sa ma mentin la acea greutate ? Multumesc anticipat

    Comment


    • #62
      Originally posted by bluee View Post
      Hai sa va spun si eu o cura de slabire.... In 6 saptamani eu am scapat de 13 kg....
      Primele 2 saptamani se mananca numai carne (inclusiv mezeluri) si legume (fierte, crude, coapte) in cantitati nelimitate..
      Dupa aceste 2 saptamani urmeaza inca 4 in care se mananca carne, legume, fructe si lactate (nu dietetice)... Se beau 3-4 litri de apa minerala pe zi.... Rezultatele se vad.... Daca exista vreo persoana interesata pot sa mai dau niste sfaturi....
      Din postul tau sunt de acord doar cu consumul de 3-4 litri apa pe zi.
      Tu vrei sa spui ca daca eu mananc zilnic in primele 2 saptamani carne si legume in "cantitati nelimitate" sa zicem de vreo 4-5.000 kcal o sa slabesc ?

      Doctore Cezar , pot sa tin si eu cura asta de slabire?
      Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

      Comment


      • #63
        Corpul uman are nevoie de aprox 3000 kcal ( in conditiile in care nu esti sportiv, sau practici un serviciu ce necesita f mult efort fizic).
        5000 kcal sunt destul de multe, iar daca acestea se obtin mai ales din carnea grasa....Atunci regimul e chiar zero

        @sheehan, imi spui exact ce greutate, inaltime si tip de activitate practici, iar eu te indrum spre o dieta corespunzatoare. ("dieta" unui barbat e diferita fata de cea a unei femei). Apropo, barbatii nu trebuie sa tina cura, ci doar trebuie sa fie mai echilibrati.

        @ dyz: presupunand ca nu ai alte boli ce pot afecta metabolismul ( diabet-exclus, caci vad ca esti frate bun cu cola, hiper/hipotiroidism,etc), te sfatuiesc sa te abtii de la paste fainoase, carne prajita in ulei ( nu o exclude, doar trebuie sa mananci ponderat: de ex o data la 2-3 zile, si prajita in ulei de palmier, se gaseste in orice hypermarket), si mai ales sa te abtii de la orice bazaconie ( in cantitate mare: adica poti manca un baton de mars, dar 2-3 pe zi, exclus).
        In alta oridine de idei: nici o masa fara legume, carne fiarta (daca tii sa mananci carne la fiecare masa), fructe, ultima masa fiind cu minimum 3 ore inainte de culcare...Sfatul meu este sa nu bei apa minerala carbogazoasa, ci plata.

        Incercati sa pastrati un minim de echilibru atunci cand mancati. Adica: legume, carne, fructe la intervale regulate.
        Pt ca altfel, veti ajunge pe mana unui nutritionist, asa ca mai bine preventiv.

        PS: ca idee general valabila: dieta se face in functie de necesitatile fiecarui tip de organism in parte, deci individualizat...Ex: 2 grupuri de oameni, 1.8m 110 kg: unii sunt in mare parte sedentari, drept urmare vor avea un anumit tip de dieta, in timp ce altii sunt hiperactivi, deci dieta va fi diferita.
        Last edited by Cezar; 20 July 2008, 23:47.

        Comment


        • #64
          Cezar mie nu imi raspunzi?
          merci

          Comment


          • #65
            Iti dadusem pm, dar nu stiu ce s-a intamplat. ( nu te-am uitat)
            Iti raspund aici: nu prea avem cum sa stopam transpiratia. Din cate stiu eu, esti supraponderal, deci problema s-ar remedia daca ai mai slabi un pic.
            Mai poti incerca prin aport scazut de sare, dar nu face minuni.
            Toate cele bune.

            Comment


            • #66
              Merci cezar...Da sunt supraponderal...
              Succese

              Comment


              • #67
                Va astept cu intrebari.

                Comment


                • #68
                  Cum remediez o lipsa de fier?...Astept o parere competenta din partea ta Cezar!
                  http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                  Comment


                  • #69
                    Lipsa de fier este in contextul unei anemii? Adica hemoglobina scazuta?
                    Daca da: fier polimaltozat, fiole dextriferronum
                    Daca nu: trebuie investigat unde anume se pierde, daca nu se capteaza fierul, sau daca nu este absorbit.
                    Poti lua CEBION PLUS FIER ( este un fel de supliment alimentar), insa trebuie sa faci un consult amanuntit.
                    Iti trimit eu PM unde anume e cel mai bine sa mergi.
                    In cazul anemiei prin lipsa de fier ( sau anemie feripriva) trebuie sa-ti dea reteta dr.
                    Last edited by Cezar; 10 August 2008, 21:58.

                    Comment


                    • #70
                      Mc domn doctor...hemoglobina e buna 15 si cv.Hemoragie nu.Apropo, e slaba rau jetta de 1.9 ;)
                      Last edited by felixb; 10 August 2008, 22:03.
                      http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                      Comment


                      • #71
                        Poftiti de intrebati.

                        Comment


                        • #72
                          Mi-au verificat tensiunea zilele trecute...12 cu 8...E ok?
                          Care sunt valorile normale?
                          Merci

                          Comment


                          • #73
                            Dupa OMS ( e o mare asociatie medicala ) , e buna.
                            Orice valoare peste 12 cea mare (adica cea sistolica) si 8 cea mica ( sau cea diastolica), intra in categoria hipertensiunilor.
                            Cu alte cuvinte, ai o tensiune f buna. ( mai ales ca esti si supraponderal)

                            Comment


                            • #74
                              Sanatosi toti?
                              Orice fel de intrebare, despre orice fel de problema medicala.

                              Comment


                              • #75
                                Nu mai stiu cum sa scap de sangeratul gingiilor!
                                Am incercat tot felul de paste de dinti de apa de gura,dar tot degeaba.
                                De la ce sa fie oare?
                                Am ceva scandenta de vitamine in organism?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google