Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prea multe detalii, a fost prea in scurt...ciuda mi-i
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Distrusi de astia sunt multi in trafic, ii vad zilnic, ii feresc zilnic, nu vreau sa para ca ma laud dar nu imi aduc aminte cand l-am incurcat catusi de putin pe vreun sofer aflat pe langa mine in trafic.
      Parca pe zii ce trece tot mai cretini si incuiati mintal sunt unii soferi. Pacat ca sunt o gramada de instructori auto care habar nu au sa conduca dar ei cica ii invata pe altii ! Ce dracu sa invete elevul care are 2 maini stangi, de la un instructor plictisit de viata care abia asteapta sa scape de orele si asa foarte putine ?

      Dupa aceea ne miram ca vedem toti paralelii pe strazi, care stiu doar s-o calce dar s-o opreasca nu prea cunosc... care ne omoara prieteni, rude, cunostiinte si apoi mortul e de vina...
      http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

      Comment


      • Eu am ajuns să îi urăsc pe cei opriți cu avarii / staționați pe banda 1. Când e trafic aglomerat e aproape imposibil să te încadrezi din timp pe banda 2 și stai și aștepți să se termine toată coloana ca să intri și tu. Groaznic!

        Comment


        • Stai sa vezi ce fete de nedumiriti fac unii care stau calare pe linia dintre benda 1 si banda 2 atunci cand ii claxonez si le bag carne in frigider. Sunt in ultimul timp multi care opresc asa. Adica daca tot stai ca pxxa in drum, macar sa te lipesti de aia parcati, nu?

          Comment


          • Ghiolbanii care parchează pe drum, când parcarea e goală.
            Mostre în poze. O să revin, că sunt mulți, mai mulți ca ăia de le place gustul puternic și amărui.

            Oare nimeni nu le poate face nimic, măcar să-i educe?
            Attached Files
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • nu, pentru ca in Romania pentru astfel de situatii nu exista autoritati care sa ia masuri, ca, deh, incalca drepturile omului de a face ce vrea "ei" ...
              cum ai trecut granita nimeni nu incalca regulile referitoare la parcari, si nu numai.
              sunt tari in care traficul este mai aglomerat ca la noi, dar se misca, nu se blocheaza. si asta pentru ca acolo nimeni nu e mai smecher decat altul, nu se circula pe banda de urgenta, nu intra pe contrasens ca n-are rabdare sa astepte sa faca o depasire in siguranta, nimeni nu opreste pe banda de circulatie ca sa-si cumpere tigari sau ca sa stea de vorba cu un amic pe care nu l-a mai vazut de juma' de ora...
              acolo opinia publica si, cel mai important, politia nu dorm.
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • Ma enerveaza soferii care produc un accident grav pe trecerea de pietoni, din vina lor exclusiva, si nu fac parnaie, pentru ca legea din Romania e permisiva.

                Uitati cum se aplica legea in Singapore, indiferent ca era diplomat roman. Parnaia a facut-o in Romania, dar n-a rezistat, omul era invatat cu traiul bun.

                El a fost condamnat la 6 ani de închisoare, pentru două accidente pe care le-a provocat în 2009, în Singapore, şi în urma căruia o persoană a murit pe trecerea de pietoni.
                Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.

                Comment


                • Sa zica mersi ca l-au extradat aia, altfel o mierlea mult mai repede.
                  Cu cat cazi mai de sus cu atat e mai al dracu lovitura cand ajungi jos.

                  Comment


                  • am vazut la tv. eu propun sa se faca inchisoare la Dachau, Buchenwald si Auschwitz, cu program de duş zilnic .
                    organizeaza Klaus ceva... Sieg heil !

                    Comment


                    • Ma enerveaza cei care claxoneaza cand opresc sa ma asigur si sa acord prioritate de trecere.
                      http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                      Comment


                      • Opresti la fiecare trecere, chiar daca nu sunt pietoni PE trecere ca sa te asiguri de asta?
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • am senzatia ca se refera la prioritatea pentru alte masini.
                          in ultimul timp percep o crestere a numarului de soferi nesimtiti care fac scheme si giumbuslucuri ca sa ajunga ei mai in fata cu 3-4 locuri in coloana. doar ca fac spume cand sunt blocati de ceilalti. observ si inmultirea "justitiarilor" in trafic care blocheaza astfel de manevre.

                          Comment


                          • Multe mă enervează, ci nu doar şoferii. Bine, am norocul că sunt calm de felul meu şi nu mă iau în gură cu nimeni, iar dacă sunt "enervat", îmi ia câteva secunde să revin la ritmul meu normal.


                            Ar fi aşa:
                            - Şoferii car parchează/opresc/staţionează aiurea. Avariile nu-ţi oferă dreptul de a parca unde vrei tu. Parcând câţiva metri mai departe, într-un loc destinat sau în care staţionarea/oprirea nu sunt interzise, faci un bine tuturor participanţilor la trafic.
                            - "Sportivii". În trafic aglomerat, ne-am descurca cu toţii mai bine dacă n-am mai sta cu grija celor care ne taie faţa sau care schimbă benzile la fiecare 5 secunde.
                            - Semnalizarea odată ce manevra a început. Pe asta o văd cel mai des. Cred că mai bine de 80% din şoferi nu înţeleg de ce şi cum trebuie să folosească semnalizarea. Nu mă ajută cu nimic că pui semnalul odată ce eşti cu jumătate de maşină pe banda mea. Mă faci să frânez brusc. Dacă semnalizezi dinainte, ai fi surprins câţi te vor lăsa să faci manevra, odată ce le spui ce ai de gând. De asemenea, în intersecţii în care benzile de mers înainte sunt comune cu cele înspre dreapta sau stânga. Semnalizarea înaintea intrării în intersecţie îi ajută foarte mult pe şoferii din spate, ştiind pe ce bandă e mai bine să se încadreze;
                            - "Flash-urile". Când mă deplasez pe un drum mai lat, însă, cu o bandă pe sens (în genul E85), tratează-l la fel ca orice alt drum cu două benzi. Nu sunt obligat sau nevoit să circul pe acostament pentru a-ţi face loc. Pe două benzi pe sens e altă poveste. Uit să trec pe banda 1, sunt aiurit, atrage-mi atenţia.
                            - Nepăstrarea distanţei faţă de vehiculul din faţă. Mă incomodezi dacă stai constant la 1m în spatele meu. Trebuie să fiu mai atent pentru a nu fi nevoit să pun frână. O distanţă mai mare îţi oferă o vizibilitate mai bună a vehiculelor din sens opus. Stopurile mele sau numărul de înmatriculare nu-ţi oferă aceste informaţii.

                            Şi despre pietoni am câteva neplăceri:
                            - Nu e nevoie să ne luptăm în politeţe. Am oprit să-ţi acord prioritate, schimbul de semne "treci tu", va fi urmat întotdeauna de "ba treci tu", din partea mea. Eu pot rămâne fără permis, tu nu.
                            - În cazul în care te văd staţionând pe trecerea de pietoni, mă gândesc că vrei să traversezi. Uitându-te după păsărele sau butonând telefonul nu sunt activităţi ce te vor face să traversezi mai repejor.

                            Comment


                            • Fiti sinceri, in ce ipostaza va regasiti?

                              Comment


                              • Va las pe voi sa-mi spuneti in ce ipostaza ma regasesc.
                                Attached Files
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google