Spray Antiderapant

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spray Antiderapant

    Am gasit pe diverse site-uri ideea de "lanturi lichide" antiderapante. Preturile erau astronomice pentru ce am inteles eu ca fac. Dar m-am ambitionat si cu rabdare, am reusit sa iau asa ceva mult mai ieftin. Este produs in Spania si are numele in 3 limbi, toate insemnand "lanturi lichide". Am pulverizat nitel si in cateva secunde se formeaza o crusta fina lipicioasa care chiar cred ca ar avea ceva spor la polei si poate chiar la zapada. Cica se indeparteaza singura dupa ceva mers pe uscat. A folosit cineva? Stie cum se folosesc exact?

  • #2
    Am vazut eu mai demult la plus un spray asemanator, scria si in romana. Era vreo 30 lei acum 2 ani parca. Este un fel de rasina... Se curata cauciucul si se pulverizeaza cu spray pe el :
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Am auzit si eu de el de la cineva care nu era prea incantat de el.
      Cica dupa vreo 15 min nu mai are nici un efect. El il folosea ca sa iasa dintr-un garaj subteran ce avea o panta destul de mare si era si in curba deci cand ningea era singurul care isi baga masina in garaj.
      Insa el spunea ca e bun pt intratul si iesitul din garaj cand mergea dimineata la lucru insa avea si o pereche de lanturi.
      Mi-a spus ca el prefera lanturile oricand in locul spray-ului doar ca ii era lene sa puna si sa dea jos lanturile dimineata pt a merge la servici.
      Sper ca ai inteles esentialul

      Comment


      • #4
        Ce marca de spray e? Pret?

        Comment


        • #5
          Clar. Din context am inteles ce ma interesa. Deci, se poate iesi din necaz pe moment daca ma impotmolesc. Pentru zapada existenta sau gheata am cumparat huse antiderapante, care sunt chiar senzationale. Am gasit acum la Selgros cu 129, omologate cu toate ca nu ma interesa chestia asta. Oricum, lanturi nu mai pun nici mort, dupa ce am patit cu ele.

          Comment


          • #6
            Husele sunt la fel ca si lanturile la mers pe zapada sau gheta ba chiar sunt mai practice pt cu lanturi nu poti merge pe astfalt fara sa-ti distrugi cauciucurile+ca se pun mai usor si mai rapid decat lanturile si la pretul ala 130 ron-daca nu aveam deja lanturile m-i le cumparam si eu.

            Comment


            • #7
              Am avut tot timpul lanturi la mine, plus un tomberon de 2 l cu nisip si sare, plus lopata sanatoasa. Dar am dat tarcoale toata iarna trecuta huselor si doar pretul enorm fata de cat meritau m-a facut sa nu iau. Am vazut cum se merge cu ele si m-au vrajit. Inteleg ca au si kevlar prin tesatura si poate de aceea sa fie atat de scumpe. Trecerea de la 220 la 130 de lei m-a convins. Oricum, am si lanturile in portbagaj, ca nu le duc in carca.

              Comment


              • #8
                Ma ce sa spun.Eu pana acum am facut iernile doar cu, cauciucuri de iarna si indemanare.Si am fost si acolo si acolo, si la munte, am prins si gheata zdravana, si zapada de nu se mai vedea botu' la masina.Am mai scos si lopata.Dar nu am avut probleme mari.
                Cu husele astea, nu stiu ce sa zic.Parerea mea e ca daca e zapada nebatatorita, unde nu s-a circulat, si e destul de mare gen 0.5 m, 1m...ramai si cu cauciucuri de iarna, si cu huse si cu ce vrei tu.Adica, poate intri din inertie vreo 5-10 m in ea, dar acolo ramai.
                Eu le vad bune la panta ceva.

                Eu tot de moda veche sunt: am lopata in portbagaj, si niste lanturi in cazuri extreme.Pana acum lopata si-a meritat toti banii.Lanturile nu le-am folosit nici macar o singura data.
                sigpic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google