Te Cam Dor Ochii Seara De La Monitor? Instaleaza Asta...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Te Cam Dor Ochii Seara De La Monitor? Instaleaza Asta...

    Salut!
    Dacă vă simţiţi ochii obosiţi câteodată seara de la tot uitându-vă la monitor vă recomand în primul rând să daţi luminozitatea mai încet la el, eu ziua îl ţin la 100% şi seară îl dau la vreo 20%. Am văzut pe un forum un progrămel interesant:
    Software to warm up your computer display at night, to match your indoor lighting.

    Îniţial o să vi se pară cam aiurea lumina dar după o vreme vă obişnuiţi. Pe mine nu mă mai dor ochii deloc, câteodată mă mai dureau seara...
    E automat, deci dacă îl instalaţi ziua e posibil să nu simţiţi nicio diferenţă...
    Aveţi acolo download... E free.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

  • #2
    Acum il incerc si eu, vad ca s-a ingalbenit monitoru...Acum sa vedem rezultatele, din cate am citit acolo programul este pentru a nu mai sta tarziu la calculator si pentru a te simtii mai relaxat...
    sigpic

    Comment


    • #3
      mi se pare mai obositor asa, galben... Acum sa vedem in timp cum e. Poate ma obisnuiesc.
      MY CLA

      Comment


      • #4
        interesant programelul... si mie mi se pare ciudat acum, dar sper sa ma obisnuiesc
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #5
          O lumina calda e perceputa mai usor de ochi, d-aia e recomandat sa nu folosesti neoane sau becuri cu lumina alb-rece in camerele de zi.
          Instalat-am si eu acum si mi-am dat seama imediat ca e mai bine (eu cam am probleme cu ochii si acum chiar sunt obosit si ma dor ochii cand ma uit la culoarea albastru deschis sau turcoaz).
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #6
            Se poate regla si altfel din bara, acum am incercat si eu...
            MY CLA

            Comment


            • #7
              Din cate vad,,se regleaza si automat. Dai la SET YOUR LOCATION si acolo dai la CHANGE.
              Apoi la LOCATE si iti apare o harta google. In harta aia cauti adresa ta si coordonatele le introduci prin copy/paste.
              Interesant programul,,sa vad daca ma obisnuiesc.

              Comment


              • #8
                L-am pus si eu acum. Am mici probleme cu vederea...si sunt curios cum va fi. Deocamdata am simtit o mica diferenta...parca am o vedere mai "linistita". Atat pana acum...revin cu impresii, multumesc
                Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                Comment


                • #9
                  Eu m-am obişnuit fără probleme, nu prea mai simt diferenţă în rău la culori decât dacă mă concentrez. Dar ce contează până la urmă, că doar nu suntem fotografi. Oricum cu 2 clickuri îl poţi dezactiva.
                  Da, ziua revine la lumina normală, sau poti modifica.
                  Am înţeles că ţine cont şi de anotimp...
                  Faceţi o probă, după ce aţi stat vreo oră cu el activat, dezactivaţi-l, parcă e cam aiurea schimbarea, nu? Adică parcă te solicită un pic schimbarea asta... Deci o fi însemnând ceva. Poate pe moment nu simţi că e mare diferenţă dar în timp îndelungat (luni, ani de zile, o viaţă, că doar o să stăm pe net toată viaţa...) poate ajută la vedere...
                  Noi o să stăm mult de tot pe calculator, care să recunoaştem că a apărut destul de curând, vederea noastră e foarte importantă pt viaţa de zi cu zi, eu deja port ochelari, ce-i drept dioptrie destul de mică, de aproape, deci pot conduce fără ei şi cu ochelari de soare fără să simt, dar oricum... Tatăl meu s-a operat la ochi acum vreo 3 ani, ajunsese să poarte ochelari cu sticla de 1 cm (exagerez dar oricum...). Eu îl cam urmez în această privinţă. Cu bune cu rele... (totuşi sunt cam urât fără ochelari) Operaţia nu e grea deloc, nici plăcută, dar trece. În schimb e scumpă, sau poate foarte scumpă... El îmi propunea să mă operez şi eu, eu am zis că mai stau, oricum tot văd mai bine ca el că tot îi e greu să se concentreze. Nu mai poartă ochelari deloc, teoretic vede mai bine ca mine, practic eu tot sunt mai rapid ca el.
                  Cât stai pe forumuri e acelaşi scris, nu te deranjează că nu mai ai culorile mai naturale, după ce te obişnuieşti parcă nici la poze nu prea te deranjează... Dacă chiar eşti pretenţios sau e important să vezi cum sunt pozele în culori cât mai reale îl dezactivezi, dar or să te doară ochii în primele de 5 secunde...
                  Last edited by ionescu liviu; 30 January 2013, 00:52.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • #10
                    L-am inchis dupa ce l-am folosit aproape 5 ore, si efectul e WOW! chiar iti rupe ochii !
                    E bun programelul, o sa il folosesc mereu, cheers
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      am incercat si eu aseara. revin cu mai mult feedback

                      Comment


                      • #12
                        si eu acum sunt foarte multumit de el... la prima nationala unde ne vedem dau berea
                        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                        Comment


                        • #13
                          revin cu feedback si de la servici, resimt o schimbare in bine doar cand redau culorile normale pe monitor; il tin pe 3400k si pe timp de zi
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #14
                            Iiiiiii, ce ciudat mi se pare)

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google