Taxa De Poluare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa De Poluare

    salutare! am o mare nelamurire si vreau sa stiu daca cineva de aici, de pe forum,ma poate ajuta cu o informatie.... am un logan 1.5 dci laureate din 2006, masina este achizitionata prin leasing, dar peste 2 luni se termina leasingul respectiv, si masina trebuie trecuta pe numele meu. prima inmatriculare a masinii a fost facuta in mai 2006, iar a-2-a(cand am luat-o eu de la societatea de leasing), a fost facuta in iunie 2009. deci masina a rulat si ruleaza de la bun inceput pe drumurile romaniei. vreau sa stiu daca ma afecteaza noua lege cu taxa asta de timbru ? multi mi-au spus ca da, dar eu nu consider normal, din moment ce masina a fost inscrisa si a rulat de la bun inceput in romania. va rog, dati-mi sfaturi, dar bune.....

  • #2
    cel mai bine mergi la A.F.P. si intrebi acolo ...Succes!!!
    http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

    Comment


    • #3
      "Raspuns:........., persoanele care doresc sa inmatriculeze o masina pe numele propriu vor trebui sa plateasca timbrul de mediu. Aceasta obligatie se aplica atat in cazurile in care se inmatriculeaza pentru prima oara un autoturism in Romania cat si pentru cazurile in care se transfera dreptul de proprietate, cu exceptia partajului si a succesiunii.

      Timbru se datoreaza numai daca pentru respectivul autoturism nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa de poluare sau taxa pe emisiile poluatem conform legislatiei in vigoare la momentul inmatricularii.

      In consecinta, si in cazul contractelor de leasing, daca nu a fost achitata nicio taxa de inmatriculare din anul 2007 si pana in prezent, in momentul in care se termina contractul de leasing si masina este inmatriculata pe numele clientului, acesta trebuie sa plateasca timbrul de mediu."

      Comment


      • #4
        Originally posted by vonstroke View Post
        dar eu nu consider normal, din moment ce masina a fost inscrisa si a rulat de la bun inceput in romania. va rog, dati-mi sfaturi, dar bune.....
        Singurul sfat bun pe care-l vad eu este sa semnezi petitia.

        Comment


        • #5
          Semnat si eu petitia. Trebuie sa platesc si eu la masina noua timbru de mediu daramite tu cu masina care schimba proprietarul.
          soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

          Comment


          • #6
            Originally posted by vonstroke View Post
            salutare! am o mare nelamurire si vreau sa stiu daca cineva de aici, de pe forum,ma poate ajuta cu o informatie....
            Poate te ajută discuţiile de aici;
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              eu am avut masina inscrisa in romania,am platit taxa in 2008,apoi am inmtriclat-o in spania,asa e legea aici,esti obligat sa o inmatriculezi daca lucrezi si circuli cu masina pe teritoriul Spaniei.Acum,daca vreao sa o aduc in Romania si sa o inmatriculez iar,trebuie sa platesc din noi aceasta taxa?

              Comment


              • #8
                Se continua aici.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google