Loc De Parcare Concesionat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loc De Parcare Concesionat

    Sa vezi lucru cu Necuratul:
    Findca mai bine de 70 % din locurile de parcare din cartierul in care locuiesc sunt concesionate, m-am dus si eu la primarie, am licitat si m-am pricopsit cu un loc de parcare concesionat, pentru care platesc tribut in fiecare an.
    Toate bune si frumoase, pana cand... gasesc alta masina pe locul meu. Mi s-a facut mila de om, pana cand obiceiul a trecut limita cu nesimtirea.
    Sun la politia locala, singura abilitata sa faca ordine si fac o reclamatie telefonica. Ma intreaba cocoana daca e curat si e inscriptionat locul si ce numar are masina parcata abuziv, apoi imi spune sa am la mine contractul ca vine un echipaj in 10 minute.
    Apare echipajul, se uita, trece de mine, si il vad pe nenea proprietarul infractor venind in fuga si plecand cu masina.
    Cum pleaca omul, ma si suna tanti telefonista ca sa ii mai zic odata locatia, ii spun ca nu mai este nevoie,... dar stai,... vine alta masina. Nu bine inchid telefonul, ca suna telefonul lu nenea noul infractor, se intoarce omul 180 de grade din mijlocul strazii, si trage masina vis-a-vis, apoi isi vede linistit de treburile lui, asa ca taman cand vine echipajul, care saracu nu cunoaste orasul si numerele blocurilor, ce sa mai zic de descrierea intersectiilor, locul meu de parcare este curat ca lacrima si neintinat de nimeni.
    Morala.... voi ce ziceti?
    Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
    sigpic

  • #2
    Ziua cica ar fi voie ca cineva sa parcheze pe locul tau de parcare platit.

    Noaptea cica nu ar avea voie... Asta din auzite...
    sigpic

    Comment


    • #3
      Asa ar trebui sa fie, in cazul parcarilor de resedinta; in cazul agentilor economici e altceva.
      Apropo; cat ai platit pe an, ca sa poti emite drepturi de utilizare exclusiva, 24 din 24 ore asupra unui spatiu public?
      Last edited by IancuMIC; 18 June 2013, 22:36.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        din cate cunosc este o hotarare de guvern in care scrie clar cum este cu locurile de parcare. in principiu locul de parcare este al tau intre orele 20 si 8 dimineata . in afara acestui interval poate sa fie ocupat si de alte masini. daca era al tau 24 de ore din 24c iti dadea voie sa montezi T-eu metalic ca sa impiedici parcarea abuziva.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Concesionarea tine mai mult de Hotararile Consiliului Local, si nu de alte legi centralizate.
          Am platit 140 ron/an. Nu e mult, dar este locul meu.
          Locul este concesionat, conform contractului 24/24, fiind zona de resedinta si nu zona comerciala.
          La noi in oras nu este voie sa montezi "T"-uri (acelasi HCL).
          Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Cosmin e foarte aproape de adevar; locuri de parcare de resedinta nu sunt niciodata suficiente pentru toti locatarii posesori de masini iar in timpul zilei ar insemna ca nu mai ai unde sa parchezi, daca ai venit in vizita la un amic.
            Off.
            Eram zilele astea intr-o parcare de resedinta inscriptionata pe I.Mihalache, in zona Sp. Sf.Maria, zona in care am stat cam 6 ore. Dupa ce am parcat am intrebat un cetatean care tocmai iesea din blocul de vizazi, ( avea un Opel Astra alb, parcat langa mine),daca deranjez; omul mi-a raspuns senin; "pe timpul zilei, puteti parca, nu-i problema".
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Repet, depinde de Hotararea Consiliului Local. Si la noi in oras sunt locuri de parcare, concesionate doar in intervalul orar 16 sau 18-8.00, si sunt locuri de parcare concesionate 24/24 h.
              Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Bine domne, am inteles, e locul mata, sa-l ocupi sanatos, ai grija sa nu recurgi la violenta pentru cazurile in care o sa-l gasesti ocupat, pentru ca sunt absolut convins de faptul ca se va mai intampla. Si un sfat, daca imi este permis; sa nu uiti niciodata sa fii fair-play; uneori chiar e nevoie de astfel de gesturi.
                Numai bine.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Locurile de parcare, se concesioneaza ori 24/24 ori pe interval orar, de obicei ora 16/17-dimineata urmatoare. In rest, poate parca si altcineva pe acel loc.

                  Cei care o dati cu fair play-ul, va rog sa platiti un loc mai intai si dupa aia sa fiti cat de fair play puteti cand gasiti locul ocupat zi de zi, in mod real, nu din gura. Ca la sfaturi, nu stiu ce natie din lumea asta larga ii poate intrece pe romani.

                  @loosh, eu as bloca locul, indiferent ce scrie in HCL. La mine in cartier e plin de locuri blocate. Crezi ca-i pasa cuiva ca nu e voie?
                  Last edited by mr.K; 19 June 2013, 12:40.

                  Comment


                  • #10
                    Si eu am locul platit domnu K, in schimb cand am gasit pe cineva pe locul meu de parcare nu am ajuns la acte de violenta sau sa-i distrug omului masina.

                    Tu ce ai face daca nu ai avea unde sa parchezi si ai parca pe un loc platit, apoi ti-ai gasi masina vraiste ?

                    La asta a vrut sa se refere colegul cu fair-play.

                    Mai ales in bucuresti, cam are dreptate.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am locul platit domnu K, in schimb cand am gasit pe cineva pe locul meu de parcare nu am ajuns la acte de violenta sau sa-i distrug omului masina.
                      De unde ai tras concluzia ca se ajunge la acte de violenta? Pur si simplu ii blochezi masina pana vine politia. La asta ma refeream cand am zis ca nu ma intereseaza fairplay-ul. Ce crezi, imi da politia amenda ca l-am blocat?

                      Sau blochezi locul dimineata si nu bagi in seama HCL. De ce sa iti faci nervi in mod inutil?

                      La mine au ajuns sa liciteze cate 1500 de lei pe an, nu 140/an.
                      Dar indiferent cat e suma, daca platesc, nu am chef sa caut loc de parcare cand ajung seara acasa, gasindu-mi locul ocupat de unul care eventual nici impozitul la masina nu si l-a platit.

                      Romanii s-au invatat sa primeasca totul pe de-a moaca. Si fac pe moralistii.
                      Last edited by mr.K; 19 June 2013, 12:57.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by loosh View Post
                        Toate bune si frumoase, pana cand... gasesc alta masina pe locul meu. Mi s-a facut mila de om, pana cand obiceiul a trecut limita cu nesimtirea.
                        Sun la politia locala, singura abilitata sa faca ordine si fac o reclamatie telefonica. Ma intreaba cocoana daca e curat si e inscriptionat locul
                        Sfatul in ceea ce priveste comportamentul in astfel de situatii, tine de faptul ca uneori, cei ce parcheaza pe astfel de locuri, nu stiu care e statutul lor, de aceea am invocat un comportament civilizat; am si spus
                        uneori
                        . Daca alegeti sa iesiti cu ranga, n-aveti decat. (urmaresc stirile de la ora 5)
                        Ca sa lamurim treaba, pune te rog una sau cate poze consideri, cu locul tau de parcare; pe mine ma intereseaza sa vad marcajul care delimiteaza locului, placuta inscriptionata cu nr. act de concesionare, nr. masinii; apoi discutam daca omul a fost de rea credinta.
                        @bgy
                        Ma bucur ca ai inteles exact la ce ma refeream; cine are disponibilitate sa inteleaga, intelege cine nu...d.zeu cu mila.
                        Last edited by IancuMIC; 19 June 2013, 13:02.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by loosh View Post
                          Sa vezi lucru cu Necuratul:
                          Findca mai bine de 70 % din locurile de parcare din cartierul in care locuiesc sunt concesionate, m-am dus si eu la primarie, am licitat si m-am pricopsit cu un loc de parcare concesionat, pentru care platesc tribut in fiecare an.
                          Toate bune si frumoase, pana cand... gasesc alta masina pe locul meu. Mi s-a facut mila de om, pana cand obiceiul a trecut limita cu nesimtirea.
                          Sun la politia locala, singura abilitata sa faca ordine si fac o reclamatie telefonica. Ma intreaba cocoana daca e curat si e inscriptionat locul si ce numar are masina parcata abuziv, apoi imi spune sa am la mine contractul ca vine un echipaj in 10 minute.
                          Apare echipajul, se uita, trece de mine, si il vad pe nenea proprietarul infractor venind in fuga si plecand cu masina.
                          Cum pleaca omul, ma si suna tanti telefonista ca sa ii mai zic odata locatia, ii spun ca nu mai este nevoie,... dar stai,... vine alta masina. Nu bine inchid telefonul, ca suna telefonul lu nenea noul infractor, se intoarce omul 180 de grade din mijlocul strazii, si trage masina vis-a-vis, apoi isi vede linistit de treburile lui, asa ca taman cand vine echipajul, care saracu nu cunoaste orasul si numerele blocurilor, ce sa mai zic de descrierea intersectiilor, locul meu de parcare este curat ca lacrima si neintinat de nimeni.
                          Morala.... voi ce ziceti?
                          Eu nu sunt lamurit de un lucru: unde era masina dumitale in tot acest timp?
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cosmindan View Post
                            din cate cunosc este o hotarare de guvern in care scrie clar cum este cu locurile de parcare. in principiu locul de parcare este al tau intre orele 20 si 8 dimineata . in afara acestui interval poate sa fie ocupat si de alte masini. daca era al tau 24 de ore din 24c iti dadea voie sa montezi T-eu metalic ca sa impiedici parcarea abuziva.
                            e exact cum spune Cosmin. am prieten bun la circulatie, si asta nu tine de vreun regulament al primariei, ci e lege de circulatie.
                            T-urile, unde sunt montate, sunt ilegale. pe un amic l-au amendat bine si l-au pus sa-l scoata de fata cu ei. legea e clara, 20-8 dimineata.
                            altfel ar mai costa doar 140 de lei pe an ?! cat e cea mai ieftina ora de parcare ?! si daca ar fi un leu pe zi, ar iesi vreo 365 de lei.
                            la 40 de bani pe zi vrei si autorizatie de constructie ?! intrebati primul politist de circulatie si o sa va lamureasca.

                            Comment


                            • #15
                              e exact cum spune Cosmin. am prieten bun la circulatie, si asta nu tine de vreun regulament al primariei, ci e lege de circulatie.
                              Ce lege? Sa aflam si noi.
                              Consiliile locale gestioneaza spatiul public din localitati, inclusiv locurile de parcare riverane.

                              Ma bucur ca ai inteles exact la ce ma refeream; cine are disponibilitate sa inteleaga, intelege cine nu...d.zeu cu mila.
                              Dumnezeu se scrie cu majuscula.

                              Cei care comenteaza de zor dand dreptate celor ce ocupa aiurea un loc PLATIT, pun pariu ca nu au loc de parcare platit....
                              Last edited by mr.K; 19 June 2013, 14:42. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google