Furt La Pompa????

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Confirm pentru a nu stiu cata oara ca intra 60-65-67 litri, depinde.
    Iar meniul de diagnoza arata tot 50 L, chiar daca sunt mai multi L.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #47
      Originally posted by crispred View Post
      Salut,

      Confirm si eu ca am alimentat "la buza" rezervorul Loganului si am ramas masca cind am vazut cit a intrat....Au intrat 50 l ....Eu in fiara mai aveam cel putin 10 dupa indicator....
      Pe drum spre casa ma gandeam ca am fost "manevrat" si asta ma durea cel mai mult....
      Am mers vreo 200 km si abia a cazut o liniuta... Au mai cazut 2 dupa alti 100 km.... In meniul secret imi arata ca mai am 35l.....
      Sa ma cred sau nu in indicator?


      Multumesc,

      In mod normal in momentul in care pe bord iti arata plin si rezervorul este plin . Daca tu alimentezi pana-n buza ai o rezerva de cativa litri ( 5-10 , poate mai multi ) pe care indicatorul si implicit cb-ul nu o poate contoriza . Asta inseamna ca in mers pana vei ajunge la cantitatea de combustibil ce poate fi contorizata tu vei aduna n km iar pt cb va fi ca si cumnu ai consuma nimic . Chiar daca tu ai acea cantitate in rezervor pt el nu exista , nu o poate afisa si de aia ai mers 200km pana sa scada . Litri in + si cu ce parcurgi cu prima liniuta te-au dus la 200 . Intelegi ?
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • #48
        Multumesc pt raspuns.

        Chiar am sa ma bazez pe cei 35 l indicati si voi studia evolutia consumului.
        Ma deranjeaza doar toleranta de aproape 30% (...15l/50l ...) nu mi se pare prea profi din partea producatorului ...Si cred ca defapt stiu de problema si nu vor sa o corecteze sau nu ii intereseaza si prefera sa mearga pe burta tipic latin.
        Am si un Opel Vectra B cu rezervor de 60l (in manual) si in care nu a intrat mai mult de atat.... Oare nu are cot si masina asta? Sau conteaza ca e nemteasca... Oricum ma gandesc sa fortez umplerea cu mai mult de 60l... Sa vedem cum mere treaba si la asta ?!!! Oare citi 75 l va inghiti?
        Oricum Loganul are particularitati se pare... Si trebuie sa ma obisnuiesc cu ele...

        Bafta !

        Comment


        • #49
          Nici acum nu am consumat benzina pusa acum ceva timp. Imi arata ca mai am 19 litrii.
          Este surprinzator de tehnic loganul !

          Nesperat... Credeam ca s-a busit indicatorul.. Dar spre bafta mea merge in continuare ca uns !

          Comment


          • #50
            Am patit-o si eu,de fapt sotia mea,care a alimentat la nimereala.Avea 3 linii si au intrat in rezervor 51 litri. Nu a alimentat ea ci un angajat care a enervat-o clantanind mereu din pistolul de alimentare. Ultimul plin il facusem eu,aveam o linie si au intrat 43,5 litri. Diferenta este cam mare...

            Comment


            • #51
              La plinul ala nu a furat-o, pentru ca 3 linii sunt ~15 litri, cu 51 introdusi, in jur de 66 litri, cam atat intra maxim.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #52
                Si mie mi-ai intrat la fel la 3 linii, stai linistit.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google