Viteza Transfer Fisiere Usb 3.0 HDD Extern

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Viteza Transfer Fisiere Usb 3.0 HDD Extern

    Ma intereseaza ce viteze aveti in cazul transferului de fisiere catre/de pe un hard extern folosind usb 3.0. De asemenea ce dimensiune are fisierul/fisierele in cauza?

    Am cumparat un HDD extern Seagate Backup Plus Slim 2TB, 2.5", USB 3.0 si printre primele transferuri viteza era de ~60MB/secunda iar acum, in medie, este de 30 MB/secunda.

    Mi se pare o viteza foarte mica pentru usb 3.0.
    Ce parere aveti?

  • #2
    Avand in vedere ca nu e vorba de un SCSI, hdd-ului ii scade viteza de transfer, pe masura ce se incarca spatiul de stocare. Trebuie luat in calcul si mediul de stocare DE PE CARE se descarca informatia, catre un hdd extern.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Mediul de stocare de pe care am descarcat este acelasi. Portul folosit este tot de USB 3.0. Spatiul de stopcare ocupat pe hardul extern nu este de nici 80gb.

      Cum spuneam, la inceput am copiat fisiere (10-15gb) cu acea viteza de 60mb iar acum situatia este alta.

      Comment


      • #4
        Zona de inceput e cea mai rapida la un HDD, cu cat scrii date pe el cu atat scade viteza de scriere/citire. Pe langa aspectul asta, conteaza si cache-ul hdd-ului(cu cat e mai mare cu atat conteaza mai mult la copierea secventiala).
        Degeaba ai luat HDD extern cu suport USB 3.0 daca el este de 2,5" si are 5400 rpm. Viteza de scriere/citire este majoritar influentata de peformantele hdd-ului.
        Daca vreti performante bune cu hdd-uri externe, cumparati hdd-uri obisnuite de 3,5" cu 7200 rpm si 64 mb buffer si un rack extern cu alimentare separata.

        Comment


        • #5
          Poza 1: Primul este hdd extern iar al 2lea hdd-ul laptopului.
          Poza 2: hdd extern dupa dezinstalarea driverului.

          Dupa mai multe chestii citite pe net.. am dezinstalat driverul apoi am rulat un nou test si am obtinut rezultate total diferite. De asemenea viteze de transfer a fisierelor a ajuns la 50-60 MB/sec cum ziceam initial.

          Ciudat.. se pune praful pe driver sau cum? )
          Attached Files
          Last edited by CataLiNNN; 10 July 2014, 13:09.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google