Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rugina e detaliu nesemnificativ la altii.

    Comment


    • Un alt element interesant. Aici http://live-counter.com/tesla-motors/
      ni se spune că sunt cam 100 de mii de mașini Tesla S vândute din 2012 până în 2016. Supeeeerb. Știrea anterioară ne indică 123 de mii de mașini în recall. Practic toate mașinile de aproape 100 de mii € create vreodată de Tesla au șuruburi care ruginesc la zeamă de zăpadă urbană. Rușine Tesla.

      Comment


      • Dar iata cum arata Top 10 cele mai bine vandute masini de pe Batranul Continent in primele trei luni ale acestui an:
        1. Volkswagen Golf - 133.568 unitati
        2. Renault Clio - 87.009

        3. Ford Fiesta - 85.412
        4. Nissan Qashai - 75.007
        5. Volkswagen Polo - 74.014
        6. Peugeot 208 - 69.924
        7. Skoda Octavia - 62.636
        8. Volkswagen Tiguan - 62.533
        9. Ford Focus - 60.959
        10. Toyota Yaris - 60.274

        Cel mai bine vandut model Dacia e Sandero, aflat pe locul 16, cu 53.541 de unitati vandute in 2018. Urmeaza apoi Duster, pe pozitia 20, cu 46.571 de unitati comercializate.

        In total, Dacia avandut 129.832 de masini in primul trimestru din 2018, aflandu-se pe locul 16. Prima pozitie e ocupata de Volkswagen (463.246 unitati), apoi urmeaza Ford (298.974 unitati) si Renault (285.926 unitati).
        Parca toti spuneau ca Duster se vinde in draci, ca nu se face fata comenzilor. Pai 46 de mii de bucati in 3 luni e vax albina comparativ cu laudele din revistele auto romanesti.
        Vad ca Sandero e peste Duster la vanzari.
        Last edited by mr.K; 2 May 2018, 14:55.

        Comment


        • Vezi că depinde foarte mult și de unde îți iei știrile...
          Același site de unde ai citat chestia de mai sus, spunea despre Sandero că e pe locul 8 în Franța.

          Mai mult de atât, pentru cine nu are chef să citească tot articolul, scurt dealtfel...

          Cu 119.357 de autoturisme si utilitare inmatriculate, Dacia a stabilit un nou record istoric de vanzari in Franta. Cu 117.865 masini vandute, Dacia a castigat 0,1% ajungand la o cota de piata de 5,6%, ceea ce i-a permis sa isi consolideze pozitia a cincea. Marca Dacia ocupa pozitia a treia pe piata autoturismelor vandute clientilor persoane fizice.
          Pe de altă parte, uite ce spun cei de la Profit.ro care probabil sunt un fel de Gică-Contra...

          Dacia Duster a devenit, după numai două luni din 2018, cel mai vândut SUV de clasă B din Europa, potrivit statisticilor colectate de Jato de pe piețele locale. Modelul Dacia a depășit campionul de anul trecut, Renault Captur, și rivalele Peugeot 2008 sau Opel Mokka.
          Mai multe detalii aici.
          Last edited by Catalin S.; 2 May 2018, 15:08.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Top 10 cele mai bine vandute masini
            vs
            Dacia ocupa pozitia a treia pe piata autoturismelor vandute clientilor persoane fizice.
            vs
            cel mai vândut SUV de clasă B din Europa
            vs
            Sandero că e pe locul 8 în Franța
            Probabil ca urmeaza clasamentul celor mai vandute masini in randul somerilor.



            Relevant e, zic eu, topul general.
            Top 10 cele mai bine vandute masini de pe Batranul Continent in primele trei luni .

            Comment


            • Relevant e, zic eu, că Ziare.com de unde ai citat până și greșeala de redactare (avandut, în loc de a vândut) a uitat ce a rahat mâncat la un moment dat și revine chipurile cu o știre "bombă", știre care probabil nu a trecut pe la redactorul șef sau mai rău, revine cu un articol scris la comandă și plătit de brandul auto care apare pe locul 1 în clasamentul afișat.

              Zic și eu, repet, părerea mea.

              La fel s-a întâmplat și cu 4 Motion pe la începuturile anilor 2000. S-a făcut publicitate la greu, până și trupa Iris a scos un album (megapack de 4 CD-uri) sponsorizat de firma germană. Dar nah, chestii socoteli, nu e de noi.

              Și apoi să ne aducem aminte (cu plăcere?) de bancul ăla cu cei doi prieteni nemți care se holbau la Dusterul aflat în vitrina unui distribuitor Dacia din Germania. Mișto, nu-i așa?
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • Stiu, toti mint, numai Dacia, nu.


                Ianuarie 2018

                Iata cum arata Top 25 cel mai vandute masini din Europa, in luna ianuarie 2018:

                1. Volkswagen Golf - 43.145 masini vandute
                2. Ford Fiesta - 25.878
                3. Renault Clio - 24.820
                4. Volkswagen Polo - 22.752
                5. Skoda Octavia - 21.588
                6. Peugeot 208 - 21.246
                7. Volkswagen Tiguan - 20.722
                8. Nissan Qashqai - 20.643
                9. Toyota Yaris - 20.155
                10. Citroen C3 - 18.721
                11. Ford Focus - 18.120
                12. Peugeot 3008 - 16.895
                13. DACIA SANDERO - 16.400
                14. Opel Corsa - 15.735
                15. Volkswagen Passat - 15.473
                16. Skoda Fabia - 15.465
                17. DACIA DUSTER - 15.024
                18. Peugeot 2008 - 14.974
                19. Fiat Panda - 14.765
                20. Fiat 500 - 14.503
                21. Renault Captur - 14.333
                22. Opel Astra - 14.004
                23. Opel Mokka - 13.693
                24. Peugeot 308 - 12.981
                25. Ford Kuga - 12.945
                Cam la fel se prezinta si dupa 3 luni.

                1. Volkswagen Golf - 133.568 unitati
                2. Renault Clio - 87.009

                3. Ford Fiesta - 85.412
                4. Nissan Qashai - 75.007
                5. Volkswagen Polo - 74.014
                6. Peugeot 208 - 69.924
                7. Skoda Octavia - 62.636
                8. Volkswagen Tiguan - 62.533
                9. Ford Focus - 60.959
                10. Toyota Yaris - 60.274

                Comment


                • Bine, bine, domnule Antonescu (dacă știam cum te cheamă, nu mă foloseam de avatarul tău)... și până la urmă care e treaba cu acel clasament și ce ții să ne arăți?

                  Ah, cred că m-am prins acum...
                  Că Toyota (Yaris) este pe locul 9?

                  Felicitări!
                  Parcă Toyota spuneai că ai...
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Neh, am zis sa va paziti de soferii cu Toyota[emoji16]

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by Catalin S. View Post
                      Bine, bine, domnule Antonescu (dacă știam cum te cheamă, nu mă foloseam de avatarul tău)... și până la urmă care e treaba cu acel clasament și ce ții să ne arăți?
                      inainta sa sari asa in apararea ligheanului, fa un studiu pe acest forum si vezi cati dintre loganistii infocati si-au mai luat tot o dacia ca a doua masina.
                      vorba reclamei Leroy Merlin: "putini... foarte putini..."
                      daca si aparatorii marcii au parasit-o, cine vrei sa mai cumpere dacia ?! in franta, da, ca aia cumpara Renault Sandero, nu Dacia.

                      Originally posted by Catalin S. View Post
                      Relevant e, zic eu, că Ziare.com de unde ai citat până și greșeala de redactare (avandut, în loc de a vândut)
                      m-ai dat pe spate cu cunostintele tale gramaticale. e fenomenal cum ai sesizat greseala. nu stiu cum ai reusit sau unde ai studiat.
                      n-as fi reusit nici intr-o mie de ani.
                      propun sa-l excludem pe mr.K din club, fiindca propavaduieste incultura, neverificand gramatical un articol inainte sa-l citeze.
                      Last edited by B997NDL; 2 May 2018, 20:48. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Renault Sandero în Franța?
                        Mai documentați-vă, dragi colegi!

                        Découvrez la gamme de véhicules Dacia pour les particuliers et les professionnels. Utilitaire, monospace, berline, break ou crossover : trouvez votre modèle !
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • nu conteaza ce scrie pe ea, pentru ei e renault, stiu ca e masina franceza,
                          asa cum tu stii ca e romaneasca, numai ca ei au dreptate.

                          Comment


                          • Asta a fost pe la începuturi, pe vremea când pe spate scria Dacia by Renault și când francezii de la Renault mințeau prin omisiune. Dar niciodată d.p.d.v. oficial nu a spus nimeni că mașinile sunt făcute în Franța ori că sunt franțuzești.

                            Mai mult de atât, și pentru că am zăbovit ceva vreme în Franța în perioada 2016-2017 în câteva reprize pentru câteva operații chirurgicale, am avut destul timp să vorbesc despre brandul Dacia, despre numele străvechi al teritoriului actualei Românii, atât cu francezul de rând cât și cu oameni ceva mai răsăriți pentru care da... era cumva o nebuloasă această "problemă" Dacia... afirmând că nu erau 100% convinși că mașinile sunt franțuzești.

                            La ruși este altă poveste. Acolo scrie Renault.
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • nu stiu ca e masina facuta de renault ?!
                              mai documenteaza-te...

                              Comment


                              • Apropos de ce scrie în articolul din 2017 din RFI despre picnicul Dacia. S-a încercat recent și Ziua Porților Deschise Dacia. Eram gata să mă înscriu dar nu mă tenta premiul promis, covorul de portbagaj cu atât mai mult cu cât promoția nu era cumulabilă cu alta la care am dreptul și care înseamnă reducere la cost.

                                Mie mi se pare mult mai relevant topul european al mașinilor cumpărate de persoane fizice. Când pui din banii tăi, proprii, fizici, pe care-i numeri tu și pe care i-ai muncit tu, atunci faci cu adevărat o alegere.

                                După cum știm cu toții firmele cumpără mașini după niște criterii ceva mai diferite. În principiu, cel mai important criteriu este "decât să dau bani la stat, mai bine deduc banii pe o mașină din impozit". Al doilea criteriu este și unul de imagine.

                                Achizițiile firmelor nu sunt incluse în coșul folosit pentru estimarea inflației pentru că nu sunt persoane fizice și au alte motive pentru care fac cumpărături.

                                Topul european total este util pentru alte rațiuni. Dacă ești acționar la firma X, poți anticipa cifra de vânzări, profitul și eventualul dividend pe care îl poți primi. Alt motiv să te intereseze topul general nu prea văd.
                                Last edited by gecmc94; 2 May 2018, 23:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google