Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, Mr. K... așa e cum zici tu!

    Apropos, te-ai mutat la Constanța?
    Zilele trecute, până să-ți șteargă moderatorii toate mesajele, erai din Madrid (catalonia = fix Madrid?)...
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Catalin, asa cum ti-am mai zis, faci o confuzie. E a 2-a oara. Sa-ti spun bancul a cu a 3-a oara?
      Ma bucur pentru tine ca esti mandru de Dacia ta, eu doar o utilizez pe a mea.

      (catalonia = fix Madrid?)...
      Daca te uiti la politica, DA!
      Poate am fost eu prea subtil.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        Ai cumva o statistica referitoare la cele 1200000000 masini de care vorbesti?

        Daca nu atunci comparam mere cu pere...

        Din cauza acumulatorilor sunt mai predispuse la incendiu dar doar in anumite conditii.

        Vedeti accidente cu super-masini (daca e sa comparam mere cu mere) ce au luat foc imediat dupa impact si faceti o comparatie.

        Una e sa te proptesti intr-un parapet de beton la 100kmh si alta e la 200+.
        Silviule, aberezi doar ca să nu taci.
        La 200 km/h când te ciocnești cu zidul, acumulatorul nu mai are de ce să îți facă griji. Organele interne sunt făcute ciulama. Nu mai abera.
        Iar statistica este foarte simplu de făcut, chiar și pe București. 1 500 000 mașini, de 6 ori mai multe decât Tesla-uri în lume. Ar trebui să fi auzit de câteva zeci de incendii cu mașini. Aiurea. Nu sunt mai mult de câteva incendii. Poate vreo 10-20 în toată România în ultimii ani.

        Iar referitor la scorul Duster 2017, dacă ești șofer îți cam pierzi capul. La propriu. Donator de organe.

        In the full-width rigid barrier test, head injury values based on decelerations indicated poor protection for this part of the body and all points for the driver dummy were lost.
        Iar despre mașinile din România, ha ha ha, ele iau foc în parcare singure sau în mers lejer, bară la bară. Asta din cauza condițiilor precare tehnice, a scurt-circuitelor, a improvizațiilor făcute de toți neisprăviții. Incendii din cauza accidentelor sunt rare.
        Last edited by gecmc94; 17 May 2018, 23:39. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Conform statisticilor UE, in 2017 s-au comercializat peste 62 de milioane de masini pe benzina si doar 14 milioane de vehicule diesel, in timp ce vanzarile de hibride si electrice au totalizat 3,8 milioane de unitati.

          Totodata, pentru a preintampina aparitia unui nou scandal de amploare, Comisia Europeana a propus revizuirea regulilor de autorizare si de testare a masinilor pe teritoriul blocului comunitar, cu amenzi de pana la 30.000 de euro pentru fiecare vehicul care nu indeplineste standardele.


          Are viata grea dieselul, iar viitorul e incert.

          Comment


          • In mod normal ar trebui sa dispara de pe piata.

            Bosch a anuntat un sistem "revolutionar" de reducere a noxelor pentru motoare Diesel, dar presupune un proces de downsizing similar cu cel practicat la motoarele pe benzina.

            ~~~

            @gecmc94, eu vorbeam de super-masini pe benzina implicate in accidente din care au rezultat incendii (Tesla nu e chiar un regular car). Cand aduci o statistica mai discutam.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Cererea pentru autoturisme diesel a scazut drastic dupa scandalul Dieselgate din 2015, in care Volkswagen a recunoscut ca a instalat pe vehicule sisteme electronice speciale, folosite pentru falsificarea rezultatelor privind emisiile de noxe.
              Asta dupa ce se tot sustinea ca scandalul ala nu-i afecteaza prea mult pe cei de la vw, care, in disperare ca le scad vanzarile de tedei, promoveaza din rasputeri dieselul, oferind chiar si bonusuri.

              Volkswagen a lansat o nouă campanie pentru clienții mărcii care vor să cumpere mașini diesel, prin care garantează că, dacă orașul în care locuiește proprietarul va interzice mașinile diesel, compania va schimba mașina. Măsura are ca scop oprirea declinului achizițiilor de astfel de motoare, declin ce a fost generat de decizia unui tribunal care permite administrațiilor orașelor să interzică accesul mașinilor alimentate cu motorină.
              Grupul Volkswagen a lansat o campanie pentru clienții din Germania care cumpără mașini diesel și care s-ar putea trezi că nu le pot conduce în anumite orașe care interzic circulația automobilelor poluante.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Se ingroasa gluma pentru soferi. In oras au aparut primele indicatoare care interzic masinile diesel.

                In Hamburg au aparut primele semne care interzic accesul masinilor diesel.
                La momentul de fata interdictia vizeaza numai doua strazi ale orasului german.
                Soferii care nu tin cont de aceste reguli nu vor fi amendati in prima instanta.

                Autoritatile nu au decis inca daca vor permite doar accesul vehiculelor cu motoare Euro 5 si Euro 6 ori interdictia se va aplica inclusiv in cazul celor dintai
                Attached Files
                Last edited by catalonia; 19 May 2018, 15:59.

                Comment


                • Cum spune si indicatorul (e din Hamburg): interdictia se aplica doar pana la Euro 5/V inclusiv (pentru moment; am confirmarea din zona :-)).
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Altfel spus, cum majoritatea mașinilor sunt sub Euro 6, cam "nema diesel" în Hamburg.

                    La anul cred că vor schimba indicatoarele. Vor pune Euro 6... ori se va găsi un nebun de activist ecologist cu mașină electrică care să transforme 5-ul în 6.
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • Germanii au obiceiul să se arunce cu capul înainte și apoi să strige "au". Mai au și planul să elimine total energia nucleară până în 2022. Toate bune, dar vor face asta înlocuind energia nucleară cu cea obținută prin arderea gazului metan. De la ruși, prin North Stream 2 pe care nu îi lasă americanii să îl facă.

                      Comment


                      • nema diesel" în Hamburg.[/QUOTE]

                        [QUOTE=Catalin S.;1795775]Altfel spus, cum majoritatea mașinilor sunt sub Euro 6, cam "au voie sa circule E5 si 6, nu doar 6. si la un moment dat vor renunta sa mai interzica dieselul, avand in vedere ca, in germania, majoritatea sunt diesel.

                        Comment


                        • Trendul de cumparare s-a inversat. Tinand cont ca la ei ciclul de schimbare al masinii este de 3_5 ani se va inversa si raportul diesel vs. benzina/hibride/electrice.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • vom vedea. deocamdata viitorul electricelor nu arata prea bine din diferite motive. mai degraba vor prinde cele pe hidrogen, desi si alea costa de la 100 de mii in sus. iar in transportul public si de marfa, motorina e indispensabila.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              iar in transportul public si de marfa, motorina e indispensabila.
                              Pana va fi eliminat dieselul la acest tip de transport va mai dura. Acestea oricum nu prea intra prin orase (prin tarile dezvoltate) si nu prea influenteaza calitatea aerului. In orase se vor scoate motoarele diesel sau cel putin cele cu cilindree mare (> 1.6L) si norme sub E6 pentru moment.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • NDL, Toyota Mirai costă 52 000 $.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google