Buget 16,000 EUR- Caut Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atat. In rest, nasoala culoare, fratica. Sa arunce un ochi la Range Rover, ca parca e tot a lor.

    Comment


    • Si eu tot portocaliu am la kia si mi se pare ok. Decat albastrul ala care iti scoate ochii...
      Revenind la intrebarea mea cam care e pretul corect pentru o seria 3 2010 xd? Eu am zis sa incep la 16,000 oferta mea .(cam atat am vazut niste oferte dar nu full option)
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • Dupa trei audi si trei bmw-uri, incluzand aici cheltuielile de intretinere (nu ca am vazut eu undeva, ceva, cumva) verdictul meu e fara nici un fel de rezerva - Bmw. VAG-ul au inceput sa faca masini precum francezii: de unica folosinta.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Am fost si am vazut astazi acel BMW. Ca si prima impresie...parerea mea strict personala este ca Seria 3 2010 sterge pe jos cu Audi A4 2010 (nu stiu fata de Fl).
          Ce feeling ai cand esti la volan...cum se contopeste pur si simplu masina cu tine..mi s-a parut f tare! Iar suspensia mi s-a parut mai buna la Seria 3- masina foarte ferma la bumper e de viteza si foarte silentioasa.
          Ca si spatiu - e clar ca masina e de 4 persoane nu de 5 (tunelul median e destul de inalt), totusi 4 persoane stau destul de bine inauntru.
          Strict masina vazuta
          Plusuri:
          - garantie extinsa pana in Oct 2016 (cica a costat 1,000 EUR)
          - 69,000 km reali
          -Revizie facuta la 15,000 km (nu la 30 cum zice BMW)
          -Au fost schimbate discurile si placutele
          -Are 2 randuri de roti complete vara- iarna
          -Din ce am verificat eu nu parea nimic revopsit
          -Are DVD in spate
          -Mi-a spus ca f multi km au fost facuti afara- masina a vazut Italia Germania etc.(ultima revizie este facuta in Austria- a avut 5 ani revizii gratuite)
          - Motor 184 cai diesel cu XD- trage grav rau
          - Are sac pentru schiuri
          Chestii care le pot incadra si la plusuri si la minusuri
          - Anvelopele de vara sunt cele originale (deci km sunt reali..pe de alta parte cam trebuie schimabte)
          - Masina nu a avut din fabrica navigatie, i s a pus tot la BMW cu avantajul ca are camera spate + TV
          -Masina nu beep aie cand nu ai centura...cred ca i a facut el ceva din soft altfel nu inteleg de ce nu tipa.
          -Masina e cu piele (ma rog...piele ecologica mai pe romaneste musama )- asta e bine ca se curata mai usor, dar se si incalzeste vara/ tine frig iarna

          Minusuri
          - S-a fumat in masina si nici nu prea era f curata in interior deci trebuie sa ii fac o curatare generala profesionista
          - Are cateva ciobituri la marginea usilor (din parcare- atunci cand deschizi usa dai in masina din dreptul tau sau in perete)
          - Mi-a spus ca i-a facut un polish general la masina (asta nu stiu dc e de bine sau de rau...dar ma gandesc ca daca ii faci polish ii mai subtiezi din lac)
          - Maciulia de la schimbator e ciobita de la verigheta
          - Avea o sticla de ulei in portbagaj. Zicea ca la diesel trebuie sa mai completezi ulei intre revizii. Aici chiar nu am idee...dar pe de alta parte fratele meu are acelasi motor pe X3 si mi-a zis ca nici nu stie unde e busonul de ulei.

          Cel mai mare minus zic eu este ca nu prea vrea sa lase la pret...ca spune ca a dat 1,000 EUR sa prelungeasca garantia.

          Nu prea stiu ce sa fac...noua ne-a placut masinuta dar pretul mi se pare cam mare.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Ori le compari, ori nu.
            Masina 184 CP vs 140 CP, xdrive vs 2wd.
            BMW ti se potriveste mai bine, e clar, ca o fi masina asta sau alta.
            Totusi, la cati bani vrei sa bagi intr-o masina sh, eu as mai astepta 2-3 ani pana intra in buget un F30 tot de 3-4 ani vechime. Ai avea o masina care arata mai bine decat E90, cu un motor mai nou.
            Last edited by mr.K; 5 December 2015, 13:30.

            Comment


            • Crede -ma la ambele masini am folosit maxim...75 cai ca doar le-am condus prin oras. Eu zic de feeling ul la condus nu ca le-am dus la limita si BMW u are 45 cai in plus. Si la fel cu XD u - nu cred ca il simti la 50 la ora

              Nu mai astept cativa ani- am promis Kia si trebuie sa o dau pana maxim sfarsitul lui ianuarie.
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • Cum poti alege o masina doar conducand-o prin oras, nu stiu. A ajuns masina macar in a 4-a la ambele?
                Eu n-as da o caciula de bani pe o masina cu care nu merg macar 100 de km afara din oras, poate sa fie mama garantiei. Care si asa se duce in mai putin de 1 an, macar sa stii ce acopera...
                Last edited by mr.K; 5 December 2015, 13:47.

                Comment


                • Ciudata treaba cu completatul uleiului intre revizii. Poate nu ii pune de care trebuie. Refuz sa cred ca trebuie mici completari cu ulei la motorul asta, sau mai sti?
                  La banii care vrei sa ii dai pe o masina, ar fi ideal sa iti fie lasata in probe pentru un timp. Doua-trei zile macar.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • Visati.
                    Nu iti da nimeni masina sa o conduci sute de kilometri.Poate doar sa ii dai un avans consistent si sa refuzi sa o cumperi doar daca descoperi ceva grav.
                    Cum ar fi ca fiecare cumparator interesat sa zica ''ma duc si eu weekendul asta la munte cu masina ta si apoi vad eu''
                    Oricum ii fac test la reprezentanta daca e sa ma hotarasc.
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • Nu era vorba sa ti-o imprumute, ci sa te insoteasca la un drum.

                      Daca nu vrea sa piarda 2 ore cu tine, inseamna ca are coada de clienti pentru masina la poarta.

                      Comment


                      • La km aia si daca deja a mers prin oras, slabe sanse sa gaseasca vre un viciu ascuns la mers extraurban, decat daca vrea sa-i "inchida" bordul pe autostrada.
                        motorizarea de 2l diesel de pe e90 (face lift) este identica cu cea de pe f30
                        Last edited by darksid3; 5 December 2015, 20:58.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Oricum ii fac test la Bavaria care se lauda ei ca e destul de complex (de la masurarea vopselei pana la verificarea distributiei). Costa 100 eur
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Dar sper ca esti constient ca build quality e mai slab cu orice noua generatie, in special dupa 2007. Nu e mai grav decat la alte marci, dar se simte.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              La km aia si daca deja a mers prin oras, slabe sanse sa gaseasca vre un viciu ascuns la mers extraurban, decat daca vrea sa-i "inchida" bordul pe autostrada.
                              motorizarea de 2l diesel de pe e90 (face lift) este identica cu cea de pe f30
                              Pana la un punct. Pe F30 au pus recent motorul cu cod B47 (Euro 6) care a inlocuit "celebrul" N47, retras de pe toate modelele BMW.
                              Kilometrii pe bord sunt foarte putini pentru o masina de 5 ani, avantaj cumparator.
                              Dezavantajul e ca proprietarul a dat multi bani pe masina, a folosit-o foarte putin si incearca sa recupere cat mai mult din suma platita pe masina. Adica n-o sa negocieze mare lucru, el e sigur pe ce vinde.
                              Last edited by mr.K; 5 December 2015, 21:47.

                              Comment


                              • Dap..si mi- a facut impresia ca nici nu prea are lipsa de bani... o vinde pentru ca are prea multe masini in curte.(un x5 o kia si mai avea una)
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google