Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e vorba de generatii, in pezede fura si aia de 70 de ani, si aia de 18 ani.

    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

    Comment


    • Corect. Traditia Marelui Partid este dusa cu succes mai departe, sau ce se naste din pisica soarece manaca.
      Replica mea a fost doar ca fiecare generatie are ratati, tipi funny, hoti, impostori, etc si nu ar trebui puse stampile pentru ca istoria este ciclica.

      Cu Dragnea si ai lui sunt lamurit. Dar si ceilalti tot in aceeasi oala sunt. Acum ceva timp, marii dreptaci de la PNL s-au impreunat cu stangacii furaciosi ca sa-i dea la gioale unuia. Dupa aia s-au despreunat ca mai recent sa se impreuneze cu jumatatea de partid a aluia cu gioalele.
      Deci pana la urma PSD, PNL, PDL, ALDE, PC, s.a.m.d, toate practica prostitutia. Ca asta e politica, o .....
      Am uitat de aia verzi de la UDMR care s-au tavalit cu toti.
      Last edited by Gil26; 5 May 2018, 13:14.

      Comment


      • Ponta achitat în dosarul Turceni-Rovinari de culpa penală. Dacă înțelegerea mea este corectă, Ponta a profitat de directorul care a făcut un contract abuziv. Nu au existat probe care să îl învinuiască direct. Este ca și cum directorul a scos vreo 50 000 de lei din seif și i-a pierdut pe o bancă în parc. I-a găsit Ponta și i-a folosit.

        Cum s-a schimbat justiția de pe vremea condamnării lui Năstase care s-a făcut pe presupuneri de genul "nu avea cum șeful partidului să nu știe că se donau bani pentru Trofeul Calității care să ajungă în campania electorală".

        Să fie oare serviciile pe care Ponta le-a făcut celor fără față/nume pe vremea premierilor PSD înregimentați? Oare acele servicii l-au salvat pe Ponta de soarta lui Năstase? Ticăloșie maximă a jegurilor securiste.

        Comment


        • E simplu! În linii mari spre foarte mari / largi, treaba a stat cam așa...

          Povestea începe acum foarte mulți ani, pe când Ponta se afla în Corpul de Control al primului ministru. Din experiența mea cu "prim-controlorii" ăștia care și cu colegii de instituție sunt niște măgari, aroganți și cu nasul pe sus, Ponta, mare șacal dealtfel și hoț în devenire, mirosind a sânge proaspăt, s-a dus frumușel la controlat alți hoți și le-a spus cam așa...

          "Se vede de la o poștă (Pontă?) că ați băgat mâna adânc. Dacă scriu în raport tot ce am găsit aici, dracu' vă mănâncă (nu pușcăria, ci destituirea și înlocuirea de care știu că aveți mai mare teamă). Așa că dacă vreți să rămâneți în funcție, voi scrie în raport sume mici, dar vedeți că într-o bună zi o să vrea să mânce și gurița mea măcar 10% din cât ați luat voi."

          *aș vrea să mă înșel, dar din păcate nu există șanse prea mari

          La scurt timp, împreună cu amărâtul ăla de Șova, pion în relația asta dar și el cu ceva foame de bani, au găsit o portiță prin care să stoarcă bani.

          Revenind la zilele noastre, chiar dacă Ponta pare că este în șucăr cu Dragnea, șeful nenumit al statului nu este deloc străin de combinațiile făcute acolo de către cei de mai sus, cândva păpând și el ceva cu partidul, într-o formă sau alta. Așa că vrea-nu-vrea, pune periodic vorbe bune la Instanță.

          Și cum justiția din România este mai mult chioară și nu oarbă, deci vede bine cu un ochi și cântărește după bunu-i plac și după cine dă mai mult (asta apropos de cazul Colectiv în care de curând Instanța a făcut "minuni" și a scos statul de la plata despăgubirilor), realizați că atâta vreme cât este PSD la putere, va încerca să amâne cât poate deciziile, să nu accepte probe la dosar, să dea cu suspendare ori, așa cum s-a întâmplat aici, să nu dea decizia definitivă, ca să pară în ochii cetățenilor de o corectitudine fantastică și ieșită din comun ca să nu fie acuzată ulterior de presă că ține cu ursul.

          Deci dacă după această decizie procuroriii DNA vor face apel (un fel de recurs), atunci bine, pentru noi ăștia muritorii de rând. Dacă nu, atunci va fi bine definitiv pentru Ponta.

          Dar...

          Este foarte posibil ca procurorii să se mai îmbolnăvească ori să uite dosarul în sertar ori să dea vina pe angajașții de la Serv. Sisteme Informatice că le-a căzut rețeaua și calculatoarele, astfel că nu se vor încadra în termenul impus pentru apel.

          Cam așa stă treaba în linii mari
          Last edited by Catalin S.; 11 May 2018, 08:07.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • În legătură cu ultimile evenimente din "piață", cazul Mălin Bot de pildă vs Jandarmeria Română...

            În acest moment, jandarmul de rând nu se simte deloc bine și chiar dacă vi se pare un pic aiurea, acesta abia așteaptă să se schimbe guvernarea pesedistă ca să nu mai fie pus în tot felul de situații jenante, acționând la ordinele cuiva împotriva cetățenilor care-și cer drepturile.

            Cu ăia de la vârf în schimb va fi un pic mai complicat, deoarece vor exista, cel mai probabil, demiteri în masă, ulterior scuze gen... Paul Șoloc după revoluție.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Ultima declaratie a d-nei a adus o oarecare lumina in intunericul politichiei practicate pe la guvern.
              "Domnul Melescanu a vorbit cu mine, a vorbit cu primul ministru, si, bineinteles, daca isi va da acordul primul ministru, va merge. Eu nu pot sa-mi dau acordul pentru ceva in care nu am fost intrebata", a spus Viorica Dancila.
              A constientizat, oare, ca primul ministru nu este ea, ci Dragnea?

              Comment


              • Nep...nu este suficent de inteligenta...este psd-istul.perfect

                Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                Comment


                • Ca tot vin evaluarile nationale, cred ca d-na premier ar pica si evaluarea la clasa a IV-a.
                  Dăncilă, o nouă gafă: ORICE om îi este frică de o plângere penală.

                  Comment


                  • Jandarmul de rând înțelege falsitatea argumentelor tefeliștilor, înțelege că există instituții care încă merg deși deciziile acestora nu le convin tefeliștilor.
                    Ponta scăpat. Greblă scăpat.

                    Cornel Nistorescu:
                    Povestea aceasta de tip SRI, distribuită în presă, m-a trimis cu gîndul și la rochia cadou, și la afacerea cu caprele, și la grupul în fracțional pregătit să încalce embargoul. Adică la un dosar contrafăcut, menit să justifice toată acțiunea carnavalescă de arestare și de scoatere a lui Toni Greblă din Curtea Constituțională a României. Executarea lui Toni Greblă cu material produs în mecanismul de compromitere și demolare ale SRI infirmat de o sentință judecătorească ne trimite automat și la celelalte cazuri. Seamănă ca două picături de apă cu dosarul și execuția lui Decebal Traian Remeș, cu dosarul făcut lui Victor Ponta, cu multe altele, încropite în cel mai grosolan mod.

                    Aș vrea să fiu înțeles corect. Nu cred că Toni Greblă a fost o ușă de biserică. La un semn al său se mișcau sutele de țigani din Gorj. Nu cred că Victor Ponta a fost un îngeraș. Toate învîrtelile lui Sebastian Ghiță, inclusiv ale SRI-ului, îi erau cunoscute. Mircea Cosma și ai săi urmași nu merită un salut cu pălăria prin Ploiești. Au fost spaima județului Prahova. Și paravanul unor afaceri oneroase. La unele vor fi contribuit. Același lucru și cu toți ceilalți, pînă la Elena Udrea sau Traian Băsescu. Dar nimeni n-a fost preocupat să le dovedească la modul riguros, profesional. Sau dacă a muncit din greu la așa ceva, atunci n-a avut cultura juridică și experiența de a produce probe. A lenevit la DNA și a semnat rechizitorii de la SRI. Cu procurori gen Negulescu-Portocală, Eva, Papici, Bucurică, Uncheșelu, Onea și cîți or mai fi de un asemenea calibru, România nu poate face nici un pas important în combaterea corupției. În executarea unor comenzi politice, da. Nici o problemă. Poate juca nenumărate piese despre regimuri dictatoriale, poate mima statul de drept, poate transforma parchetul de la DNA în mașină de execuție politică. Dar nu mai mult.

                    Dosarul lui Toni Greblă are impact mai mare decît cel al lui Victor Ponta. Probele produse de DNA sunt de un caraghioslâc fără margini. Răzbunarea SRI-ului pe un judecător de la CCR pentru că nu era de a cord cu prevederile din Big Brother.
                    Și încă o opinie cu mare greutate, a dlui Valentin Stan, de pe blogul acestuia. Pe vremuri mai contribuiam la acesta cu comentarii analitice până când m-au deranjat anumite atitudini și am dispărut.

                    Radu Munteanu said:
                    Domnule Valentin Stan,de ce stau America și alte forțe politice din vest în spatele lanțului trofic Coldea-Kovesi-Iohannis?
                    Valentin Stan
                    on April 29, 2018 at 7:50 pm said:
                    Domnul Munteanu, America este o mare putere, cu interese globale. Inclusiv în Europa. Există ţări în Europa, care sunt conduse în paradigma supunerii oarbe faţă de America, pentru a se proteja și promova astfel, pe plan intern, în ţările cu pricina, interesele celor care le conduc. America va lucra, întotdeauna, în cazul unei astfel de ţări, cu cei care conduc acolo, în realitate și doar formal/aparent cu cei care par a conduce, conform procedurilor constituționale din acea ţară. Așa e bine și așa este firesc pentru o putere ca America.

                    De aceea, SUA stau în spatele lanțului trofic Coldea-Kövesi-Iohannis. Fiindcă, acest lanț reprezintă adevărata putere în România. Dacă eu v-aș da acum dumneavoastră 4 miliarde de dolari, din visteria României, ca să ieșiți public și să spuneţi despre mine că sunt un om cinstit și bun patriot, aţi face-o? Eu zic că da. Dar, v-aţi pune și câteva întrebări. De pildă: Cum de are acces Stan la visteria României, de unde poate să ia cum și când vrea el 4 miliarde de dolari? Dar, dacă poate face asta, nu cumva e aici dovada că el e stăpânul absolut al României, dincolo de parlament, dincolo de guvern, dincolo de miliţia Gării și paznicul Pădurii Andronache?

                    Ei, atunci când Dragnea, președintele Parlamentului și al partidului de guvernământ, află din presă că România cumpără sisteme de rachete Patriot de 4 miliarde de dolari de la SUA, iar șeful guvernului, Grindeanu, află la fel, tot din presă, doar pentru ca, imediat, Guvernul și Parlamentul să se conformeze și să aprobe această aberație (nu pierd vremea aici să vă explic de ce rachetele Patriot nu ne pot apăra în faţa rușilor), credeţi că Dragnea și guvernul lui conduc România?

                    Coldea a fost decorat de SUA (CIA) după ce a fost dat afară de la SRI! Sigur, presa analfabet-tembelă și securistă din România nu v-a spus că este un afront să dai astfel de decorații unor funcționari care își pierd postul în administraţia unei ţări, ca urmare a unor abuzuri dovedite. Afront la adresa guvernului și a administrației acelei ţări, în general, ceea ce se traduce printr-o insultă în obrazul ţării cu pricina. Ia vedeţi, când au decorat americanii pe vreun eșuat din serviciile secrete ale Franței, Germaniei, Ungariei, Bulgariei, Albaniei, Uzbekistanului, you name it! De ce au făcut americanii asta? Pentru că România este, pentru ei, Coldea. Și este în realitate! Nu Dragnea! Nici măcar Iohannis, acesta fiind, totuși, o anexă a lui Coldea, iar Kövesi, o extindere a lui Coldea! Iar Coldea, însuși, este mai mult decât un individ cu o funcţie la Securitate, el personificând adevărata Românie, aia căreia i-a oferit o faţă pentru un sistem subteran, cu care lucrează Washington-ul. De aceea, Coldea poate să amenințe public, așa cum a făcut-o recent, că trădătorii vor avea soarta lui Iuda! Are America în spate. Și America are dreptate.

                    Sigur, unii idioți s-ar putea să constate că, peste o lună, Coldea dispare total din peisajul public românesc și să conchidă că m-am aflat într-o eroare gravă, atunci când l-aș fi proclamat pe Coldea drept șef absolut al sistemului ocult din România. Eu nu l-am declarat șef absolut. Eu l-am declarat interfața dintre acest sistem și lumea de dincolo de frontierele României, lumea care are ceva de spus României. Ei bine, îi spune lui Coldea! Într-o ţară populată de români, nu poţi vorbi decât cu Coldea. Și când Coldea va dispărea, va veni, din nou, Coldea și peste o mie de ani, tot Coldea va veni! Așa, intelectual precar, exprimându-se greoi, doar citind de pe hârtie și predând cursuri la universități de vârf din România, adevărate ctitorii ale Securităţii! Că doar n-o vorbi America direct cu un guvern al românilor! Poftim?

                    Umbra de Românie a românilor, domnul Munteanu, s-a terminat odată cu plecarea dintre noi a Regelui Mihai! Culmea, acum, după moartea Majestății Sale, deodată, Parchetul a început să investigheze ilegalitatea actului de abdicare din decembrie 1947! După moartea Sa! Niciodată, când era în viaţă. Oare de ce? Fiindcă asta este ceea ce merită un popor ca acesta, de la Securitate!

                    Așadar, bref, dacă vreau să-mi cumpăr o mașină, tratez cu dealer-ul, nu cu paznicul showroom-ului. Repet întrebarea: m-aţi lăuda public, așa puţin, pentru 4 miliarde de dolari? Nici nu cer mult! Pentru proștii din România este suficient ca să știe cine e jupânul. Și eu să pot face guverne, președinţi și parlamente, prin cine este în spatele meu, astfel încât un grup de Securiști să prospere și să controleze for ever România! Cam atât! E simplu!
                    Last edited by gecmc94; 15 May 2018, 22:34. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Auzi...dar tu nu poti sa citesti si oameni inteligenti?
                      Pacientul Valentin Stan...hmmmm...asta-i dovada clara a ce se intampla cand nu-ti iei medicamentele. Asta s-a lins in cur cu Infractorul mare colaborator al securitatii Voiculescu (nume de cod Felix)...

                      Cornel Nistorescu...ii tinea lumanarea lu' Vioculescu cand se lingea in cur cu pacinetul Stan.
                      Hai mai...PSD-ul chiar nu gaseste pe nimeni din afara spitalului 9? CIneva cu un IQ mai mare de multimea vida?

                      Comment


                      • Este adevărat că dl Stan își poate pierde autocontrolul și poate avea unele derapaje nervoase și reacții de exigență exagerată. Cam asta cred că l-a îndepărtat din Min de Externe, inabilitatea de a lucra cu securiștii și cu incompetenții de acolo, angajați pe pile să joace golf la Clubul Diplomaților din Herăstrău. Însă nimeni nu prea i-a putut combate argumentele și documentarea. Rareori greșește Stan, dar o face. Pentru că ești un ignorant deplin al fenomenului "Stan", el a fost parte din platforma anti-băsistă A3 în perioada cruntă a băsismului 2008-2011. A părăsit-o atunci când Gâdea a început să modereze și să manipuleze postul TV în sensul campaniei electorale din 2012.

                        Auzi, dacă nu ai argumente, de ce ataci persoana? De ce insulți fără o minimă documentare? Stan are mai multă inteligență, cultură și informații decât 10 ca tine. De ce te comporți ca și cum ai face parte din categoria socială care determină pe unii să spună "România? Păcat că este locuită!".

                        De la Claudia Postelnicu (scrie pe Adevărul sau România Curată, două site-uri PSD-iste, roșii în cerul gurii).

                        Corupția anticorupției?!
                        O serie de dosare anticorupție, cu impact politic și mediatic, nu au trecut filtrul instanței de judecată, probele administrate și analiza judecătorilor de cauză conducând la soluții de achitare pentru judecătorul Toni Greblă și politicienii Victor Ponta și Dan Șova. Anterior, la fel s-a întâmplat în dosarul lui Ludovic Orban, chemat la DNA pentru deschiderea unui dosar ca inculpat, cu doar două luni înainte de alegerile locale. În cazul lui Victor Ponta și a lui Dan Șova dosarele DNA au dus la compromiterea acestora ca oameni politici. La fel s-a întâmplat și cu reputația judecătorului CCR, Toni Greblă, atacat pentru o vreme, în fiecare zi, de jurnaliști ultrași, mari luptători anti-corupție, incapabili să înțeleagă domnia legii și funcționarea legii și a justiției, dar pătrunși de mistica justițiarului-erou, al imortalizării în istoria vremurilor ca fiind primul/prima care a făcut ceva nemaivăzut. Rămâne nescrisă irelevanța juridică și practică a unor astfel de demersuri, ci doar scandalul mediatic.

                        Putem să ridicăm o a 6-a întrebare: dorința de impact mediatic, cu orice preț, în favoarea DNA, este o formă de corupție morală și de fraudare a așteptărilor legitime ale populației? Ajută show-urile mediatice și numele grele de politicieni cu impact la eradicarea corupției sau ajută doar la promovarea unui model nesănătos, toxic, corupt moral, în care imaginea și forma sunt mai importante decât fondul, adică soliditatea probelor din dosar? Cred că suntem în situația unui mix nefast de intenții bune, cauze bune, demersuri firești și o serie de psedo-dosare, constituite mai mult politic decât juridic, o serie de pseudo-experți în anticorupție și justiție, o serie de pseudo-experți în raportări pe MCV și pe bună guvernare, o serie de pseudo-experți capabili să înțeleagă faimoasa sintagmă „domnia legii”. Astfel de persoane, care domină spațiul public și lista de invitați de la ambasadele străine, s-au specializat în a dezinforma – cu sau fără voie, din pură prostie – înțeleg „domnia legii” prin justiția populară a aruncatului cu piatra în piața publică în capul oricui suspectat că ar fi făcut ceva sau doar detestat a priori. Sunt genul de oameni care pe vremuri urlau extaziați la execuțiile publice cu tăieri de capete și voiau mereu mai multe capete tăiate, să le satisfacă apetitul ego-ului insațiabil. În mod ciudat, există astfel de oameni.
                        Uaaau ce spune această doamnă..... "pseudo-experți în anticorupție"..... "pseudo-dosare".... Daună totală. Probabil că dna nu este doar pesedistă ci stalinistă, leninistă și maoistă la un loc, are și pașaport nord-coreean....

                        Eseul aparține Claudiei Postelnicescu, avocat, participant în "societatea civilă".
                        Last edited by gecmc94; 15 May 2018, 23:18. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu cred că Adevărul este psd-ist.
                          Cei de acolo îi critică și pe unii și pe alții cam în aceeași măsura.
                          Cred că procentul este de 60%-40% împotriva PSD.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Presedintele CCR, Valer Dorneanu, participa la "International Legal Forum" din Sankt Petersburg, Rusia, un eveniment desfasurat sub patronajul presedintelui Vladimir Putin.
                            La acest eveniment participa si oficiali din Abhazia si Osetia de Sud, doua teritorii din Republica Georgia, a caror independenta a fost recunoscuta de Rusia.

                            Plus altii, o companie selecta, Mongolia, Algeria, Tadjikistan.


                            Ne dam cu Rusia pe fata.
                            Pot participa si martienii la forumul ala, noi, ca tara vizata direct de Rusia, cu teritorii furate de Rusia, cu tezaurul furat de Rusia, nu am avea ce cauta la un asemenea forum, saa dam legitimitate unui stat agresiv expansionist.
                            Attached Files
                            Last edited by catalonia; 18 May 2018, 10:08.

                            Comment


                            • Galateanul care i-a dus bere lui Dragnea a plecat definitiv din tara la doar 3 zile dupa intalnire.

                              Bogdan Lungu, galateanul care a pierdut un pariu cu liderul PSD a plecat definitiv din tara, la trei zile dupa ce si-a onorat pariul si a venit la Bucuresti pentru a-i aduce bere lui Liviu Dragnea.

                              Bogdan Lungu, galateanul care a pierdut un pariu cu liderul PSD a plecat definitiv din tara, la trei zile dupa ce si-a onorat pariul si a venit la Bucuresti pentru a-i aduce bere lui Liviu Dragnea.

                              "Am vrut sa am o discutie cu persoana care conduce de facto tara asta, sa vad daca ma poate face sa am dubii privind dorinta de a parasi Romania. Am realizat ca lucrurile vor merge din ce in ce mai rau si trebuie sa vin cu o solutie de dragul copiilor mei.

                              Decizia de a parasi tara a fost una dificila, insa intalnirea cu domnul Dragnea m-a convins ca este una buna", a declarat Bogdan Lungu pentru Euronews.
                              Mai clar decat atat nu se poate, Dragnea a fost foarte convingator in ce a spus, de si-a luat omul talpasita din tara.


                              Dupa ce a ajuns in foisor si liderul PSD, galateanul s-a incumetat si a pus un nou pariu, tot pe o lada cu bere: ca guvernarea PSD nu va face mai mult de 150 de km de autostrada dati in folosinta pana in 2020.
                              Presupunand prin absurd ca guvernul ar face km aia de autostrada, galateanul stie unde sa aduca berea, cel mai probabil la Rahova.

                              Daca pierde pariul, Dragnea nu cred ca stie unde sa duca berea.
                              Last edited by catalonia; 19 May 2018, 16:16.

                              Comment


                              • Cele două comentarii anterioare fac 100% sigură egalitatea dintre Mr K și Catalonia. Sunt aberante.

                                K, nu ți-a furat nimeni niciun teritoriu. Așa cred naționaliștii din Iași. Iar la forumul din Rusia participă reprezentanți din aproape toate țările est-europene. Lista judecătorilor include pe:

                                Julie ANDRE Judge, Ministry of Justice of France
                                Denis JARDEL Honorary Dean of the Third Civil Chamber, Court of Cassation of the French Republic

                                Ingrid ANTICEVIC MARINOVIC
                                Mato ARLOVIC
                                Mario JELUSIC
                                Judge, Constitutional Court of the Republic of Croatia

                                Jean-Luc BAECHLER
                                President, Federal Administrative Court of Switzerland

                                Dmitry DEDOV
                                Judge, European Court of Human Rights

                                Valer DORNEANU President, Constitutional Court of Romania

                                Vesna ILIC PRELIC
                                President, Constitutional Court of the Republic of Serbia
                                Snezana MARKOVIC
                                Vice-president, Constitutional Court of the Republic of Serbia

                                Lajos MESZAROS
                                Judge, Constitutional Court of the Slovak Republic
                                Milan MORAVA
                                Presiding Judge, Supreme Court of the Slovak Republic

                                Mariana KARAGIOZOVA-FINKOVA
                                Tania RAYKOVSKA
                                Judge, Constitutional Court of the Republic of Bulgaria
                                Boris VELCHEV
                                President, Constitutional Court of the Republic of Bulgaria

                                Hamdija SARKINOVIC
                                Budimir SCEPANOVIC
                                Judge, Constitutional Court of Montenegro

                                Johannes SCHNIZER
                                Judge, Constitutional Court of Austria
                                Matthias NEUMAYR
                                Judge, Supreme Court of the Republic of Austria

                                Tamas SULYOK
                                President, Constitutional Court of Hungary
                                Peter SZALAY
                                Judge, Constitutional Court of Hungary

                                Mato TADIC
                                Vice-President, Constitutional Court of Bosnia and Herzegovina

                                Luigi TARANTINO
                                Councillor, Italian Council of State

                                Rudolf TKACIK
                                Judge, Constitutional Court of the Slovak Republic
                                Jarmila URBANCOVA
                                Vice-President, Supreme Court of the Slovak Republic
                                Last edited by gecmc94; 20 May 2018, 10:26. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google