Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @C.Mike, munca grea fizica nu se plateste foarte mult. Oricine ar putea sa o faca. Cei ce au nevoie de astfel de oameni au si ei la randul lor de lucru, munca calificata ce necesita si altceva in afara de fizic.

    @gecmc94, nu mai bine ai sustine tu o CCR parte a ICCJ? Care sa nu mai fie numita politic cu membrii care mai de care mai afoni in in domeniul juridic? Adica o CCR independenta. Ce zici?
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • @gecmc94. Sunt si eu de acord cu tine. Si eu vreau o justitie independenta, statul sa-si faca corect treaba si CCR sa nu fie aservita politic. Acum se pare ca nu avem nimic din toate astea.

      Tin minte ca eu am mai vrut si parlament unicameral cu 300 de reprezentanti. Si alti 82% ca mine. CCR a validat referendumul dar tot la fel de multi au ramas.

      Astia care fac cam tot ce a descris C.Mike au salarii si vor avea pensii mult mai nesimtite decat Kovesi. Plus ca fura cu totii tot ce pot.
      Mike, daca nu erau gunoierii, guvernantii nostrii se cam murdareau cu mizeria lor.

      Comment


      • Pot susține ce vreți voi privind profesionalizarea CCR în domeniul contenciosului constituțional, chiar dacă ajunge în ICCJ (Stanciu nu ar fi avut ce căuta în CCR pentru că dreptul constituțional nu este specializarea ei, după cum nici alții și nici D. Morar). Nu sunt deloc convins că verdictul ar fi fost altul. Decizia CCR este un document remarcabil, un dialog scris între judecători. O argumentație făcută de Stanciu bazată pe ceva de genul unei prejudecați este pe larg demontată de opinia majoritară prin consultarea lucrărilor Adunării Constituante ce a elaborat Constituția dar și a documentelor Comisiei de la Veneția. Foarte instructiv.

        Comment


        • @gecmc94, esti irecuperabil. Pacat. Tu nu poti trece dincolo de afinitati pentru o gandire logica (cred ca am repetat asta de multe ori; tot continui sa-mi demonstrezi).

          In alta ordine de idei:

          ~~~~
          O emisiune de obligațiuni de 1,8 miliarde de dolari lansată recent a fost subscrisă parțial, România obținând vineri 1,2 miliarde de dolari din această ofertă. Împrumutul internațional este scadent peste 30 de ani, respectiv în anul 2022, iar dobânda anuală aferentă acestuia este de 5,2% pe an.

          „Cererea emisiunii a fost de 1,8 miliarde de dolari, dar emisiunea totală a fost de 1,2 miliarde de dolari, cu un randament de 5,20%”, arată un newsletter al ING Bank România.
          ~~~~

          Are Dragnea si un plan de rambursare a acestor imprumuturi? Scris pe undeva prin biblia guvernarii pesediste?
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • @Silviu mi-ai luat vorba din gura "esti irecuperabil. Pacat."
            Dar nu trebuie lasat singur fiindca oamenii normali cred ca lupta este pierduta.

            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

            Comment


            • "munca grea fizica nu se plateste foarte mult. Oricine ar putea sa o faca."
              Cu tot respectul dar nu este asa. Trebuie sa ai "aptitudini" si pentru asa ceva. Eu am facut un experiment de genul asta... m-a "facut" un batran(78 ani) , intelept cei drept. Am fost invitat, in urma unei discutii ca cea de genul, la sapat de cartofi la el in gradina. Am fost umilit in ultimul hal, transpiram si gafaiam. Cu timpul am invatat sa ai respect si pe cei ce muncesc fizic(necalificat). Mult din confortul nostru le-o datoram lor.

              Comment


              • Originally posted by C.Mike View Post
                "munca grea fizica nu se plateste foarte mult. Oricine ar putea sa o faca."
                Cu tot respectul dar nu este asa. Trebuie sa ai "aptitudini" si pentru asa ceva.
                Este fix asa: munca fizica, necalificata, presupune, de regula, antrenament, rutina. In una sau doua saptamani de munca de vei fi la fel de aprig (sau mai in forta) fata de acel batran, in schimb o munca calificata (depinde, bineinteles, de natura ei) nu o poti deprinde asa usor.

                La asta ma refeream cand spuneam ca "oricine ar putea sa o faca". Din acest motiv una este mai bine platita iar alta mai putin. Nu desconsider munca fizica (si eu o mai practic cateodata) dar trebuie sa nu ii exageram valoarea.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Eu am jurat ca nu mai pun mana pe sapa atunci. Am zis ca mai bine platesc pe cineva sa o faca, sau cumpar cartofii. Am uitat sa mentionez ca am facut si bataturi in palme :-))
                  Daca am lua de la cei cu salarii si pensiile speciale nesimtit de mari(mult peste standardele europene) si am creste zic eu rezonabil salariul ala minim si celelalte salarii, sa zicem la un standard european, cred ca am rezolva multe in tara asta.

                  Comment


                  • Pai si cartofii aia trebuie sa-i sape cineva.
                    Munca, indiferent ca este fizica sau mentala, implica efort. In ziua de azi modele devin cei ce traiesc fara sa depuna acest lucru.

                    Referitor la faptul ca ii consideram pe unii irecuperabili va rog cititi postul #2196 al lui sadicu.
                    Un sfert de tara gandeste asa. Si ei au dreptatea lor. Pana unde tine logica noastra si pana unde ajunge gandirea lor? Cine oare detine adevarul absolut?

                    Daca nu ar posta aici colegul gecmc94 acest topic ar fi putin fara sare si piper (ingrediente nu tocmai bune la o cafea). Dar gusturile nu se discuta. Trebuie apreciat ca face fata totusi cu brio.

                    Ne mai impungem noi, dar cat timp argumentam intre anumite limite cred ca este OK.

                    Comment


                    • Este binevenit, fiindca eu ma incalzisem [emoji16]. Dar politica si fotbalul sunt pt discutii aprinse [emoji39]

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        .
                        In alta ordine de idei:

                        ~~~~
                        O emisiune de obligațiuni de 1,8 miliarde de dolari lansată recent a fost subscrisă parțial, România obținând vineri 1,2 miliarde de dolari din această ofertă. Împrumutul internațional este scadent peste 30 de ani, respectiv în anul 2022, iar dobânda anuală aferentă acestuia este de 5,2% pe an.

                        „Cererea emisiunii a fost de 1,8 miliarde de dolari, dar emisiunea totală a fost de 1,2 miliarde de dolari, cu un randament de 5,20%”, arată un newsletter al ING Bank România.
                        ~~~~

                        Are Dragnea si un plan de rambursare a acestor imprumuturi? Scris pe undeva prin biblia guvernarii pesediste?
                        Postul tau dovedeste ori nepricepere ori rea intentie. UE accepta un deficit de 3% (adica in jur de 6 mld. Euro in 2018), imi poti spune, te rog, cum e finantat? Fix prin imprumuturi, si in cel mai bun caz fix prin aceste emisiuni de obligatiuni internationale cu care poti obtine cea mai buna dobanda. Pentru acuratete ar fi trebuit sa trimiti la sursa sau sa citezi si : „Emisiunea s-a bucurat de un interes ridicat din partea investitorilor, fiind suprasubscrisa de peste 1,4 ori”. De asemenea, „baza investiţională a tranzacţiei a fost diversificată atât din punct de vedere geografic, cât şi din perspectiva tipurilor de investitori”. Asta arata increderea investitorilor in economia Romaniei. Tot in comunicat se spune ca s-a rostogolit o parte din datoria purtatoare de dobanzi mai mari, adica exact ce face orice persoana pentru a micsora costul principalului. Asa face orice tara pentru a finanta deficitul, imprumuturi pe termen cat mai lung . Cat despre planul de rambursare, in general, tarile isi rostogolesc imprumuturile. In curind va fi o emisiune de obligatiuni de 4 mld. lei destinata populatiei cu o dobanda de 25% pe 5 ani la care castigul nu va fi impozitat, O fi bine?
                        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                        Comment


                        • Pai si cu banii astia ne luam casa sau masina ? Daca luam masina am pierdut toti banii.


                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Uauu gogeala . Hai sa vedem cat de bine e. Ai ajuns la fundul sacului. Iei imprumut in conditii naspa de la un camatar. Ala te preseaza. Te duci la un altul. Asta e mai avantajos. Il platesti pe primul, mai ramane ceva, mai cheltui si tu putin. Dar vine asta al doilea si te strange de oua. Pana la urma rostogolesti cat rostogolesti dar gogoloiu devine atat de mare ca nu-l mai poate invarti nimeni.

                            Silviu, referitor la biblie. Dragnea nu a fost la manastire. A trimis-o pe Dancila (impreuna cu ministrul de finante).

                            Comment


                            • @dl_dr25
                              Postul tau e gol de continut, nu intelegi dar ai opinii. Iarta-mi sinceritatea.

                              @Gil26
                              "Tarili" nu se imprumuta la camatari, cum sper ca nici tu nu o faci. Detinatorii obligatiunilor, fonduri de investitii in general, nu le pot strange de nimic. Daca au nevoie de bani vand titlurile pe bursa, sunt tranzactionabile. Aceiasi situatie in cazul emisiunii pt populatie, se tranzactioneaza, daca ai nevoie de bani nu trebuie sa stai 5 ani cu ele.

                              Si ca sa intelegi mai bine, in comertul international exista un instrument de plata numit cambie, ea e emisa de banca cumparatorului in favoarea vanzatorului si garanteaza plata unei sume la o anumita data. Daca are nevoie de bani vanzatorul o poate vinde inainte de termen. Cumparatorul nu poate "strange" de nimic banca emitenta inainte de termen.

                              In privinta datoriei, poate creste "ca Fat Frumos", atata timp cat ponderea ei nu depaseste 60% din PIB e ok.
                              Last edited by gogeala; 10 June 2018, 18:14.
                              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                              Comment


                              • Poate nu toata lumea are cuvintele la el, dar ce este importanta intelegi si cu putine clase [emoji39].
                                Eu doresc sa vad investitii in infrastructura, poate asa mai atragem un mare constructor de masini, oamenii acestei tari nu mai pleaca in cautarea unei vieti mai linistite si sigure, iar exemplele pot continua.
                                Tu vezi doar ce ai azi de pus pe masa, altii poate vor sa aiba o siguranta ca si copiii lor au ce sa puna pe masa.
                                Explicatii fara a vedea ceva concret este plin pe la emisiunile tv.
                                Eu stau si ma gandesc de ce alti politicieni inaintea lui Viorica nu au fost asa inteligenti sa mareasca veniturile si sa ramana in continuare la guvernare, pt a mai baga doi galbeni la pusculita. Ii mai schimba cineva ? Toata lumea era fericita ?
                                Toti astia care sunt in opozitie cu PSD vor numai raul tarii.

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                "PSD nu se teme de maiou i lapi, nu se teme de mirosul de transpiraie i de rân. PSD nu se scârbete de boal, de scârn sau de srcie. Coboar în orice cocin pentru o semntur de la un ran. Rânete la porci, sap anuri cu tine, te pup i când n-ai dini, te-ar terge de ccat cu cravata dac asta le-ar aduce votul tu. Pe urm… Dumnezeu cu mila, poi s crpi linitit, dar atunci, când au nevoie de tine, eti totul pentru ei. Poi s fii oricât de srac, de prost sau nesplat, partidului nu-i este niciodat ruine cu tine. Nu te ocolete i nu te ascunde. Te scoate în fa, d mâna cu tine i te pup pe gur. Te face s simi c exiti. Îi vorbete despre sap i hidrofor, despre caseta de direcie de la tractor i despre printele din sat. PSD îi face cruce lâng tine i-i pup icoanele preferate. Îi explic concret, te aga, îi arat morcovul, un duman imaginar i te asmute pe el."

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                PSD nu se teme de maiou și șlapi, nu se teme de mirosul de transpirație și de țărână. PSD nu se scârbește de boală, de scârnă sau de sărăcie. Coboară în orice cocină pentru o semnătură de la un țăran. Rânește la porci, sapă șanțuri cu tine, te pupă și când n-ai dinți, te-ar șterge de căcat cu cravata dacă asta le-ar aduce votul tău. Pe urmă… Dumnezeu cu mila, poți să crăpi liniștit, dar atunci, când au nevoie de tine, ești totul pentru ei. Poți să fii oricât de sărac, de prost sau nespălat, partidului nu-i este niciodată rușine cu tine. Nu te ocolește și nu te ascunde. Te scoate în față, dă mâna cu tine și te pupă pe gură. Te face să simți că exiști. Îți vorbește despre sapă și hidrofor, despre caseta de direcție de la tractor și despre părintele din sat. PSD își face cruce lângă tine și-ți pupă icoanele preferate. Îți explică concret, te agață, îți arată morcovul, un dușman imaginar și te asmute pe el.
                                Scz dar mi-am dat seama dupa ca nu l-am adaptat pt tapatalk.
                                Last edited by dl_dr25; 10 June 2018, 18:59. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google