Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am ramas perplex.

    Geometria devine sport national. Acum a aparut mediana.
    Piramida magica. Triunghiul Bermudelor (unde dispare tot fara urma).
    Banii curg garla de jos in sus, de sus in jos, de la mijloc peste tot.
    PSD-ul doreste sa dovedeasca ca exista perpetuum mobile.
    Nimic nu se pierde, totul se transforma.

    Anormalul devine normal.

    Cum a lovit Marele Partid in clasa de mijloc, companii si cum a distrus investiile nu cred ca mai are rost sa discutam.

    Daddy a spus ca nu vrea sa plece prost din viata si functie. Pai si daca pleaca din viata tot ramane in functie.
    Ponta a fost sfidator dar a mai avut un dram de bun simt si a cedat. In schimb Daddy e marsav. Duhul rau va bantui tara asta.

    Sunt de acord ca unele lucruri pot fi prezentate si vazute si din alt unghi. Dar totusi...
    (Am inceput si eu sa o dau pe geometrie )

    Sincer nu stiu ce fel de partid e ALDE. Si cum s-a impacat politica economica a PSD cu cea a PNL in imposibila alianta? De jos in sus sau invers?
    Last edited by Gil26; 4 July 2018, 21:23.

    Comment


    • Ba da Gil, te rog să începi ca să nu pară o simplă vorbă aruncată în vânt pentru ca tu să ai habar despre ce vorbești. Spune despre sărăcire. La naiba, sunt mallurile pline ochi, drumurile către mare, munte sau picnic sunt pline ochi. Hai să vedem cum a sărăcit clasa de mijloc.

      Ai adăugat întrebarea despre ALDE.
      Cel de-al doilea capitol din programul economic al ALDE este dedicat ''diasporei şi generaţiei următoare'' şi prevede, printre altele, acordarea a 50.000 de euro celor care se întorc în ţară şi îşi deschid afaceri.
      ALDE promite, de asemenea, înfiinţarea programului ''Prima Afacere'' care ''va fi scutită de impozitul pe venitul salarial şi de contribuţiile sociale datorate de angajator şi de impozitul pe dividende pentru o perioadă de trei ani''.
      Programul a fost implementat..... cu rezultate magnifice. 23 de antreprenori au luat banii.

      Aşteptat cu sufletul la gură de mii de întreprinzători aflaţi la început de drum cărora statul le-a promis o finanţare de 200.000 de lei pentru prima...

      Aşteptat cu sufletul la gură de mii de întreprinzători aflaţi la început de drum cărora statul le-a promis o finanţare de 200.000 de lei pentru prima lor afacere, programul Start-up Nation pare să fi intrat pe stop din cauza lentorii cu care se mişcă Fondul de Contragarantare. Până acum s-au făcut plăţi pentru numai 23 de beneficiari – un total de un milion de euro dintr-o finanţare promisă de 375 de milioane de euro pentru 2017.

      Programul Start-up Nation, prin care statul român își propusese să finanțeze 10.000 de noi firme în acest an, are, până acum, doar 23 de beneficiari care și-au primit banii. Informația a fost dată publicității pe 15 decembrie, în cadrul dezbaterilor comisiilor reunite de buget-finanţe, iar situaţia nu s-a schimbat de atunci şi până acum. În 2017 s-au făcut, deci, doar 23 de plăţi a câte 200.000 de lei, iar restul banilor, până la 600 milioane lei, sunt în conturile de tranzit ale instituţiilor partenere. Conform ministrului pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer, până în momentul de față au fost verificate 10.000 de dosare de către cele opt agenții teritoriale pentru IMM-uri, fiind semnate 8.444 de acorduri de finanțare. Cele trei bănci partenere – CEC Bank, BCR şi Banca Transilvania – au aprobat 3.234 de credite punte, iar către Fondul Naţional de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri (FNGCIMM) au fost transmise 2.673 de dosare, din care 964 au fost aprobate. Cele trei bănci mai au în analiză 809 dosare. Ilan Laufer spune că, în ianuarie 2018, se vor deconta 4.361 de beneficiari în total.
      Last edited by gecmc94; 4 July 2018, 21:56. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Printre alte introduceri, PSD a introdus si legea contributiilor sociale.
        Salariul meu trebuia sa scada semnificativ. In mod sigur nu as mai fi cheltuit mai mult. Compania a decis sa suporte diferenta. Practic castig la fel ca inainte de legea asta idioata. Dar compania a crescut costurile de productie. Grupul a decis sa limiteze investitiile. Noile locuri noi de munca nu au mai fost create. Acum investesc in alte tari cu forta de munca mai ieftina.
        In timpul asta se platesc asistatii sociali ce puteau avea un loc de munca.
        Acum platesc o suma considerabila la stat. Daca compania decide ca este mai rentabil in alta parte poate pune lacatul in Romania. Atunci voi deveni si eu asistat social.
        Traiasca metoda de jos in sus.

        Si spui ca o ducem mai bine. Deci salariul meu este la fel ca anul trecut (desi putea fi mai mic). Platesc mai mult la pompa, la gaz, la energie electrica. Pe aceleasi produse cumparate cosul este mai gol. Bine ca nu am rate cu ROBOR-ul asta.

        Nu sunt economist dar cred ca vorbesti de o bunastare aparenta. Tare cred ca va genera o criza.

        Partidele de stânga preferă metoda de jos în sus și cea țintită. Partidele de dreapta preferă metoda de sus în jos și NU, repet NU preferă metodele țintite
        Pana la urma are sa nu tinta alianta PSD-ALDE?
        Last edited by Gil26; 4 July 2018, 22:07.

        Comment


        • Ei aici are omul dreptate. Asa este, mall-urile sunt pline, drumurile la mare la fel, tocmai ce m-am intors de pe litoral si chiar vreau sa mentionez un lucru care mi-a atras atentia: foarte multe femei tinere cu 1-2 copii singure(fara sot) la plaja, la plimbare, etc. Sotul ghici unde era? La rand la prima casa, sau la bilete la cinema? In aceiasi situatie am un cumnat care isi vede familia de 2 ori pe an, are 2 copii. Intradevar ea isi permite sa merga la mall si la mare, fara el binenteles, dar nu datorita exceptionalei guvernari.
          Last edited by C.Mike; 4 July 2018, 22:10.

          Comment


          • Gil, ești IT-ist. Bravo pentru alegerea făcută. Tu ești din vârful piramidei societății românești. Tu ar fi trebuit să ai depozite sau alte active financiare din care să îți curgă dividende sporite, impozitele pe acestea scăzând la 5%.

            Poate v-a scăpat dar eu critic acest comportament al românului. Fraților, vrem o țară ca în Germania. Dar voi știți cât de chizbuit este neamțul referitor la cât dă pe un kil de roșii sau cât de preocupat este să pună ban deoparte ca investiție/economie? Noi, tot poporul, cum primim 5 lei în plus, îi aruncăm pe prima bluză cu paiete sau blugi rupți. Chefuim de toți banii. De aici și inflație imediată. Poate nu știm să facem altceva cu banii, lucru ce rezultă din lipsa de experiență in capitalism. Nu o avem decât de prin 2000.
            Last edited by gecmc94; 4 July 2018, 22:43.

            Comment


            • "cât de preocupat este s pun ban deoparte ca investiie/economie?"
              Asta este adevarat. Educatia financiara cam slabuta la unii. Desii am remercat o "societate" la noi foarte preocupata si implicata in ed financiara despre investitii imobiliare, crypto, bursa, etc. Dar nu se observa daca nu te preocupa. Multi nu fac diferenta dintre un pasiv si activ, darmite sa mai si detina active.

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                Chefuim de toi banii. De aici i inflaie imediat.
                Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o in ultima vreme. Inflatia nu este sustinuta de consum ci de cresterile veniturilor fara o sustinere de catre productivitate.

                Pe bune, daca Dancila zice o prostie nu trebuie sa o reiei, ca tot prostie ramane...
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • @ gecmc94. Nu sunt IT-ist dar veniturile sunt la fel, daca nu chiar mai bune. Am si zile cand ma indoiesc ca am facut o alegere buna. Am depozite destul de maricele, dar nu "curge" prea mult din ele.
                  Chibzuinta banilor am invatat-o cu mult timp in urma de la altii.


                  Spune despre sărăcire. La naiba, sunt mallurile pline ochi, drumurile către mare, munte sau picnic sunt pline ochi. Hai să vedem cum a sărăcit clasa de mijloc
                  Chefuim de toți banii. De aici și inflație imediată
                  Cam asta spuneam si eu. Daca cheltuim mai mult decat producem sau avem, nu inseamna neaparat bunastare ci poate foarte putina chibzuinta. Corect ar fi sa facem in asa fel incat ceea ce avem sa sporeasca. Si apoi evident ca ne putem permite mai mult.
                  Valabil si pentru omul de rand, valabil si pentru guvernanti.
                  Last edited by Gil26; 4 July 2018, 23:54.

                  Comment


                  • "Corect ar fi sa facem in asa fel incat ceea ce avem sa sporeasca."
                    Desteapta fraza... Sa sporeasca pana se ajunge la independenta financiara.

                    Comment


                    • Rezultate la BAC 2018

                      Cele mai mici procente de promovabilitate s-au înregistrat în Ilfov (34%), Teleorman (47,30%), Giurgiu (47,44) şi Hunedoara (53,69%).
                      Viitorii guvernanti sunt pregatiti.

                      Oricum, nu e nevoie de multa scoala, la ce asteptari au romanii.

                      Potrivit unui studiu al Patronatului Investitorilor Autohtoni din România, cei mai mulţi dintre angajaţii români sunt conducători de camioane mari - peste 150.000. În top sunt şi lucrătorii comerciali sau vânzătorii, urmaţi de cei care asamblează piese ori sunt agenţi de securitate.

                      Români angajaţi:
                      Şofer camioane mari - 151.000
                      Lucrător comercial - 143.000
                      Vânzător - 142.000

                      Şofer camionete - 105.000
                      Muncitor necalificat asamblare piese - 96.000
                      Agent securitate - 95.000
                      Muncitor necalificat confecţii - 94.000
                      Asistent medical generalist - 94.000
                      Manipulant mărfuri - 85.000
                      Muncitor necalificat demolări, zidărie, gresie - 81.000
                      Last edited by catalonia; 5 July 2018, 08:49. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o in ultima vreme. Inflatia nu este sustinuta de consum ci de cresterile veniturilor fara o sustinere de catre productivitate.

                        Pe bune, ...
                        Lasă-o în plata domnului de aberație pe care ai spus-o. Te rog să citești un abecedar economic și apoi să revii cu comentarii asupra subiectului. Inflația este provocată, în principal, de un șoc pozitiv în cerere (adică o creștere) care nu poate fi compensat de ofertă. Știi cât este kg de roșii azi? 1 leu. Față de un preț uzual de 2-3 lei, este o deflație de peste 50%. De ce? Pentru că oferta producătorilor a fost super-stimulată de programul guvernamental Tomata. Iar consumatorii nu pot mânca atât de multe roșii.

                        Povestea cu "lipsă productivitate" este o mare gogoașă care li se vinde românilor de peste 10 ani. Are un fals fundament economic, economia fiind o știință mai degrabă socială decât matematică. Niciun agent economic nu umblă permanent la productivitate, adică la optimizarea costurilor. Da, caută să mărească veniturile, alergând după mărirea pieței de desfacere. Este prioritatea #1. Pe locul #2, la mare distanță, este optimizarea costurilor. Când apelează companiile la această măsură? Doar atunci când nu o pot satisface pe prima, #1. Atunci mai taie 5% dintre angajați, mai reduc bonusurile, mai renegociază cu furnizorii.

                        Discursul despre productivitate a fost întotdeauna fals, când a fost folosit ca scuză pentru a nu mișca în sus grila de salarii. Agenții economici, odată ajunși la un randament convenabil al afacerii, nu se mai uită la optimizările de costuri ci doar la mărirea numărătorului fracției, adică la mărirea desfacerii. Acesta este reflexul economico-social. Pe acest principiu, dacă oamenii nu au bani ca să consume mai mult, nici nu vor exista impulsuri care să mărească numărătorul fracției productivității. Și atunci vom stagna mulți ani în aceeași stare.

                        Agentul economic român are nevoie să fie împins de la spate să inoveze în domeniul productivității. Iar creșterea costurilor cu forța de muncă este un astfel de șut. Reacția în 24 de ore este de mărire a prețurilor pentru că este cea mai ușoară. După aceea urmează o reașezare: consumatorii ar trebui să refuze niște prețuri mărite, agentul economic va căuta alți furnizori mai ieftini după ce le expiră contractele curente, etc. Se vor reașeza lucrurile într-un echilibru la alt nivel.

                        Până acum s-au mărit salariile minime pe economie de la 1450 lei la 1900 lei. Cam cu 25%. Dacă excludem prețurile administrate (energie) sau cele ale combustibililor, inflația Core 2 este la niște valori mici, acceptabile 3%.
                        Last edited by gecmc94; 5 July 2018, 09:46. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Silviu are si el dreptate. Sunt mai multe tipuri de inflatie.
                          Inflatia prin bani
                          Cauza imediata a inflatiei este dezorganizarea economica si financiar-monetara, reflectata prin cresterea masei banilor in circulatie intr-un ritm mai rapid decat cel al cresterii productiei.
                          *
                          Inflatia prin cerere
                          Aparitia unui exces de cerere globala comparativ cu oferta, fata de care economia nu ras-punde prompt se transforma intr-un decalaj inflationist ce determina cresterea preturilor. Cresterea preturilor determina o intensificare sporita a cererii, consumatorii temandu-se de cresterii si mai mari a preturilor. Fenomenul se autoalimenteaza si se extinde. Cauze:

                          **********- scaderea inclinatiei spre economisire, respectiv cresterea inclinatiei spre consum inclusiv prin detezaurizare (populatia recurge masiv la cheltuirea economiilor anterioare). Aceasta poate avea la baza modificarea relativa a sistemului de preturi (nu neaparat de natura inflationista), imbogatirea conjuncturala a anumitor grupuri sociale sau schimbari bruste si esentiale ale anticiparilor privind preturile, veniturile sau remunerarea economiilor.

                          - incapacitatea aparatului productiv de a raspunde cererii, respectiv schimbari in structura cererii neacoperite de mutatii corespunzatoare si imediate in structura ofertei/productiei (ca urmare a unor grave dezechilibre existente in economie, lipsa resurselor, insuficienta capacitatilor de productie, scaderea brusca si masiva a ofertei/productiei etc.). O astfel de situatie ar trebui sa se manifeste intr-o economie normala numai in masura in care resursele productive disponibile sunt deplin utilizate (inclusiv ocuparea deplina a fortei de munca), stocurile nu sunt indestulatoare si importurile nu pot acoperi insuficienta ofertei interne.
                          Mai sunt deficitul bugetar, inflatia prin costuri, etc.

                          Comment


                          • Vorbim peste 2-3 ani cand va trebui sa returnam miliardele de euro imprumutate in ultimii 4 ani.
                            Last edited by CostiC; 5 July 2018, 10:16.

                            „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                            Comment


                            • Să știi că tot 51% plăteai și înainte. Era o parte invizibilă pentru tine pe care o plătea angajatorul. Cumva nu s-a mărit salariul brut pentru a prelua acest surplus de taxe trecute de la angajator la angajat? Cât despre Cioloș și grija asistentelor, este doar un efect placebo. În medicină, se fac studii care dau unui grup de pacienți medicamente pe bune iar altora apă chioară. Ei bine, unii dintre cei tratați cu apă chioară chiar se fac mai bine. Se numește efect placebo și are legătură cu auto-sugestia. Tu crezi că este mai bine și chiar se faci mai bine, te vindeci singur. Crede-mă, asistentei nu-i păsa deloc de Cioloș.

                              Autosugestia merge și în sens invers. Toți cei care urăsc PSD, au impresia că merge foarte rău.

                              Comment


                              • Autosugestie poate fi ca merge rau. Autosugestie poate fi si ca merge foarte bine.
                                Realitatea ne aduce insa cu picioarele pe pamant oricate teze si antiteze economice am face.

                                De 30 de ani (de la FSN, FDSN... PSD) ei au pus pe prim plan factorul politic. Cel economic a fost folosit doar pentru a il sustine pe primul. Nu i-mi aduc aminte de o masura economica pozitiva. In schimb tin minte greutatile financiare ale anilor 90, marile tunuri financiare, pierderea oportunitatilor pe care le-am avut, populismul nociv, distrugerea a tot ce a fost profitabil, favorizarea unei clici, etc.

                                Daca PSD-ul ar avea masuri economice pozitive as ridica palaria si as spune bravo domnilor (sau ma rog tovarasi). Multumesc.

                                De mult timp viseaza doar codurile penale. Apoi se vor pregati de alegeri. Ii doare undeva de economie. Ei doresc doar sa atraga votanti si sa ramana la putere.

                                Si revenind la politica. Eu tot nu am inteles ce a vrut sa spuna Dragnea: "Eu nu voi pleca ca un prost din viata si functie. Si o spun pe romaneste. Ca la Teleorman".
                                Il credeam Super-Batman. Un Hopa-Mitica ce nu se strica. Se pare ca e totusi un muritor de rand cu slabiciunile sale.

                                @ catalonia. Iar din Ilfov, Teleorman, Giurgiu i-si trage PSD-ul seva.

                                Acum prioritatea numarul unu pare sa fie suspendarea presedintelui tarii.
                                Last edited by Gil26; 5 July 2018, 19:26. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google