Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ah, am uitat de actiunile mafiote asociate cu numele Ponta: Ciprian Panait, procuror care s-a sinucis aparent dupa presiunea lui Ponta.
    Ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung a redat rezultatul investigaţiilor jurnalistei Ela Simona Fica, potrivit căreia înaintea sinuciderii lui Panait a existat o divergenţă între acesta şi fostul procuror Victor Ponta, care devenise de curând şef al corpului de control în cabinetul Năstase. Ponta ar fi fost interesat ca Panait, la vremea aceea doctorand al Rodicăi Stănoiu, ministrul justiţiei din cabinetul Năstase, să-l găsească vinovat pe Alexandru Lele.
    Asta pe langa avertizorul de integritate de mai sus, Brincus care tot pe el il acuza, printre altii. Eu n-am auzit de acuzatii similare contra lui Dragnea. Sigur, acuzatiile nu sunt si dovezi, dar fum fara foc nu iese.

    Comment


    • gecmc94 ia mai intreaba stapanii de panait...(Nastase, voiculescu...)

      Comment


      • Ia spune ce vor stapanii tai sa aflu eu?

        Comment


        • Nimic....ca ori cum nu pricepeti nici macar chestiile elementare (economie, drept etc...chestii de liceu)

          Comment


          • Dar oare Lucian Croitoru o fi priceput ceva din manualul de economie de liceu prin 2014, nov, cand a dat declaratia de mai jos?
            O țintă de inflație de 3% este mult mai potrivită pentru România decât una de 2%, pentru ca rata reală a dobânzii să continue să fie stimulativă pentru economie, a declarat marți consilierul guvernatorului Băncii Naționale a României, Lucian Croitoru, într-o conferință de specialitate.

            „Părerea mea este că pentru România o țintă (de inflație — n.r.) de 3% se potrivește mult mai bine decât una de 2%. Noi avem 2,5%. (…) Rata reală a dobânzii este rata băncii centrale (2,75% — n.r.) minus inflația anticipată (2,5% — n.r). Deci 0,25% este o dobândă încă stimulativă. Să sperăm că nu va trebui să coborâm mai mult cu inflația, pentru că ar fi un semnal potrivit căruia cererea românească se prăbușește în continuare”, a explicat Croitoru.




            Daniel Zamfir a facut publice niste emailuri schimbate de bancheri in 2008 care demonstreaza manipularea ROBOR. In acel context, Isarescu il tragea in jos. BNR retrasese lichiditatea de lei din piata ca sa ridice costurile speculatorilor pe lei. Dar vroia sa nu deranjeze piata interna, sau cifrele statistice (ca sa nu il intrebe ceva cineva). Si ruga bancherii sa coteze fals.

            De la: MIHOC Bogdan

            Trimis: Tuesday, Octombrie 27, 2008 6:07 PM

            Catre: RADU Rasvan; Georgiev Stansilav; MAIOR Zoltan; MENGU Melih; CURTEANU Antoaneta

            Vom incerca sa miscam piata putin prin cotarea unor rate a dobanzii "reale"
            In timp ce cotatia de ROBOR pentru 50% este reala, cotatia bid nu este reala
            Voi incepe sa sun trezorerierii si sa le cer sa coteze o valoare bid reala.
            Piata are in continuare lichiditate scazuta asa ca este probabil ca nu se va intampla nimic.
            Dar daca reuseste, ROBID/ROBOR va reflecta o piata mai buna si cei care fixeaza dobanzi la 15% vor avea dificultati daca piata indica 40-60% in loc de 15-60%"



            Fata de propunerea sus amintita, respectiv aceea de influentare a pietei, o prima reactie este obtinuta din partea trezorierului RBS, dl. Martin Bakelqar, care isi exprima dezacordul fata de aceasta.



            RBS BANK/ EMAIL VICEPRESEDINTE ROXANA MOLDOVAN CATRE PRESEDINTE PETER WEISS, MARTIN BAKELAAR IN DATA DE 23.10.2008


            "Principalul mesai transmis de catre Nicolae Cinteza in numele quvernatorului Mugur Isarescu este ca BNR va solicita demisiile Presedintelui si ale Directorului executiv ( Chief Executive Officer) si imi va da un avertisment adresat personal mie in cazul in care nu scadem ROBOR-ul in decurs de o saptamana. Am aratat, de asemenea, ca RBS Romania a incercat sa coteze cele mai corecte dobanzi in cadrul procedurii de stabilire a Robor-ului, dar alte banci fie nu au cotat, fie au aratat dobanzi indicative si in final dobanzile aplicate clientilor lor erau mult peste cotatiile indicative. I-am dat lui Cinteza, ca exemplu, cotatiile zilnice oferite clientilor de catre banci ( care au variat intre 40 si 80% ), in ultimele 3 zile, fapt care arata clar ca piata se afla in alta parte decat crede BNR"


            Last edited by gecmc94; 30 January 2019, 23:50.

            Comment


            • De unde tragem concluzia ca Isarescu chiar isi face treaba....prin urmare, daca ne luam dupa grupul infractional-cretino-retardat PSD...o sa picam in cap de nici grecia nu ne mai ajunge in buda.

              Comment


              • Da, daca treaba lui este sa manipuleze ROBOR-ul dupa cum ii convine prin falsificarea procesului. Dar nu este asta treaba. Consiliul Concurentei a inchis investigatia din 2008 si a raportat totul catre BNR.

                Comment


                • Nep...n-ai inteles...dar nici nu ma mira...nu influentau...doar se asigurau ca este facut corect....ah...asta deranjeaza PSD-istul de varza...cuvantul corect...il oripileaza...
                  intre timp...hai sa ne povestesti cum a fost declarata neconstitutionala ingerinta parlamentului in justitie (aka nici macar nu aveau ce sa se atinga grupul infractional PSD condus de prim infractorul Dragnea de "protocoale" si de sistemul de justitie)...sau cum kovesi a fost acceptata la CEDO (aka se pare ca sunt mari dubii ca au fost respectate drepturile cand a fost demisa)....ah...cehstiile astea nu s-au spus la sedinta de indoctrinare a PSD-ului

                  Comment


                  • bolovan , nu stim exact ce a fost acolo. Regulamentul BNR in privinta ROBOR este ambiguu, foarte ambiguu as spune. Bancile intr-adevar pot, si o si fac cateodata din anumite ratiuni, sa liciteze dobanzi diferite de cele practicate dar asta nu inseamna ca doar ele influenteaza ROBOR. Si piata il influenteaza destul de mult.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      De unde tragem concluzia ca Isarescu chiar isi face treaba....
                      Foarte corect! D-aia e pus acolo pe viață. A fost și prim-ministru Și atunci și-a făcut treaba. Acum intreb și eu că nu știu, pentru cine își face treaba, că pentru România și românii din ea, în nici un caz!?

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        Nep...n-ai inteles...dar nici nu ma mira...nu influentau...doar se asigurau ca este facut corect....
                        Daaaa.... Lucru bine facut... Nu "in sânge", mai prăjit așa, cu crustă... "corect" pentru cine?

                        Comment


                        • Sunt extrem de convins ca am inteles. Poate ca mai trebuia dat si un alt email de la RBS despre comportamentul trezorierului de la ING, Florin Citu. Concluzia este numai una singura. BNR si Isarescu au retras leii din circulatie pentru a creste costurile pe termen scurt pentru speculatori. Dar si-ar fi dorit ca ROBOR-ul care explodase sa nu afecteze clientii interni din Romania. Si Isarescu a dat ordin bancilor sa falsifice fixingul ROBOR. Este chiar foarte simplu de inteles. Si este scris negru pe alb mai jos. Citu nu a vrut sa respecte ordinul dat de Isarescu.


                          Adresa de la Martin Bakelaar (RBS) catre superiorii ierarhici, din data de 28 oct 2008

                          Stimatilor,

                          Am urmatoarea chestiune presanta:

                          Astazi am actualizat ROBOR-ul in conformitate cu contractul, cu noile requli ale BNR si cu dorinta lor expresa sa mentinem ratele scazute, chiar daca pe piata externa sunt mult mai ridicate
                          Dupa cum vedeti, ING si CEC nu au raspuns la dorinta BNR.

                          In intervalul de timp de 15 minute, in care bancile trebuie sa isi propuna cotatii ferme una celeilalte, ni s-a cerut cotatia la 3 luni de catre ING. Am cotat 14/17.55 dobanda noastra pentru scadenta de 3 luni la ROBOR, chiar daca pe piata externa aceasta este de 40%-50% pentru 3 luni.

                          ING a acceptat cotatia noastra pentru 5 mil. in conformitate cu ROBOR si noi am incercat sa ne acoperim cerand o cotatie la 3 luni de la una dintre celelalte banci participante la Fixing. Mai jos prezint situatia raspunsurilor obtinute de la celelalte 9 banci: Bancpost ofera doar cotatii indicative, BCR nu are limite disponibile, BRD ofera doar cotatii indicative, CEC nu coteazÄ conform cu noile reguli, Eximbank coteaza doar pentru scadente pana la o luna, ING nu coteaza conform cu noile reguli, Raiffeisen ofera doar cotatii indicative, Transilvania nu a raspuns cererii noastre in nici o forma ...

                          Exemplele de mai sus ilustreaza ca Fixing-ul ROBOR nu are nimic de-a face cu realitatea si nu putem continua in acest mod, deoarece tranzactia incheiata la solicitarea ING ne-a provocat o pierdere de 75000 EUR.

                          ...

                          Va roq sa imi transmiteti ce credeti cu privire la cele mentionate si haideti sa luam masuri in aceasta dupa amiaza.

                          MARTIN
                          De remarcat este ca Directorul Trezoreriei ING era actualul liberal Florin Citu.

                          "Citu s-a aflat printre cei trei trezorieri acuzati de guvernatorul Mugur Isarescu, in octombrie 2008, la izbucnirea crizei financiare, de speculatii asupra cursului si a dobanzilor, ceea ce a condus la niveluri foarte mari ale ratelor interbancare.
                          Isarescu i-a amenintat public pe cei trei ca le va recomanda o cariera in televiziune. Citu a declarat, in acele momente: “Nu mai pot sa dau nicio declaratie decat daca e despre vreme. (...) E frumos afara si cred ca in continuare o sa fie frumos in Romania”, a spus trezorierul ING, Florin Citu.
                          Ulterior, Citu a fost trecut pe linie moarta de ING, fiind inlocuit de Alexandru Chidesciuc. "
                          Last edited by gecmc94; 31 January 2019, 20:49.

                          Comment


                          • Daca chiar trebuie, discutam si despre petitia la CEDO facuta de Kovesi. A vazut cineva dovada admiterii ei? Pentru ca eu cred ca a fost respinsa si am argumente date de regulamentul CEDO.

                            Comment


                            • Au aparut primele documente despre petitia la CEDO

                              In partea stanga este corespondenta primita de Kovesi. Acolo se spune ca un functionar (grefa) a primit petitia si i-a dat un numar. Atat. In dreapta se afla un exemplu de petitie respinsa ca inadmisibila. Ea a fost respinsa de Curte printr-un judecator unic. In cazul petitiei din stanga, se spune ca dosarul va fi examinat de Curte. Deocamdata el nu a fost vazut de acel judecator unic pentru admisibilitate ci doar de un functionar care a pus niste timbre.
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 7 February 2019, 09:38.

                              Comment


                              • Iar separat, un criteriu foarte important de admisibilitate la CEDO - sase luni de la decizia definitiva. CCR a decis pe 30 mai 2018 si motivarea a fost publicata in MO pe 7 iunie 2018.
                                Intre aceste date si 28 dec 2018, data introductiva la CEDO, sunt 6 luni si 21 de zile. Plangerea lui Kovesi este tardiva si nu este admisibila.

                                https://www.echr.coe.int/Documents/C...d_Talk_RON.PDF
                                2. Epuizarea căilor de recurs interne şi termenul de şase luni (Articolul 35 § 1 al Convenţiei)
                                Trebuie să completaţi formularul de cerere înaintea expirării termenului ferm de şase luni. Doar expedierea formularului de cerere complet va întrerupe termenul de şase luni. Trebuie să expediaţi cererea prin poştă cât mai rapid posibil în decurs de şase luni. Perioada de şase luni începe să curgă de la data deciziei interne definitive care indică faptul că aţi epuizat toate căile de recurs interne. Dacă data deciziei interne definitive este 20 ianuarie, trebuie să expediaţi formularul de cerere cel târziu pe data de 20 iulie la miezul nopţii. Faptul că termenul de şase luni expiră într-o zi de sâmbătă, de duminică sau de sărbătoare legală nu modifică această durată.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google