Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai, daca il condamna acum pe LIvake, prin contopire o sa faca 2 ani cu executare.
    Iese la timp, reabilitat, pentru alegerile din 2019. Daca nu iese presedinte, atunci poate deveni prim ministru in 2020, daca romanii raman la fel de prosti si voteaza pezede.
    Ceva imi spune ca poporul asta va fi prost inca vreo cateva milenii, daca ar supravetui. Dar nu cred ca vom mai exista ca natie pentru mult timp, maxim 50 de ani.

    Comment


    • Se pare ca tovarasul dragnea a fost instruit bine in spiritul partidului comunist (deh...tata sau a fost un mare protector melitean). Se pare ca nimeni nu ami are voie sa aibe o parere diferita de parerea lui. Incepe sa modifice legislatia ca sa-si eliminet concurenta si ca el sa ajunga cat mai sus. Poate chiar presedintele cu puteri de pline, mare conducator de osti.. Sunt convins ca la urmatoarele alegeri o sa castige cu 99.999999%...si o sa fie o prezenta la urne de 99.99999%. O sa avem si defilari, parada militara...si minunate congrese milenare/seculare...

      Comment


      • @bolovan
        Ai citit cartea "O mie noua sute optzeci si patru de George Orwell" ? (o recomand celor care nu au citit-o, se poate folosi ca manual de partid)
        Cam suna ca in carte ce ai scris tu mai sus.

        Comment


        • @C.Mike ai sa ramai socat...am citit cartea...dar nu's cati ani ai tu...dar eu nu faceam paralela intre cartea aia si realtiate...ci intre anii 70-80 si prezent (aici este si partea trista)...aseamanarea este izbitoare. Cine intraznea sa spuna ceva rau de conducatorul iubit, era automat considreat inamic al poporului. iar partidul si conducatorul iubit (fiu al poporului) se simtea obligat sa protejeze poporul de aceste elemente perturbatoare, de acesti inamici ai poprului si a bunastarii lui...si sa-i dea afara din toate structurile. Iar daca cumva nici nu aveau origini sanatoase...dzeu cu mila. Nu zic ca daca aveai in familie tradatori (gen celor care au fugit in USA/DE etc). Un verisor al meu a fost trimis la canal (la carat "portocale", adica pietre de 20 kg)...pentru ca bunicii mei au muncit cate 14 ore/zi si au avut 3 case si destul de mult paman. Nu zic ca daca erai membru de partid...si spuneai ceva de conducatorul iubit (de rau)...te dadeau afara din partid, de la servici...deveneai o paria a societatii (nu, nu discut de Dragnea si PSD...ci de stramosii lor)

          Comment


          • @bolovan
            Am prins vremurile acelea din plin.
            Tare mi-e frica ca acum in prezent se contureaza ceva mult mai perfid, mult mai eficient.
            Vorba lui mr. K "In 50 de ani nu vom mai exista ca natie" (si nu, nu vom fi asimilati de borgi- asta a fost o gluma).

            Comment


            • Da, macar pe atunci era o combinatie intre prostie, ideologie proasta si lacomie. Au elimintat ideologia pentru ca era o mare piedica in fata lacomiei si prostiei

              Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

              Comment


              • Lacomie da sunt de acord, multa lacomie, dar prostie...nu prea cred, este o greseala sa subestimam.
                Mai degraba o lipsa totala de bun simt, de onoare, demnitate, astia nu au gram de constiinta,fara scrupule, dar prosti nu sunt.
                Prostia zace din belsug in alta parte, in randul maselor, acolo unde a fost intodeauna, cel putin la natia noastra.

                Comment


                • Pai la prostia aia ma refeream
                  Noi avem o serie de vorbe:
                  1. Dar mie nu mi-a facut nici un rau (inca)
                  2. Macar nu da in cap (dar da la buci)
                  3. Capul plecat sabia nu-l taie (dar cum stai cu capul plecat...ai fundul expus...si astia nu folosesc lubrifiant...dar pe semne ca ne place)

                  Comment


                  • Dragnea sustine ca abrogarea legii care i-a interzis sa fie premier nu-l vizeaza: Nu se refera la mine, nu ma calific
                    Nici OUG 13 nu se referea la el, ci la ma-sa.
                    Cat de prostii ii crede nenea asta pe votantii pezede, stim. Dar mai sunt si altii, care gandesc. Pacat ca-s mai putini.

                    Voiculescu o fi reabilitat? Ca si asta merge ca premier, daca Livake nu va fi disponibil, ci pe la racoare.

                    Comment


                    • Si din cand in cand mai avem parte si de vesti bune din politica:
                      Consilierul local în Iași din partea ALDE, Cristinel Corozal, a fost gasit mort in cursul noptii trecute. Se pare ca politicianul, în vârstă de 45 de ani, a suferit un infarct in timp ce se afla ...

                      Comment


                      • da' nu ratacesc amerianii vr'o trei tomahawk-uri cand e sedinta reunita a parlamentului? asa, unu' cate unu', dureaza cam mult pana scapam de ei...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Nici o sansa (si iote inca o dovada ca d-zeu nu exista)

                          Comment


                          • Pacat ca in Ro nu se joaca jocul ala cum ai spunea? "Sniper". Pe afara se mai practica.

                            Comment


                            • Valeleu muicaaaa!!!

                              Sariti lumeee! Scapa condamnatu'!
                              Un avocat al lui Liviu Dragnea, Ana Maria Vasii, a spus ca asteapta decizia CEDO, dupa sesizarea facuta in cazul dosarului ''Referendumul'', in care liderul PSD acuza ca a primit motivarea condamnarii mult mai tarziu decat era termenul legal.

                              Liviu Dragnea primește satisfacție la CEDO. Curtea de la Strasbourg a decis că judecătorii care nu au judecat procesul lui Liviu Dragnea nu pot semna și motiva hotărârile altora, întrucât violează dreptul la un proces echitabil.

                              Comment


                              • nu te grabi. asta va fi probabil solutia aleasa, pentru a-l face scapat, desi personal nu cred ca asta e solutia corecta. in mod evident avem de-a face cu un viciu de procedura/eroare judiciara (in sensul lipsei motivarii sentintei in timpul dat de lege), dar rezolvarea nu cred ca e sa facem scapati infractorii condamnati sau sa condamnam nevinovat. ok, in cazul de fata e vorba de dragnea, discutabil personajul, dar sunt convins ca nu e singurul in situatia asta. putem presupune ca legea e aceeasi pentru toti, iar daca un complet de judecata a dat un verdict, fara insa a da motivarea in timp util, rezolvarea fireasca ar fi rejudecarea cazului si in plus, tragerea la raspundere a celor ce au gresit in prima faza, judecatorul/judecatorii care n-au motivat la timp decizia. altfel, ne invartim in cerc, nici pe omul asupra caruia planeaza suspiciunea nu-l condamni sau nu-l achiti, nici imaginea justitiei n-o imbunatatesti. iar imagine, pana la urma, da-o dracu, dar actul de justitie insasi sta sub semnul intrebarii in cazurile astea.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google