Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Grindeanu se întoarce în grațiile PSD scrie ziare.com. Aiurea. Tudose de la SRI îl pune pe Grindeanu, om de încredere, șef la Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații. Pe de o parte, domeniul este de interes pentru unul ca Grindeanu și, ca să îl cităm pe Dragnea, "punem serviciile în matca lor" (vă aduceți aminte?). Pe de altă parte, un articol pe EVZ spune că potrivit OUG 22/2009, președintele ANCOM nu trebuie să fie membru de partid. Așa că securistul Grindeanu pleacă din PSD iar Dragnea are liniște în Banat, scrie EVZ.

    Cum astfel de comentarii nu găsiți pe ziare, digi sau hotnews pentru că le-ar deranja stăpânii, hai să dăm ceva de pe B1.

    “Nu mai poți să fii prim-ministru în România fără să fii legat de servicii. În acest moment, dacă nu ai o legătură clară cu serviciile, dacă serviciile nu simt că au un control clar asupra ta, nu mai poți fi prim-ministru. Și asta explică o bună parte din lucrurile care s-au întâmplat în acest an”, a susținut Alina Mungiu Pippidi la B1TV.

    Semnalele trase de Ion Cristoiu, Dan Andronic, dar și marea majoritate a presei din România în privința depășirii atribuțiilor de către cei care folosesc instrumentele contra luptei anticorupție, sunt împărtășite și de Pippidi. (nota mea: dar nu de presa securistă digi, ziare, hotnews).

    Serviciile sunt mult prea implicate în actul de guvernare și sunt mult prea implicate în viața partidelor, decizând cine conduce România. Ăsta e un pericol pentru democrație și pentru statul de drept și e un pericol cu atât mai mare cu cât opinia publică nu e conștientă, nimeni nu face nimic”, a explicat Pippidi.
    Să reluăm și afirmațiile de ieri ale generalului Dumitru Iliescu de la SPP în contextul audierilor din comisia parlamentară de control al SRI.

    „Mă bucur că domnul Dragomir a confirmat de curând, la Comisia de control al activităţii SRI, ceea ce eu evidenţiasem (…) si anume ce s-a intamplat ani la rând în sediile „K2″,”T14” si alte sedii acoperite, sau nu ale SRI. In aceste sedii s-au derulat multe activităţi, întâlniri, dar în marea lor majoritate nu în interesul statului român.

    Este adevărat ce declara domnul Dragomir şi anume ca aici se întâlneau mai marii structurilor de forţă înainte de a se începe sau finaliza un dosar răsunator, care viza un om politic important, sau un om de afaceri, în ambele situaţii deveniti incomozi pentru „şefii” lor”, scrie Dumitru Iliescu, pe pagina sa de Facebook.

    Fostul Şef al Serviciului de Protecţie şi Pază susţine că procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, împreună cu Dumitru Dumbravă, şeful Direcţiei Juridice a SRI, stabileau cine se ocupă de dosar şi care e traseul acestuia. Cu alte cuvinte „culoarul din Justiţie”, despre care a vorbit şi fostul colonel al Serviciului Român de Informaţii, Daniel Dragomir, în faţa Comisiei SRI.

    „La aceste întâlniri nu participau doar ei. Şeful lor era o altă persoană care le stabilea obiectivul de atacat şi sarcinile pentru perspectivă. Cu siguranţă în venele acestuia nu curgea sânge de român. Dupa aceea, doamna Kovesi, mergea la domnul general Dumbravă, împreună cu care stabilea cine construieşte dosarul, ce ofiţeri SRI vor elabora rechizitoriul, cărui procuror DNA îi va fi transmis acesta şi ce instanta de judecată va prelua dosarul.

    De regula doamna Kovesi mergea la SRI, la domnul Dumbravă, sambata pe la 09.00 h şi lucrau până la 14.00 h. In acest interval stabileau obiectivele şi modul de realizare a acestora în câmpul tactic, denumit justiţie”.

    Comment


    • Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a anuntat, joi, la inceputul sedintei de guvern, ca propune adoptarea unei ordonante de urgenta care sa scada contributia angajatului la Pilonul II de pensii (fondurile private) de la 5,1% cat este in prezent la 3,7%, incepand cu 1 ianuarie 2018.
      Iar incepe furtul de bani din pensia fiecaruia.

      Si cand te gandesti ca atunci cand ING i-a dat in vileag, ASF a foratt demisia directorului ING pentu raspandire de zvonuri false.
      Intr-adevar, false rau de tot, SF chiar, dar nu mailurile ING, ci povestile din programul de guvernare pezedist. AU nevoie de miliarde de euro pentru pensii, asa ca iau de la pilonul II de la fraierii care contribuie, ca sa dea la votantii lor din prezent.

      Firea si Olgutza sunt sursele mele zilnice de umor negru.
      Va dati seama cum ar fi sa faca rocada periodic, intre minister si primarie? Ca sa nu ne plictisim de prostiile debitate de fiecare dintre ele numai pe anumite domenii.

      Alt aerian, la finante.
      Misa a schimbat numele "taxei de solidaritate" pentru firme si a crescut-o la 2,25%
      Saptamana trecuta era 2%, acum e 2.25%, pana o aplica in 2018 tinde sa ajunga 4.5%.

      Votantii pezedisti nu-si fac probleme pentru ca nu au firme, asa ca nu-i intereseaza cresterea taxelor "de solidaritate", nu au joburi, asa ca nu-i intereseaza furtul din Pilonul II, nu au masini, asa ca nu-i intereseaza scumpirea la pompa.
      Ei au doar ajutoare sociale si pensii, astea sunt pe trend crescator. Cat timp le vin banii si au de baut, e ok.
      Sa vedem cand nu vor mai veni banii, ce va fi.
      Deja sunt primarii prin tara care nu mai au bani nici de salarii, nici de utilitati, dar sa mai dea si ajutoare sociale...
      Salar mediu de 6000 de lei intr-o primarie de la taranoaia, e ceva, nu?
      Last edited by mr.K; 27 October 2017, 08:27. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Sincer...nu's de ce am impresia ca PSD-ul vrea sa stinga lumina. Nu de alta, dar in ritmul asta, tara asta nu supravietuieste intregului mandat. Astai urgent trebuie evacuati cu totul
        Imi permit ca parere personala sa ma indoiesc puternic de intelectul votantiilor PSD...nu de alta...dar cand o sa se dea stingerea...se da pentru toata lumea. Pleaca investitorii/firmele...raman doar ei uc somajul lor ipotetic...ca practic...de unde bani? Or sa se puna ei sa munceasca, sa porduca?
        In nadejdea asta, eu nu-mi vand casa la tara...pentru ca in ritmu lasta...cine o sa aibe o palma de pamant pe care sa-si cultive legumele...o sa aiba ce manca...si imi au si arma ca sa o pazezc.

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          Imi permit ca parere personala sa ma indoiesc puternic de intelectul votantiilor PSD.

          Majoritatea sunt analfabeti si semianalfabeti.
          Keep walking...

          Comment


          • si nu doar votantii psd. statistica spune ca avem 40% analfabeti functionali. e destul sa citesti ziarele si sa te uiti la tv, sa vezi cat de alfabetizati sunt unii redactori, corectori, operatori prmpter, etc. viau, tiau, nicio, va-ti, virgula intre subiect si predicat, etc. astia cica is formatori de opinie...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • @bolovan, dar ceilalti votanti, ce fac?

              Am vrut sa scot colegii, azi, la o plimbare prin Piata Victoriei, sa comemoram si noi Colectiv dar cati crezi ca vrut?

              Ce sa mai vorbim de miscari mai ample de strada.

              Pe astia de la putere nu poti sa ii dai jos sau macar sa ii readuci pe linia de plutire decat prin iesiri masive in strada. Alt mecanism democratic nu ai la-ndemana.

              Dar strada doarme si ei fac ce doresc.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Da...de fapt aveti dreptate...nu este vorba doar de votantii PSD...ci cam de toti.
                Era o vorba...mamaliga nu explodeaza...si se referea la romani...si aveau dreptate...ci timp nu sunt manati de hamuri...
                Cea mai iritanta zicala, care se potriveste de minune la romani:
                Capul plecat sabia nu-l taie...doar ca se omite un lucru...cand ai capul plecat...ai fundul expus...dar se pare ca ne place

                Comment


                • suna incurajator pentru IMM

                  Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a anuntat joi o schimbare majora pentru cele 450.000 de firme care au cifra de afaceri sub un milion de euro. Misa a anuntat in sedinta de Guvern ca aceste firme vor plati de anul viitor impozit de 1% din cifra de afaceri in loc de actualul impozit de 16% din profit.

                  "Avem si modificari care vor incuraja mediul de afaceri. Pentru 450.00 firme cu cifra de afaceri sub un milion de euro se va institui un impozit de 1% pe cifra de afaceri, fata de impozitul de 16% pe profit cat se plateste acum", a declarat Misa.
                  Acu or sa vada si oamenii ce inseamna sa votezi PSD si sa stai in casa, spunând ”nu am cu cine sa votez”, girand indirect psd-ul.
                  Last edited by aris86; 27 October 2017, 10:00. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Capul plecat sabia nu-l taie...doar ca se omite un lucru...cand ai capul plecat...ai fundul expus...dar se pare ca ne place
                    Mai degraba e "Somnul ratiunii naste monstrii" sau extrapolat: "Somnul natiunii naste monstrii".

                    Nu e neaparat vorba de supunere aici ci de neimplicare, pe principiul "inca mi-e bine, nu ma intereseaza politica". Cand o sa ne trezim si o sa ne intereseze o sa fie extrem de greu sa schimbat ceva ...

                    @aris86, nu e neaparat o masura rea dar sunt multe firme mici ce vor fi afectate negativ de ea. Poate trebuiau sa nuanteze putin ideea si nu lasata asa pentru toti la fel.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Nu poti da exceptii, la romani exceptiile tind sa devina regula, apoi.

                      Majoritatea firmelor, mari si mici nu platesc impozit pe profit pentru ca nu au profit, vorba vine, dar patronii o duc foarte bine, isi schimba Q7-ele de cate ori apare un nou model.

                      Ratiunea unei firme pentru a exista e sa aiba profit, nu ai profit, dispari.
                      Cred ca firmele capuseaza bugetul.
                      E o masura buna, bugetul nu mai poate exista doar pe spinarea angajatilor, iar profiturile firmelor sa fie transformate contabiliceste in pierderi.
                      Sa nu aud de replici sociale cu firme mici care dau de lucru la salariati, care nu stiu ce ar face. Cine dracu tine o firma doar ca sa ajute niste salariati? Poate doar Munca invalizilor, dar nici aia in totalitate.
                      Firmele exista pentru profit si pentru binele patronului, doar ca acel profit e ascuns prin tot felul de tertipuri.

                      Pacat ca nu toti sunt tratati cu aceeasi unitate de masura, firmele smecherilor vor fi ocolite de controale, pana vor ajunge in insolventa, neplatind vreun leu la buget.
                      Last edited by mr.K; 27 October 2017, 10:35.

                      Comment


                      • Sunt de acord cu Mr K că este o injustiție socială ca o firmă mică să rămână pe pierderi pentru a masca profitul. Eu plătesc impozite și taxe fără să îmi pot deduce ceva. Dar să vedeți acum răscoala celor din mass-media, cum va urla presa împotriva acestei măsuri care îi va afecta buzunarele și așa pline de mită, șpagă, corupție.

                        Comment


                        • @gecmc94, discutia nu e asa simpla. Mascarea profitului poate fi usor depistata la un control (aici ANAF ar trebui sa-si faca treaba).

                          In schimb exista si firme mici ce au reale cheltuieli ce nu depind de ei ci de colaboratori, de la care cumpara materie prima (la un pret fixat de aceia), folosita pentru a produce. Aici, veniturile sunt foarte mici, iar daca pui impozit pe cifra de afaceri profitul se va duce si mai mult in jos sau poate chiar va rezulta un minus. Sunt foarte multe firme ce functioneaza asa la minim dar nu pentru ca asa vor patronii ci pentru ca asa o dicteaza dinamica pietei pe domeniul respectiv.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • In afara de amatorism, incompetenta si rea credinta, nu vad sa fi demonstrat altceva pezede in aproape 1 an de guvernare.

                            Comment


                            • mr.K cum sa nu demonstreze si altceva? Esti carcotas rau...pai sa te luminez: nepotism? Este? Este...Ipocrizie? Este? Este. Coruptie? Este? Este. Demni urmasi ai PCR-ului? Este? Este..si lista-i lunga...si mandra tare...

                              Comment


                              • Liderii separatisti catalani au fost pusi oficial sub acuzare pentru rebeliune. Puigdemont ar fi fugit din tara
                                Lideru' asta curajos cred ca a fugit din tara tocmai la Vaslui, la socri, ca tot a fiert tulburelu'.

                                Ministrul de Interne, Camen Dan, a depus in aceasta dimineata o plangere penala impotriva principalului denuntator din dosarul Referendumul, Romica Parpalea. Ministrul sustine ca denuntul facut de acesta impotriva ei este un instrument de santaj, iar in spatele acestuia s-ar afla un grup politic.
                                Pai dosarul ala s-a judecat cucoana, deja s-a dat sentinta, te trezesti si tu ca vaca dupa ce a plecat cireada acasa.
                                Last edited by mr.K; 31 October 2017, 09:11. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google