Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez vede doar ce se spune la sedinta de partid.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Nu stiu daca Fane remarca scumpirile, dar acum ceva timp sustinea sus si tare ca nu se scumpeste nimic, doar salariile cresc....
      La mine te referi? Daca da, esti doar intoxicator. (Tov. colonel).


      Originally posted by bolovan View Post
      Fanez vede doar ce se spune la sedinta de partid.
      Tu ce vezi? Ce se spune unde? Aaa... nici nu vezi, doar auzi...
      Poti sa vezi ce se aude? E un simptom...
      "Vede ce se spune" [emoji38]
      Cand vezi ce se aude... esti bine, ramai asa!
      La vizita medicala anuala sa nu zici ca vezi niste zgomote ca te da inapt!

      Ai verificat macazul?
      Da!
      Ce ai vazut?
      Am vazut ca are un zgomot!
      )
      Last edited by Fanez; 12 November 2017, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Fanez, auzi, voi comunistii nu prea obisnuiti sa cititi toata discutia...doar cuvantul de care sa va luati.

        Comment


        • Dragi IT-iști, Dragnea v-a rezolvat problema
          “Avem o singură problemă, care va fi rezolvată de către Guvern: cei care lucrează în IT. Dar sunt mai multe variante, pe care colegii din Guvern le vor propune”, a spus Liviu Dragnea, conform news.ro.

          El a precizat că cei care lucrează în IT aveau impozit pe venit 0, care va rămâne aşa, dar că “salariile oricum nu le scad, ci se pune problema dacă firma cheltuieşte mai mult”.
          Ei bine, hai să vă dau un exemplu pentru care îmi displac cei mai mulți dintre IT-iști. Ar fi ieșit în piață să acuze o lege care îi favoriza pe unii sau pe alții, politicieni sau nu. Sunt curios dacă vor ieși in piață să strige că nu vor ca industria de IT să fie favorizată față de alte industrii din punct de vedere fiscal. Asta nu o voi vedea. Ce păcat că IT-iștii nu își conștientizează propria demagogie. Ar trebui să iasă în piață și să ceară un statut fiscal egal cu celelalte industrii.

          Comment


          • Dragnea a fost audiat la DNA: A plecat dupa 30 de minute fara sa faca nicio declaratie, dar in aplauzele pesedistilor
            Circa 40 de social-democrati s-au strans in fata sediului institutiei, inclusiv vicepremierul Paul Stanescu, si senatorii PSD Claudiu Manda si Marian Neacsu, pentru a-l sustine pe presedintele partidului. Episodul a semanat izbitor cu cel de acum 20 de ani, cand Gabriel Bivolaru a fost sustinut moral la Parchetul General de colegii sai de partid, printre care Adrian Nastase si Miron Mitrea.
            Surse citate de Digi24 au declarat ca Liviu Dragnea a fost citat la DNA pentru a lua la cunostinta faptul ca are calitatea de suspect in dosarul TelDrum. Faptele s-ar fi petrecut in perioada 2009-2010, iar liderul PSD ar fi acuzat de abuz in serviciu.
            Liviu Dragnea a fost citat luni la DNA, unde a fost audiat de procurori circa 30 de minute. Liderul PSD nu a dat declaratii nici la intrare, nici la iesire, si a fost intampinat de sustinatori, care l-au aplaudat, dar si de contestatari.
            Hmmm, nu a dat declaratii nici la plecare, macar in zeflemea, asa cum ne-a obisnuit liderul maxim.
            Inseamna ca e groasa.

            Cred ca DNA are o mana buna, la partida asta.
            Last edited by mr.K; 13 November 2017, 11:09. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @gecmc94: Nu de IT-isti ma doare, de astialalti care platim impozit si care riscam sa ramanem cu bani mai putini, pt ca guvernul s-a gandit sa faca un cadou firmelor pe care le blameaza ca fac evaziune, in detrimentul alora care muncesc, adica al propriei populatii.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Surse citate de Realitatea TV spun că Liviu Dragnea este urmărit penal într-un nou dosar, legat de TelDrum, fiind vorba de cinci capete de acuzare.

                Ancheta vizează fraude cu fonduri UE, fiind vorba de acordarea cu dedicație a unor contracte pe bani publici pentru TelDrum, pe vremea când Dragnea era șef al Consiliului județean Teleorman. Prejudiciul în dosar depășește suma de 21 de milioane de euro.

                Între cele 5 capete de acuzare pe numele lui Dragnea, două vizează infracțiunea de abuz în serviciu, două infracţiuni de fraudă cu fonduri europene și una se referă la constituirea unui grup infracțional organizat. Faptele incriminate în 2009-2010.
                Abuz in serviciu, frauda, constituire grup infractional, nimicuri d'astea.
                Dar penalii ailalalti din pezede au venit sa-l sustina.
                Piratii din Caraibe, ca la TSD.
                Pai piratii aveau onoare, macar.

                Comment


                • mr.K dar nu-i in buna traditie comunista? Toti marii lideri comunisti au fost detinuti de drept comun (nu politici)

                  Comment


                  • Unul a cazut.


                    Fostul primar al Iașului, Gheorghe Nichita, a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare pentru luare de mită. În același dosar, omul de afaceri Tiberiu Urdăreanu a fost condamnat la 8 luni de închisoare cu suspendare.
                    Sentinta nu e definitiva, dar omul e pe tobogan.
                    La apel risca sa primeasca mai mult.

                    Numai Oprescu e in continuare liber.

                    Comment


                    • Faptul ca a cazut un trepadus...nu ma incalzeste...pe mine ma intereseaza sa pice capii clanului: Dragnea, Tariceanu etc. Aia sunt capii ce coordoneaza grupul infractional numit "PCR"...(bine...actual redenumit PSD)...

                      Comment


                      • Fostul primar al Iașului, Gheorghe Nichita, a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare pentru luare de mită. În același dosar, omul de afaceri Tiberiu Urdăreanu a fost condamnat la 8 luni de închisoare cu suspendare.

                        Omul, asa cercetta penal in cateva dosare, este consilier al sefului CJ Iasi.
                        Pai nah, cine sa consilieze penalii, daca nu unul care stie cum e treaba cu infractiunile?
                        După condamnare, va rămâne tot în CJ. „Unde să mă duc? Trebuie să mănânc o pâine“
                        Tre' sa manance si gura lui o paine, deh, zecile de milioane de euro spaga sunt puse la pastrare.
                        Dar de ce de la stat?
                        Avem atatea multinationale venite la Iasi, care cauta sute de oameni, incat pana si ultimul om nou venit de pe bancile scolii primeste 500 de euro net +bonusuri+formare profesionala.
                        O asa mare valoare ca pezedistul asta (doar a fost primar, nu), cu un CV lung de 17 pagini, cred ca ar fi un castig pentru orice multinationala, nu?

                        Dar se pare ca unii il apreciaza. S ipe el si pe Oprescu, si pe Falca etc.

                        Daca ii faci asa o contabilitate simpla unui roman cu functie la stat, incasari minus cheltuieli, ai sa vezi ca da cu virgula. Nu se poate ca romanul sa nu fure.
                        Chiar si un sofer fura motorina, un tamplar fura un surub un lemn , o infirmiera fura dezinfectantul si il vinde la privat, un politist ia o spaga , un doctor ia ... ce asteptari sa avem de la domnul primar, asta e natia romana, niste HOTI.
                        Last edited by mr.K; 14 November 2017, 11:37.

                        Comment


                        • Originally posted by gecmc94 View Post
                          Dragi IT-iști, Dragnea v-a rezolvat problema
                          Ei bine, hai să vă dau un exemplu pentru care îmi displac cei mai mulți dintre IT-iști. Ar fi ieșit în piață să acuze o lege care îi favoriza pe unii sau pe alții, politicieni sau nu. Sunt curios dacă vor ieși in piață să strige că nu vor ca industria de IT să fie favorizată față de alte industrii din punct de vedere fiscal. Asta nu o voi vedea. Ce păcat că IT-iștii nu își conștientizează propria demagogie. Ar trebui să iasă în piață și să ceară un statut fiscal egal cu celelalte industrii.
                          Eu sint IT-st. Castig destul de bine pentru Romania, beneficiez de scutirea de impozit. Insa nu m-ar deranja daca as plati, mi-ar ramane bani suficienti. Am iesit in piata si mai inca mai ies, nu ies sa strig "că nu vor ca industria de IT să fie favorizată față de alte industrii din punct de vedere fiscal" pentru ca nu asta e scopul protestelor. Insa daca in urma protestelor s-ar scoate acea facilitate, eu unul nu m-as supara. Cred ca multi colegi de ai mei ar fii de acord cu mine.
                          Problema este ca nu noi am cerut acea masura ci a fost introdusa ca un stimul pentru industrie. La fel cum si industria auto primeste ajutor , la fel cum primesc si celelalte.
                          Ideea de baza este ca daca nu acorzi "ajutor" acestor industrii ele DISPAR. Stii cat ii ia unui angajator care are sa zicem 50 de softisti sa isi mute operatiunile in Bulgaria,Polonia,etc? Nu are proprietati pe aici, nu are active imobilizate, are doar angajati la care poate renunta oricand.
                          Si asa cu aceasta facilitate IT-ul produce un procent considerabil din PIB dar in fine nu asta e ideea.
                          Argumente pro si contra sunt multe insa lucrul cel mai important este ca unii incearca sa divida societatea astfel sa fie mai usor de controlat. Unii sunt IT-sti, altii sunt bugetari, altii sunt ONG-sti . Ar fi cea mai mare greseala sa incepem sa ne uram intre noi si sa nu mai tragem la aceeasi caruta.

                          Comment


                          • Nu ai prins începuturile scutirii când taxele și impozitele angajatului depășeau 50% din brut la nivelul de salarizare al IT-ului, pe vremea lui Năstase în 2002. Impozitul era pe trepte și depășea 30%. Acum, scăzut la 10%, chiar nu mai este o mare șmecherie. Dar chiar și așa, Sadicul este o excepție prin modul în care gândește, unul dintr-o sută de IT-iști.

                            Comment


                            • Short storry: intr-o tara in care nu infractorii cam retarzi conduc tara se proedeaza asa: se sprijina indurstria care aduce cele mai multe beneficii tarii. Este sustinuta sa se dezvolte...sustinand industria aia...automat ea dupa sine trage in sus si alte industrii...deci si incasari mai mari la stat.
                              In doctrina comunista, toata lumea este sustinuta la fel, ca produce ca nu produce, si nu in sus...ci in jos. Adica daca eu n-am, nici tu sa n-ai, chit ca tu produci 100 lei...si eu consum 10 lei. Practic asa a fost si cand s-a numit PCR si acum cand se numeste PSD.
                              Te uita sa vezi deja cum investitorii privesc toata ro...nu mai departe de cursul care a facut poc, nu mai departe de doanda de referinta etc (asta creste cand se cheltuie mai mult decat se produce).
                              Si colac peste pupaza, tovarasul prim infractor...mai are inca doua dosare...din care unul...nici cu toate spagile si santajele din lume nu mai poate sa scape (pentru ca nu mai este vorba de justitia din romania aproape supusa lui...ci cu o justitie pe care o cam doare in cur de ce masinatii si santaje faci)

                              Comment


                              • Problemele pleaca de la capetenii. Eu zic ca niciunul din noi nu ar comenta prea mult daca banii care ii sunt retinuti s-ar duce unde trebuie. Daca impozitul de 10-20-30% ai vedea ca se duca catre spitale sau autostrazi ai intelege, insa cand dai aproape jumatate din leafa si pe sosea mergi cu masina numai prin gropi, la spital e jeg de nedescris si peste tot dai spaga, normal ca nu iti convine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google