Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deputatul PSD Adrian Solomon (Vaslui) s-a aratat neincrezator fata de solutia unui mare miting PSD impotriva "statului paralel". "Si pe Ceausescu l-au sfatuit unii sa faca miting", a declarat luni Solomon cand a fost intrebat de ziaristi care va fi contributia sa la mitingul organizat de partidul de guvernamant.

    Se pare ca PSD nu a mostenit doar conducerea de la fostul PCR...ci si sfatuitorii.
    Totusi, revin cu o intrebare..PCR-ul si-a mai scimbat altceva in afara de nume (din PCR in FSN si ulterior in PSD). Ca vad ca toate tacticile PCR-iste sunt prezente...si nici una noua...

    Comment


    • Dlor, înțeleg fetișul de a discuta despre cum fură un anumit partid. Ce părere aveți dacă discutați despre cum fură românul? Ah, să nu spuneți că este un subiect tabu. Din păcate, clasa politică de orice culoare ar fi, este o reprezentare fidelă a poporului. Hai, IT-iștilor, ia povestiți voi cum din multinaționalele voastre care angajează doar absolvenți de studii superioare, cu coatele tocite pe băncile bibliotecilor și cu destul de mulți bani în buzunar, ... cum din firmele voastre strălucitoare, nu dispare vreun videoproiector, imprimantele tipăresc chestiuni personale, rechizitele dispar ca și cum ar fi o firmă de scribi antici, nu de lucrători "paperless", etc. Nu mă siliți să caut un articol despre eMag din care se fură ca în codru.

      Da, foarte mulți români fură. Foarte mulți români văd legea ca pe un corset, un obstacol. Eu nu aș scoate peisajul politic din contextul societății.

      Comment


      • io zic ca tre' sa asteptam mult dupa it-isti emag nu e firma de it, aia vand de la carbid la hartie de buda, orice, prinrte care si electronice
        pot sa-ti spun eu, ca ne-it-st, care nu lucru la multinationala, dar firma straina, ca absolventii de facultate ii cam cauti. din 1800 de angajati, cam 1500 n-au facultate. iar din aia care au, daca e sa-i cautam pe aia tehnici, cam bate vantul. si de furat, nu, nu se fura, nu dispar copiatoare, pixuri, laptopuri, etc. ca se listeaza si chestiuni personale, da, sunt sigur ca se intampla. si da, mi-am listat si eu in aprox 3 ani, vreo 5 foi, daca e sa fim deschisi pana la capat.
        revenind la politicieni, as vrea sa vad si eu partidul ala "curat". indifferent de nume. acu' psd a tras paiul scurt si a mai si sarit calul, dar nu sunt singurii care fura. si ca veni vorba de psd...cum de a renuntat madam firea la targ, in detrimentul rezistentei? aia, cand au demontat cascarabetele din targ, pe motiv ca piata e loc de proteste, s-au lins pe bot de o parte din sustinatori. mai trist e ca din procentul pierdut, o parte a castigat psd-ul. nu de alta, dar au demonstrat, o parte dintre protestatari si o pate dintre cei ce-i sustin, ca nu-s mai civilizati decat cei pe care-I blameaza.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • emag nu e firma de it, aia vand de la carbid la hartie de buda, orice, prinrte care si electronice
          si mai au si preturi nesimtite. Unele produse le gasesti aproape la juma' de pret fata de alte saituri.

          Comment


          • nu intotdeauna au cele mai bune preturi si oricum, "recupereaza" la transport ala e dezastru...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • De acord în legătură cu prețurile lor. Am mai spus-o. Ei vând acum un "stil", un brand de experiență de shopping..... fițe.

              AE: Nu, mai e ceva. La noi, la depozit, se mai fură din când în când. Deşi sunt camere de supraveghere peste tot, se fură şi nimeni nu e prins, decât rar. Din acest motiv, ca să amortizeze pierderile, ne scad din bonusuri. Deci, practic, noi facem ore suplimentare şi plecăm extenuaţi de-acolo şi ca să plătim pentru produsele furate, de parcă ar fi vina noastră, a tuturor, că se fură şi că ei nu sunt în stare să găsească hoţii. De fapt, am impresia că nici nu se chinuiesc prea tare să-i găsească. Parcă le convine situaţia, ca să ne pună să stăm şi mai mult peste program, fără să ne plătească aşa cum se cuvine.
              Sursa: http://www.criticatac.ro/interviu-cu...a-„emag/

              Alt articol: http://adevarul.ro/news/societate/ca...e98/index.html

              "M-am exilat şi atâta tot. Aerul aici îmi prieşte, sunt mulţumit cu ai mei şi nu am ce căuta acolo, unde linguşirea şi hoţia sunt virtuţi, iar munca şi talentul vieţii demne de compătimit", mărturişeşte, lezat, Caragiale.

              2009
              Adolescenţii consideră că hoţia şi corupţia sunt principalele defecte ale românilor, în timp ce responsabilitatea este considerată cea mai mare calitate. Sunt concluziile unui studiu realizat printre elevi din clasa a XII-a.

              Potrivit studiului "Barometrul Adolescenţei", realizat de Cult Market Research în perioada 1 - 20 noiembrie, pentru elevi a fost mai simplu să aleagă o caracteristică negativă a românilor, decât să enumere calităţi. 85% dintre ei au indicat defecte ale românilor şi 70% o calitate specifică propriului popor.

              Corupţia şi hoţia se detaşează de alte defecte enumerate de adolescenţi. În ceea ce priveşte cea mai importantă calitate, 10% dintre liceenii de clasa a XII-a au indicat responsabilitatea. Urmează sociabiltatea şi optimismul.

              "Aproape un sfert dintre defectele enumerate ţin de stilul de muncă al românilor : corupţi, leneşi, ineficienţi, iresponsabili", se arată în studiu. Responsabilitatea, ca şi calitate principală a românilor este indicată într-o măsură mai mare de fete (12%), decât de băieţi (6%).

              Băieţii şi fetele au percepţii diferite în privinţa defectelor. Astfel, corupţia e indicată de 21% dintre băieţi şi de 11% dintre fete, care vorbesc însă într-o mai mare măsură despre hoţie decât băieţii atunci când se referă la principalul defect al românilor. De asemenea, fetele consideră într-o mai mare măsură decât băieţii că românii sunt lăudăroşi.

              Studiul a fost realizat pe un eşantion naţional de 1.290 de elevi din clasele a XII-a şi are o marjă de eroare de circa trei procente.
              Last edited by gecmc94; 5 December 2017, 00:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Mai multi lideri locali refuza sa trimita oameni in Capitala la mitingul de protest impotriva “statului paralel si ilegitim” si impotriva “abuzurilor”, au declarat pentru HotNews.ro surse din PSD. Potrivit acestora, nici premierul Mihai Tudose nu sustine ideea unui miting organizat de partid. Liderii consultati de HotNews.ro sustin ca un astfel de miting ar fi o greseala, deoarece ar fi perceput ca o manifestare impotriva justitiei.

                Adica se discuta daca vine lumea pentru sumele propuse de ei ca si cadou. parca vad ca iar o sa fie plin de aurolaci, batrani, someri. Ultima data, citeam ca 30% din protestatari nu aveau nici macar o zi de munca pe cartea de munca
                Apropos de propaganda comunista...cam cum functioneaza: https://www.paginademedia.ro/2017/11...escu-si-dcnews

                @gecmc94 cand o sa produca comunistii macar 1% din cat produc scarbele capitalist-soviniste (adica or sa contribuie la bugetul de stat minim 1%) atunci puteti vorbi. Pana atunci, cam ce produc scarbili capitaliste...voi consumati

                Si ti-am mai spus...IT-ul nu inseamna buticari de electronice.
                Last edited by bolovan; 5 December 2017, 09:08. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Comisia Iordache: Judecatorii vor trebui sa redacteze hotararile in cel mult 30 de zile de la pronuntare
                  Cu asta sunt de acord.

                  Doar ca printre amendamente ok precum gen cel de mai inainte, se strecoara paragrafe care vor defini adevaratul scop al rescrierii legilor justitiei.

                  Comment


                  • Așa funcționează toată presa, indiferent de culoare. Ba chiar și toate ONG-urile sau grupurile pentru dialog social. Prin MITĂ care cumpără bunăvoința. Când spuneam că Turturică minte când a spălat banii primiți ca mită, justificând prin tranzacții imobiliare cu mult peste prețurile pieței din 2005, eram privit cu neîncredere.

                    Nu cred că înțelege nimeni de ce ai adus vorba despre multinaționale ca persoane juridice. Eu vorbeam despre tine și cei ca tine, angajații lor. Cinste investitorilor, dacă respectă legea. Dar tot ei, investitorii, se plâng de faptul că românii sunt hoți.

                    Comment


                    • Evident ca se plang...cand tu te duci intr-o tara...faci niste investitii...si te trezesti ca romanii te fura...fura din banii tai...
                      Apropos tovarasi comunisti, membrii de seama ai PSD-ului...luati discursul asta:
                      După mai bine de 60 de ani, regele Mihai I s-a adresat Parlamentului României, la împlinirea vârstei de 90 de ani.http://www.facebook.com/fantvr1http://www.t...

                      Poate-i bine sa-l puneti pe repeat...pana-l pricepeti

                      Comment


                      • Una scurta.
                        Cică oamenii lui Dragnea erau pana ieri la pranz aşa de disperati ca nu găsesc o solutie ca sa dea înapoi în mod onorabil la anuntul cu mitingul incit nici la telefoane nu mai răspundeau. Iar cand au auzit vestea cu moartea Regelui, cica sareau în sus de bucurie.
                        Apoi, fireste, s-au apucat de scris un comunicat foarte trist, cu trei zile de doliu naţional.

                        Moartea unui rege-priceless.

                        Asa a scapat pezedeu' de rusinea organizarii unor mitinguri cu Floricica dansatoarea.
                        La Iasi, fara oamenii primarului care e anti Livake, iar aduceau tarani din judet, si se faceau de ras in fata microfoanelor televiziunilor nationale, ca in primavara. Sa vada toata tara ielectoratu' pezedist.
                        Last edited by mr.K; 6 December 2017, 11:46. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Bolovan, te referi la discursul de la care a absentat șeful statului român, anticomunistul scelerat Băsescu? Cum poți să vorbești despre Regele Mihai, băsistule? Acel moment a fost unul în care PSD-ul s-a poziționat de partea opusă a lui Băsescu și liberalilor lui, s-a poziționat pe un centru politic în care tolera prezența Regelui Mihai ca simbol al statului român. Nu discut despre inamiciția dintre comunistul Iliescu și Regele Mihai care, pe bună dreptate, l-a salutat de la distanță În Parlament, fără să îi strângă mâna.

                          Băsescu: "Regele Mihai a fost slugă la ruși".

                          Băsescu:
                          Antonescu este vinovat în istorie pentru pogromul împotriva evreilor, pentru deportarea lor în Transnistria. Uităm că România avea atunci un şef de stat. Antonescu era prim-ministru. Unuia îi dăm averile, pe altul îl facem criminal de război. De ce? Doar pentru că unul a fost slugă la ruşi?“
                          Antonescu în perioada 1940:
                          „Până când regele va deveni cu vârsta şi mintea ca să-şi dea seama de problemele statului, vă rog să luaţi notă de acest lucru, nimeni nu va putea să-i supună problemele de stat şi oricine şi pe orice treaptă s-ar găsi în stat, va fi destituit de mine. Nimeni nu va trece prin faţa Palatului decât ca să se închine în faţa unui simbol. El este un simbol şi nu are dreptul să se amestece în conducerea statului.”

                          Comment


                          • Tovarase gecmc94 nu sunt basist (n-am votat cu basescu...nici macar cu liberalii,pmp, pcr - aka psd).
                            Dar nu pot sa uit cum tatuca vostru a refuzat intrarea regelui in Ro dupa revolutie. De fapt nci nu pot sa uit cum a fost dat afara de voi in 47 parca. In "curul gol"
                            Ion Iliescu este cel care a transofrmat PCR-ul in PSD Si a promovat elita: Infractorul Nastae, Inculpatul Tariceanu, infractorul Dragnea.
                            Cred ca voi cumunistii sunteti ultimii care aveti dreptul sa vorbiti de ce repezinta regalitatea.

                            Comment


                            • „Până când regele va deveni cu vârsta şi mintea ca să-şi dea seama de problemele statului, vă rog să luaţi notă de acest lucru, nimeni nu va putea să-i supună problemele de stat şi oricine şi pe orice treaptă s-ar găsi în stat, va fi destituit de mine. Nimeni nu va trece prin faţa Palatului decât ca să se închine în faţa unui simbol. El este un simbol şi nu are dreptul să se amestece în conducerea statului.”
                              Si, nu avea dreptate?
                              Monarhiile moderne asta au ajuns, simboluri.
                              Regele Spaniei, regina Marii Britanii, regina Danemarcei etc. au alt rol?
                              Tara e condusa de prim ministri.
                              Oricum, scumpe simbolurile, englezoii platesc o avere pe an ca sa aiba monarhie. Te lipsesti.

                              Noi avem belele noastre.

                              Medic, cu ochii in lacrimi: Un adolescent a incercat sa se sinucida din cauza lipsei de imunoglobulina. A fost facuta plangere penala pe numele ministrului Sanatatii
                              Ciolos e de vina!
                              Soros e de vina!
                              Mama mare e de vina!
                              pezede nu e de vina!
                              Last edited by mr.K; 6 December 2017, 12:58.

                              Comment


                              • băsistule bolovan, nu-l uita să-l treci pe lista de comuniști reciclați și pe marinarul Băsescu, un "dihor securisto-comunist" (CTP).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google