Pregătirea Maşinii Pentru Iarnă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa ce in urma cu vreo 2-3 ani, am avut o problema urgenta la work, inundatie masiva, atunci cand a fost ploaia aceea inghetata, incercand din rasputeri 15-20 de minute sa deschid vreo usa (era carcasata in gheata masina, pe alocuri si 8-9 mm!)...in toamna asta mi-am luat husa.
    De cand a inceput sa ninga, e pe masina (o pun seara, ies sa ma mai dezmortesc...).
    Acum chiar sunt curios cum o fi masina, invalurita in zapada care se vede.

    E nasol rau la Buzau! Ma gandesc iarasi la servici, luni, ca in ritmul asta, zapada si viscol...durereeee!
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Ai grija cand montezi husa pentru ca poti sa zgarii vopseaua daca este murdara.
      MY CLA

      Comment


      • In plus in conditii de vant puternic nu se recomanda instalarea unei astfel de huse. Fara o ancorare conforma aceasta husa se poate transforma intr-un adevarat proiectil care poate distruge alte bunuri sau mai grav poate rani destul de serios persoanele aflate in apropiere.

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • S-a facut pregatirea masinii pentru sezonul de iarna dupa cum urmeaza:


          - S-au schimbat rotile vara de aliaj cu cele iarna de tabla plus capace (sters cu diluant butucii si uns butucii si prezoanele cu vaselina solida) + presiune in roti 2,2 at pe fata si 2,4 pe spate;
          - S-a pus lichid de parbriz pentru iarna;
          - S-a cumparat spray pt dezghetare parbriz;
          - S-a verificat antigelul impreuna cu celelalte lichide;
          - S-au degresat balamalele cu WD40 si s-au uns cu vaselina spray, iar tijele cu WD40 si vaselina solida;
          - S-a dat cu ulei siliconic pe toate chederele inclusiv cel de la capota;
          - S-au adaugat in masina 2 raclete si perie pentru dat zapada de pe masina impreuna cu un mic saculet cu nisip si o patura in portbagaj;
          - S-a facut proba incalzirii din scaune dupa un sezon de nefolosinta.

          Un sezon rece cat mai fain si cat mai multi km la munte la ski, snowboard, sanie, bob, patinoar, vin fiert, tuica fiarta etc.
          Last edited by 77sky; 3 November 2014, 13:33. Reason: Nu cu rosu, te rog!
          sigpic

          Comment


          • Butucii ii cureti cu peria de sarma daca vrei sa faci ceva, iar vaselina sa nu pui niciodata pe filete.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Cine te-a invatat sa dai cu vaselina pe butuci si pe prezoane?
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • - S-au adaugat in masina 2 raclete si perie pentru dat zapada de pe masina impreuna cu un mic saculet cu nisip si o patura in portbagaj;
                Ideal e sa ai la tine si o lopata normala, cu coada de lemn, scurtezi coada sa incapa in portbagaj in diagonala. Lopetile specializate vandute de magazine pentru zapada sunt scumpe si bune sa se joace copilu' in nisip, la mare.

                Un set d elanturi format Y sunt si ele de folos, nu se stie niciodata cand te trezesti odata ca peste noapte a fost freezeng rain si nu pleaca masina de pe loc, cu toate gumele de iarna. Daca esti acasa, lasi masina in parcare, daca esti plecat si vrei sa ajungi acasa, posibil sa astepti amiaza sa te poti urni de pe loc.
                Last edited by mr.K; 3 November 2014, 12:18.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Cine te-a invatat sa dai cu vaselina pe butuci si pe prezoane?
                  Se da cu vaselina pe butuci cand folosesti jante de aliaj, aluminiu + sare si apa = roata blocata pe butuc... sa vezi distractie sa faci pana iarna si sa stai in drum ca nu poti scoate roata.

                  Eu la jante de aluminiu le si frecam cu smirghel pe interior unde vine butucul .

                  Cu vaselina pe prezon sunt partial de acord doar in cantitate mica si doar atunci cand sunt ruginite, si doar pe filet, gen o data la 2-3 ani.

                  Comment


                  • Omu a zis ca a pus jantele de TABLA....

                    Comment


                    • Mi-am pregatit si eu masina de iarna ; am schimbat rotile de vara cu cele de iarna , am pus lichid de parbriz care are punctul de inghet la - 20 C si cam atat.Celelalte lichide de la motor sunt la nivel.
                      Lanturile le pun in portbagaj doar daca voi pleca in afara localitatii.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Din tehnica elementara se stie ca orice imbinare fier pe fier se unge.

                        Operatia cu peria de sarma/smirghel a fost facuta in aprilie, cand am pus rotile de vara. Acum nu aveam pic de rugina acolo unde am dat cu vaselina peste ce am curatat cu smirghelul. A fost suficienta o curatare cu diluant, si suprafata era ca noua. Un alt strat de vaselina i-a luat locul, ca este janta de aliaj sau de tabla, inclusiv pe suprafata de contact intre janta si tambur.

                        In ce priveste filetele, e alta mancare de peste.
                        sigpic

                        Comment


                        • Recomandarile numarului 1 in domeniul auto:

                          "CAUTION Never use oil or grease on the bolts or nuts. Doing so may lead to over-tightening the nuts and damage the bolts. The nuts may loose, and the wheels may fall off, which could cause a serious accident. If there is oil or grease on any bolt or nut, clean it."

                          Comment


                          • De acord. DAR iti dai seama ce sanse sunt sa se desfileteze 4-5 suruburi in acelasi timp si sa nu auzi/simti roata cum "joaca" pe butuc astfel incat sa continui deplasarea si sa pierzi roata. Cred ca sunt niste zgomote infernale in masina.
                            Last edited by Drogas; 3 November 2014, 15:59.

                            Comment


                            • Probabil ca nu ajung sa se desfileteze prea mult pana sa iti dai seama.
                              Poate prezoanele de la Toyota nu ruginesc precum astea de la Dacia.

                              Comment


                              • Pai e bine, sau nu e bine, bre nea' Drogase? Din logica ta eu inteleg ca nu e bine sa dai, dar totusi poti sa dai ca auzi cand incep sa se desfaca prezoanele...
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google