Dobanda Practicata De Bancile Comerciale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dobanda Practicata De Bancile Comerciale

    Stie cineva daca BNR a emis vreo lege in care sa se stipuleze ca dobanda la un credit luat de la o banca comerciala nu trebuie sa depaseasca o anumita valoare? Stiu ca se faceau niste demersuri in acest sens.
    Mie la un credit mi s-a marit dobanda intr-un an jumatate cu 40% pe an depasind astfel marja de 14% cat preciza BNR-ul ca ar fi valoarea maxima a dobanzii la un credit.

  • #2
    Auzisem si eu de valoarea maxima a dobanzii. Cauta in monitorul oficial si daca e publicata chestia asta, mergi la banca, instiinteaza-i ca daca nu-ti reduc dobanda faci scandal, mergi la protectia consumatorului, etc...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Ai sa te duci la banca si ai sa ai urmatorul raspuns: Daca nu-ti convine returneaza toata valoarea care o mai ai de dat si gata. Din pacate nu prea avem ce face in astfel de cazuri.
      sigpic
      Play ManagerLeague

      Comment


      • #4
        Gresit bragelone, legea e lege si trebuie respectata de toata lumea. Problema este daca e publicata sau nu in Monitorul Oficial. Daca nu sti exact daca este legea sau ordinul BNR, poti merge la ANPC sa intrebi.

        Comment


        • #5
          Eu am linie de creditare iar de luna asta am 18% dobanda (bcr).Suma creditata e de 75000 roni.Da cred ca am sa vand un apartament care il aveam pentru vremuri grele si gata cu bancile.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #6
            Originally posted by vali007 View Post
            Gresit bragelone, legea e lege si trebuie respectata de toata lumea. Problema este daca e publicata sau nu in Monitorul Oficial. Daca nu sti exact daca este legea sau ordinul BNR, poti merge la ANPC sa intrebi.
            bragelone are dreptate... Pe asta se si bazeaza bancile... A fost chiar si o emisiune tv in care invitatii erau oameni de rand care aveam credite la banci si tot au primit acelasi raspuns atunci cand au indraznit sa fie nemultumiti... '' aduceti diferenta de bani si gata... Nu sunteti obligati sa acceptati dobanda noastra''. In contract nu scrie nimik legat de asta... Omu` s-a dus a semnat, a luat banii si gata... Nu s-a gandit la ce o sa fie... Vorba aia... Daca nu casti ochii.................
            sigpic

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google