Poliţia Vrea Să Interzică Detectoarele De Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu conteaza ce fac ei! Conteaza ce facem noi, oameni cu cap! Nu respecti viteza pentru ei ci pentru tine si pentru siguranta colegilor de trafic. Mi se pare o prostie sa merg cu suta in oras pt ca politia a dat carnete pe bani sau ca sta la panda cu radaru.
    Am spus si mai sus ca am si eu detector de radar dar am ajuns sa nu il mai folosesc pt ca era sa patesc multe din cauza vitezei.
    dar pana la urma chestia asta tine de fiecare si de simtul rezonabilului din fiecare!
    Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

    Comment


    • #17
      eu pe autostrada to doua foi i-am dat si fara detector. daca vrei sa mergi tare, mergi oricum, ideea e ca nu te dai prin oras cu mai mult de 60 unde traficul permite si gata. restul accidentelor, depasiri aiurea si neacordari de prioritate, trecut pe rosu, calcat pietoni pe trecere, nu au legatura cu detectorul de radar. sa le dea teste si la pietoni, ca unii sunt atata de animale, ca parca n-au creier nici cat un porumbel si merg totusi liber pe strada. pe stimatii pietoni de ce nu-i f... politia de sa nu se adune cand stau si povestesc retete de prajituri pe trecere sau cand pun copita ca vita incaltata desi au rosu la semaforul pietonilor? atunci se intampla accidente si cele mai multe tamponari/victime se intampla pe motiv de neacordare de prioritate. viteza e factor secundar.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Avem pretentia ca suntem oameni...pai daca e asa de ce sa fie vina detectorului ?Te pune detectorul sa mergi cu viteza?Detectorul este un mijloc de prevenire si asta pt ca politistii nostri nu previn, ei doar vor sa te prinda si sa decartezi asa ca sa ne lase cu ideile lor ca accidentele alea care se intampla in fiecare zi si 50-60% din cei care iau permisul pe naspa sunt consecinte ale Politiei Romane. Se fac direct vinovati de un procent destul de mare din ceea ce se intampla pe sosele...nu detectoarele radar...nu-i doare pe ei ca mor oamenii pe strazi...ii deranjeaza ca le-a scazut numarul de amenzi radar. Hai sa fim realisti....si spun asta nu ca posesor de detector radar pt ca nici nu am asa ceva si uite ca n-am avut accidente si n-am omorat pe nimeni pana acum...o faceam daca aveam detector?Nu cred. Conteaza de tine ca persoana sa te controlezi...asa ca detectorul radar nu e un factor de accidente..oamenii sunt
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          eu de cand am detector alerg ca nebunul. nu sunt de acord cu interzicearea detectoarelor.
          daca cel din fata ta iti observa intentia si te lasa, de ce sa nu-l depasesti si pe linie continua?daca unu vrea sa mearga cu 200 poate sa mearga, dar trebuie ca ceilalti sa inteleaga ca se grabeste si sa il lase. nu sa patesti ce am patit eu aseara cand ma grabeam si unu mergea pe mijlocul drumului cu 50 in afara localitatii.si era coada in spatele lui.

          p.s. drumurile sunt de vina pentru accidente. raportat la nr de masini care merg pe autostrada, fata de cele care merg pe valea oltului; si raportand nr de accidente comise pe ambele sectoare de drum, ajungem laconcluzia ca daca am avea autostrazi am reduce cu 50% nr de accidente.
          Last edited by spanu; 6 February 2009, 12:39.
          fara

          Comment


          • #20
            Cica politia vrea sa interzica detectoarele radar? Si eu vreau sosele fara gropi! Si ce daca?...
            Pentru a diminua numarul accidentelor ar trebui in primul rand trezita constiinta multora care se afla in spatele volanului. Ar trebui ca masina sa fie privita si utilizata exact pentru scopul pentru care a fost creata: sa te deplasezi din punctul A in punctul B, in nici un caz ca sa conduci cu o mana afara, cu manelele la maxim, scotand capul din mers dupa pustoaice, sa te filmezi cum mergi cu 200 la ora... etc... etc..
            Ar mai trebui ca permisele sa nu se dea pe spaga... Ar mai trebui ca instructorilor sa le pese ce iese din mana lor si nu doar sa se uite la banii pe care-i incaseaza... Ar mai trebui ca limitarile de viteza sa nu fie puse pentru a incurca traficul...
            Deci exista o multime de alti factori care tin de civilizatie si care ar trebui implementati. Nu detectoarele radar sunt vinovate.
            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

            Comment


            • #21
              Originally posted by TopCat View Post
              Ar trebui ca masina sa fie privita si utilizata exact pentru scopul pentru care a fost creata: sa te deplasezi din punctul A in punctul B, in nici un caz ca sa conduci cu o mana afara, cu manelele la maxim, scotand capul din mers dupa pustoaice, sa te filmezi cum mergi cu 200 la ora... etc... etc...
              tu nu ai facut niciodata ceea ce tocmai ai enumerat?(nu suport manelele, si nici 200 nu prinde)

              fara

              Comment


              • #22
                Spre surprinderea ta, nu, nu am facut.
                In functie de sosea si de trafic nu respect mereu limitarile de viteza, am mai depasit carute si mosnegi pe linie continua, dar chestii de prost gust nu am facut si nici nu intentionez sa fac. In domeniul asta (si nu numai) suntem cu cateva sute de ani in urma civilizatiei occidentale.
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • #23
                  Seba o bere virtuala(sau poate ajungi prin Braila pentru una reala) pentru tot mai ales pentru chestia cu pietonii.

                  Am mai spus si repet cel mai mult ma deranjeaza neaplicarea unitara a legii. Pentru unii muma pentru altii ciuma.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #24
                    topcat@ am 23 de ani si le mai fac(dar cu un pic de bun simt). sunt tanar.acum depinde si de varsta fiecaruia. tata de exemplu la anii lui ar fi chiar caraghios sa asculte muzica la maxim, sau sa scoata capul, sa claxoneze, sau sa agatze pustoaice.

                    p.s. va respect.
                    fara

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Christnacht View Post
                      In strainatate ai voie cu detectoare in Romania nu....
                      In multe tari din UE si nu numai detectoarele sunt interzise, la fel si detinerea unui sistem de navigatie cu speedcam activat. Asa ca, nu suntem singurii.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #26
                        da, andrei, dar in aglia cel putin n-am auzit nici macar un taximetrist spunand "lasa, ca am prieten politai si in juma' de ora am permisul inapoi". trebuie sa mentionez tara unde functioneaza asa ceva?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          E voie cu detector de radar doar in romania, bulgaria si irlanda

                          Comment


                          • #28
                            Pai romanii se iau dupa altii, ca nu sunt in stare sa se conduca singuri; in alte tari este interzis, acuma, hop! si la noi.

                            mama ei de gramatica...
                            Last edited by Seba; 6 February 2009, 16:25.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Christnacht View Post
                              Tot corupti vor ramane. Cunosc cazuri cand un idiot a omorat un om pe trecerea de pietoni si a doua zi era mutata acea zebra si multe altele asa ca ...... In strainatate ai voie cu detectoare in Romania nu.... noi suntem mai cu mot de fiecare data. Pacat ca avem o tara asa frumoasa si e locuita numai de idioti. Sa auzim numai de bine
                              aia cu trecerea o stiu toti....asa ca nu ti-o mai asuma.
                              i adute tu in grecia cu detector sa vezi cum ramai si fara detector si fara talon si fara numere la masina si fara permis.

                              ca sa poti sa iei masina si actele si placutele amenda e doar 1000 de euro.

                              sa le interzica...ca prea se merge cu vitez ain localitati, in afara lor. si sa bage si muuult mai multe radare cu reviziile facute la timp.

                              vrei sa te dai ...mergi pe circuit in ungaria, in germania, si contra coasat te dai pana nu mai poti. pe strazi respecta regimul de viteza ca nu esti doar tu pe acolo.
                              Fuarte Nervos !!!

                              Comment


                              • #30
                                sa nu uitam ca pe unele sectoare de drum sunt limitari aberante (de genu 30km/h in localitate, pe drum cu doua benzi +linii de tramvai, sau si mai rau, 10km/h....am vazut pe o strada si m-am crucit), si ca prin minune, pe acel sector de drum e titi cu radaru. Pentru cazurile astea e bun un detector, sa poti sa mergi normal.
                                In alta ordine de idei, si acu cativa ani cand erau interzise detectoarele, smecherii zburau si nu-i durea nici in basca. Asa o sa fie si acuma daca le interzic.
                                Si daca le interzic, o sa aiba si ceva mijloace de detectie a detectoarelor inafara de ochiu lu bibel? Nu de alta, da nu-i mare inginerie sa faci detectoru bucatele si sa-l ascunzi mai pe la motor, mai prin bord...pe unde ii vine omului. Asta cu faramitatul detectorului e valabila in cazul in care nu ai bani de vre-un beltronics pro rx.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google