Placute De Origine Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute De Origine Sau Nu?

    Placutele de frana, ferodo cu cod U3360, NU SUNT DE ORIGINE!!!
    Acest cod nu exista!

  • #2
    sa nu mai zic ca placutele alea care le vinde el, sunt 40-50 ron in targ la vitan, alea de origine sunt pe la 120ron.
    diferente:
    placuta originala - are un miros urat, doar d-aia fac comunitarii treaba pe roti
    - te murdareste foarte tare pe mana chiar daca e noua sau folosita
    cea non origine - miroase mai putin, aproape deloc
    - murdareste foarte putin mana

    cine si-a pus placute d-astea non origine, o sa schimbe lafel ca mine, placutele si discurile.... )

    Comment


    • #3
      Abia astept ca si eu tot dastea am pus...)

      Comment


      • #4
        Originally posted by Cezar View Post
        Placutele de frana, ferodo cu cod U3360, NU SUNT DE ORIGINE!!!
        Acest cod nu exista!
        Inscriptionare de U3360 exista, dar nu cred ca e cod, e ceva indicativ (Brembo)

        Acum, normal ca nu sunt de origine.
        Treaba asta cu piese de origine, la unele piese ma cam lasa rece: spre exemplu un bec Osram ambalat in cutie de origine (Renault) e cu 60-80% mai scump decat acelasi bec ambalat in cutia producatorului...
        Attached Files
        Last edited by Octavian; 27 February 2009, 12:07.

        Comment


        • #5
          Atunci daca nu conteaza acel cod, cum se face ca aceste placute sunt facute de 2 fabricanti simultan - ferodo si trw.
          Si ce reprezinta acel indicativ? Indica ce anume? Nu un cod?
          Pana la urma nu cred ca e o problema...Invatam din greseli.
          Il rog pe claudiu sa precizeze ca aceste placute sunt de IMPORT, si nu de Origine.
          Si cu asta sa incheiem, sa nu mai stricam topicul omului.
          Last edited by Cezar; 27 February 2009, 12:23.

          Comment


          • #6
            TRW nu e un producator de consumabile (adica placute de frana, saboti, etc) , e producator de sisteme de franare (printre multe altele facute de ei).
            Ca apare acolo TRW , e vorba de compatibilitatea cu sistemu de franare (de unde probabil si U3360 se leaga de ceva compatibilitate, folosit de mai multi producatori, presupun doar).

            In fine, cum spui, sa lasam topicu omului in pace.
            E alegerea fiecaruia ce vrea sa puna pe masina, nu baga la nimeni mana fortat in buzunar.
            Last edited by Octavian; 27 February 2009, 12:38.

            Comment


            • #7
              Acest idicativ U3360 nu apare nicaieri. La nici un producator de sisteme de franare...Asa ca presupui gresit.
              TRW face si placute de frana, deci consumabile, cum bine ai spus si tu.
              Da este alegerea fiecaruia, mai ales atunci cand ti se spune :" Da domnule, piesele sunt de origine, poti cumpara cu incredere"...
              Last edited by Cezar; 27 February 2009, 12:52. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Placute De Origine Sau Nu?

                Exista placute de frana U3360, ferodo trw...ce nu exista in baza de date a nimanui...
                De unde sunt? Cum au aparut? Si sunt bune de ceva?

                Comment


                • #9
                  nu prea ... io am de 3000 km si deja incepe sa-mi bata ceva la franare de la viteza mica ... o fi si la viteza mare dar nu aud ... si franarea e ... ,,spectaculoasa" as putea spune ...

                  placutele bosch o fi ceva de ele? are cineva?
                  sigpicMy ride

                  Comment


                  • #10
                    Eu unu' nu as vrea sa stiu daca sunt bune sau nu. Cel mai bine e sa folosesti originale Dacia (piese de origine).
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      nu prea se compara cele originale (ai baga mana in foc ca daca le iei de la ei sunt originale?) cu bosch sau cu greenstuff
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • #12
                        Cele originale sunt ferodo. Nu mai stiu exact codul.
                        Insa stiu ca se potrivesc f bine ferodo fsl 845. Iar pretul acestora este 75-80 ron.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Cezar View Post
                          Exista placute de frana U3360, ferodo trw...ce nu exista in baza de date a nimanui...
                          De unde sunt? Cum au aparut? Si sunt bune de ceva?
                          Mai, hai sa fim seriosi, cine pune botu ca la 70 lei setu de placute ca sunt originale ??? stiind ca alea originale sunt cel putin dublu la pret.
                          Sunt aparute din EU , asa cum sunt si filtrele originale si neoriginale, bieletele si altele si altele.

                          Omu isi vinde marfa, daca spune ca sunt originale nu e musai sa si fie crezut (e treaba lui cum isi vinde marfa - personal nu ii aprob stilu' daca spui ca a spus verde-n fata ca sunt originale, mie in pm nu mi-a spus asta).
                          Desigur era mult mai simplu si probabil ca nu-i scadeau vanzarile daca ar fi spus: nu domle, nu sunt originale, eu astea le am la vanzare.

                          Comment


                          • #14
                            Asa cum ferodo FSL 845 sunt 80 ron, nu vad de ce cele originale ar trebui sa coste mult mai mult.
                            SI eu si altii am pus botul, asa ca ai grija ce insinuezi te rog...

                            Comment


                            • #15
                              Nu insinuez nimic, scuze daca s-a inteles ca fac referire strict la vreo persoana.
                              Eu (inca) n-am gasit Ferodo (d-astea mai ''moi'' , sunt in mare cautare si eu) , dar la 80 lei setu mi se pare ok, sper sa nu fie chiar prea ''ok''.
                              Dar sa-mi fie cu iertare, un pic de ''search'' nu strica, ati fi vazut ca placute pt Logan se gasesc si-n magazine (cica Ferodo...) la 58 lei setu (am acasa o lista cu magazine, o sa arat cand ajung), si in Vitan sun 50-55 lei maxim un set de placute (Ferodo sau Brembo...).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google