Traiasca ORANGE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Traiasca ORANGE

    din ciclul 'traiasca ....', prezint al doilea caz. daca primul caz se referea la cei de la RDS, acuma a venit randul celor de la ORANGE sa ii laud. povestea mea este urmatoarea:


    am trimis un sony ericsson k810i la service la bucuresti pe garantie, cu problema fiind placa pe care face contact tastatura(telefonul avea 3 luni cand a aparut problema. acum are 4,5 luni). problema fiind una care nu este permanenta, m-am plimbat cam o saptamana cu garantia dupa mine, ca atunci cand nu functioneaza tastele 1,4,7,* cu care aveam problema, sa merg sa il predau. am fost, am reusit sa ajung la orange shop de pe b-dul saturn si a vazut un angajat ca nu functioneaza butoanele mai sus enumerate. a fost trimis la bucuresti, iar azi, dupa o saptamana mi se intoarce telefonul, si surpriza. pe carnetul de garantie este trecuta resoftare. de ce resoftare? de ce resoftare cand probleme are placa de contact? de cand softul trece prin circuit? doamna de acolo nu a putut sa imi dovedeasca acest lucru, luandu-ma pe mine la rost ca eu cum de stiu ca nu are cum sa treaca softul prin circuitul integrat de pe placa. i-am spus ca am studii in domeniu, si a tacut. a bagat sim-ul meu in telefon, mi-a dat telefonul sa introduc codul pin si, cum codul meu pin are in componenta si tasta 4, aceasta nu functiona. i-am aratat doamnei ca nu functioneaza, i-am butonat in fata de cateva ori dupa care a inceput sa functioneze. a inceput sa imi spuna ca functioneaza si ca nu a vazut nimic, cu toate ca i-am aratat ca nu merge. i-am spus ca o sa ma intorc atunci cand imi mai face problema si ajung la ei pe saturn cu butoanele nefunctionale, o sa merg direct la ea. telefonul chiar de la acea doamna l-am luat. regret amarnic. ceea ce m-a enervat este faptul ca mi-a fost bagat un soft de toata rusinea, si acuma nu mai am semnal in casa. deci va dati seama nu? eram sigur ca telefonul v-a veni exact asa cum a plecat, pentru ca mi-au spus multe persoane ce fac cei de la service din bucuresti. nu am vrut sa trimit telefonul la garantie, stiind ceea ce o sa patesc, adica vine cum a plecat, dar am auzit ca daca e problema pe linie la butoane, e placa de contact de vina, si aia nu se mai repara. i-am cerut doamnei sa imi spuna cum trece softul printr-un circuit integrat, ca eu sunt mai prost si nu imi pot da seama. deci telefonul meu a plecat cu softul bun la bucuresti, cu problema la contactele butoanelor mai sus enumerate, si se intoarce dupa o saptamana cu un soft prapadit, vai de mama lui, si cu aceeasi problema. acum o sa umblu din nou cu garantia la mine sa merg sa ii arat distinsei doamne care ma ia la misto ca de fapt telefonul a facut o plimbare de 'recreere' din care s-a intors si cu probleme la cap -soft-

    am ajuns acasa cu niste draci de imi venea sa dau cu telefonu` de toti peretii

    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Eu am trimis laptop HP dv9000 (OZN acum un an) cu o problema la display chiar la service HP Romania si cand l-am primit inapoi nu mai mergea display-ul deloc si nici tastatura ...no comment...n-am avut ce face ca era luat din State
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      telefonul meu e luat din romania.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Protectia Consumatorului peste ei, in cazuri d-astea
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          uite aici cum se procedeaza : ai ajuns frumos acasa cu telefonul in aceiasi stare ,intri frumos pe google si cauti in categoria "Protectia consumatorului" si intri pe site-ul lor si incepi a scrie ce sa intamplat, astepti si tu cam 1-2 luni si iti spun eu ca iti va schimba telefonul, dar sa nu te speriii ca se uita aia urat la tine . Eu am avot o problema cu Nokia e 51 nu functiona tastatura ,l-am trimis la service si vine cu aceiasi problema numa ca i-a schimbat softul (ca la tine) prost am fost ca am semnat procesul verbal de returnare , apoi am venit acasa ca si tine nervos si am intrat pe site-ul "p c" si acum 5 zile aia de la orange ma chemat sa imi shimbe telu. fruos nu ?

          Comment


          • #6
            desi am trait o experienta asemanatoare in care telefonul meu a fost plimbat 2 sapt de la brasov-bucuresti.Deci ma duc cu telefonul la un service indicat de catre real (locul de unde am achizitionat aparatul).Merg la serviceul respectiv ,astept in jur de o sapt pana a venit persoana potrivita ,aceasta il trimite la bucuresti de unde se intoarce inapoi sub motivul k trebuie dus la real.Ma duc la real ,astia il trimit la bucuresti ,se intorace inapoi iar nerezolvat.Dar partea buna in toata treaba asta a fost ca mi-au fost returnati toti banii dati pe telefon si mai avea doar o luna de garantie.Aceasta a fost cazul foarte foarte bun

            Comment


            • #7
              @crapino: oaa si eu am semnat procesu verbal de primire ca dobitocu`, inainte sa vad telu. le-am trimis un mail sa le multumesc, dar scriu si la protectia consumatorului. mersi de sfat scriu ce am scris si aici..povestea asta
              Last edited by B 83 RMJ; 2 March 2009, 22:42.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                protectia consumatorului e cam aiurea,ca astept 1-2 luni ... o sa iti trimita acasa instiintare,tu pe baza instiintarii tre sa le trimiti documentele ...etc etc etc.Mai simplu mergi la sediu la ei si arati ce si cum, nu pe net si pe email.
                P.S evitati depozitul de calculatoare
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  nu trebuie sa le trimiti nimik eu am trimis o poza odata cu declaratia ,o poza cu procesul verbal si atat ,nu am facut nici un drum la p c .

                  Comment


                  • #10
                    caz asemanator cu telefonul sotiei....pana la urma mers si depus plangere la protectia consumatorului si...rezolvat exact nimic....magarii astia au pile domle...aaaaa am rezolvat ca i-am trimis pana la urma si pe aia de la protectie si pe director in p....masii..
                    dupa ce au zis ca au mers si cu telu la alt sevice si nu avea nimic...cand el era defect de bubuia..in fine...eu de acum rezolv direct cu scandal monstruos si cu televiziunea(eventual pun cainele meu pe ei)
                    Attached Files
                    Last edited by seiko; 2 March 2009, 23:06.

                    Comment


                    • #11
                      @Cristi_XP: Ai avut problme cu DC? Garantat tot la OPC se rezolvau... stiu ce zic. Fara somatie de la OPC nu se misca nimeni din toata compania sa-ti rezolve o garantie. Sau daca esti prieten / cunostinta cu unul din anagajati.

                      @alindrgn: du-te la OPC, fa reclamatie. Si pe net la Orange, reclama proastele servicii ale magazinului si comportamentul neadecvat al angajatilor de acolo. Poti sa specifici si nume daca vrei... Si cere sa ti se comunice masurile luate in acest sens.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        eu le-am trimis un mail. asta e daca astept 1-2 luni. adevarul e ca protectia consumatorului e la 2-3 minute de mine, dar nu prea am cand sa ajung si nici nu stiu ce sa fac pe acolo. nici nu cred ca pot dovedi ca are probleme, daca ma 'prinde' atunci ca merge bine. ca butoanele alea cand faceau contact, cand nu...nu era permanent. de asta am ajuns si asa greu la service. am umblat cu garantia dupa mine pana am reusit sa il prind in outside. daca imi raspund sau nu, ramane de vazut. nu le-am lasat adresa, doar numele care apare cand primesti un mail.

                        nu stiu numele la femeia aia. asa ca nu pot specifica. o sa vad poate intr-o zi sa intru pe acolo, sa vad cum miroase, ca nu am mai intrat niciodata. e vreo problema daca garantia si factura sunte pe numele altuia si merg eu sa fac reclamatie? la garantie la orange nu am avut probleme, mi l-au primit chiar daca nu era numele meu pe factura

                        Originally posted by Cristi_Xp View Post
                        protectia consumatorului e cam aiurea,ca astept 1-2 luni ... o sa iti trimita acasa instiintare,tu pe baza instiintarii tre sa le trimiti documentele ...etc etc etc.Mai simplu mergi la sediu la ei si arati ce si cum, nu pe net si pe email.
                        P.S evitati depozitul de calculatoare
                        cu depozitul de calculatoare nu stiu ce sa zic. mie mi se par cei mai de treaba din brasov. sfatul meu? evitati Ultra PRO Computers

                        scuze de double post dar deja am capul franjuri, si nu mai pot sa mai dau edit sa bag si quote-ul ca ma dor ochii de mor. daca nu se editeaza automat abia are distinsul moderator DomnulK motiv sa ma mai arda inca o data
                        Last edited by Cristi_Xp; 3 March 2009, 10:21.
                        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                        Comment


                        • #13
                          Din cate stiu daca la un produs se intervine de 3 ori pentru remedierea aceluiasi defect (in timpu garantiei), "vanzatoru" este obligat sa til schimbe cu unu nou sau sa iti restituiasca banii inapoi.

                          PS: cand am vazut titlu threadului am crezut ca va plangeti ca nu aveti semnal in centru orasului sau ca va cade semnalu cand vi lumea mai draga....se pare totusi ca numa in cluj se intampla toate astea
                          ...de doi lei :p

                          Comment


                          • #14
                            la mine problema era ca bateria tinea maxim 24 h! le-am lasat telefonu...i-am rugat sa il testeze ...si degeaba....au zis ca serviceul zice ca e ok si....gata.
                            iam zis directorului de la opc si personalului sa ia telefonu moca si sa il folosesca si daca tine mai mult de o zi ...sa ma trimita acasa...dar...au refuzat...
                            o gasca de incompetenti zelosi si unsi cu multa spaga..


                            prima oara cand m-am dus cu telu la magazin si ei l-au trimis in service..a venit inapoi cu butoanele nefunctionale si cu prb mea initiala nerezolvata!!! a doa oara mergeau butoanele dar era carcasa lovita... a 3-a oara nu am mai ridicat produsul cerand altul..
                            pana la urma lam ridicat din magazin dar...doar dupa ce au scris aia pe cartea servive tot ce am patit ...si au semnat...
                            nu era mai simplu daca dadeam ca de obicei cu pumnu in masa??
                            Plimbat cu toate actele si documentele la opc si...nimic... ROMANIA..tara noastra de rahat...

                            Comment


                            • #15
                              multumesc cristi pentru ca mi-ai unit posturile. altadata se baga automat in cel din urma, dar vad ca acuma nu a vrut.

                              azi toata ziua nu am putut debloca telefonul, si nu mai mergea nici o tasta. am zis ca nu e nimic, merga acasa si iau garantia si ma duc sa i-l bag pe gat la proasta. cand am ajuns in fata la orange imi venea sa il dau de toti peretii. ziceai ca nu are nimic, dupa ce o zi intreaga nu a vrut de nici o culoare. m-am certat cu aia pe acolo si i-am zis ca nu ma intereseaza ca acuma ii merge, si i-am zis sa il trimita la bucuresti cu procesul verbal cu care a plecat data trecuta, si cu garantia. intre timp proasta butona acolo si i s-au blocat si ei unele butoane. deci a vazut ca nu merge. i-am zis lu' aia ca daca vine tot cu resoftare de la bucuresti nu il mai ridic, si il trimit inapoi la bucuresti. ea a zis ca nu are ce sa ii faca, decat resoftare. i-am zis ca daca nu are ce sa ii mai faca, atunci e dauna totala si ori dau banii inapoi ori alt telefon. nu il mai ridic pana nu apare acolo schimbat placa contact, ceea ce este imposibil, ca din cate am auzit daca e defecta placa nu ai ce sa ii mai faci. si atunci se leaga ceea ce au facut astia la bucuresti, mi-au resoftat telefonul ca sa scape de mine. asta de aici tot incerca sa imi spuna aseara ca e bun telefonul, ca a fost resoftat si nu stiu ce. i-am zis ca nu avea cum sa fie softul de vina, pentru ca softul nu trece prin placa cu circuite integrate. m-a luat pe mine cu intrebari de genu' de unde stiu eu? i-am zis scurt, ca sunt la liceu energetic si exact asta e viitoarea mea meserie, si ca studiez sisteme de operare(soft-partea software) si placi(partea hardware). maine intentionez sa sun la bucuresti sa ii pun o intrebare celui care are ghinionul sa imi raspunda la telefon, si anume: daca eu am un calculator, si mi s-a stricat placa video, eu il aduc la tine. tu ii reinstalezi windows-ul si zici ca acuma merge, nu? oricum am trimis si reclamatie la opc pe mail aseara, daca primesc raspuns bine, daca nu, tot bine. cineva din brasov, un loganist mi-a zis ca vine cu mine cand imi vine telu de la bucuresti, probabil martea viitoare, ca atat dureaza pentru o resoftare, cu tot cu drum, ca el are gura mai mare si mai mult tupeu ca mine.

                              o sa mai deschis un topic sa vad daca gasesc pe cineva care lucreaza sau stie pe cineva la orange bucuresti, ca daca titlul sugereaza asta are mai multa 'audienta' decat aici.
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google