Cu Loganelul Prin Muntii Buzaului(Vf. Penteleu 1772 M)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu Loganelul Prin Muntii Buzaului(Vf. Penteleu 1772 M)

    Sambata 30.08.2008 am plecat cu prietenii nostri in total 4 adulti si doi copii la Varlaam,Buzau cu gandul sa petrecem un sf de spt la munte,ne-am cazat la Pensiunea Varlaam(s-a stat destul de bine),apoi am intrebat un padurar daca putem ajunge pe Penteleu cu masina(logan 1.6 mpi kiss fm) si ne-a spus ca doar o portiune din drum restul pe jos.Am plecat pe un drum forestier destul de bun,printr-o zona salbatica pe cursul Bascai Mari,cu pietre si grohotisuri,urcand din ce in ce mai mult pana la intersectia cu drumul forestier Cernatu(viraj la dreapta),fortand din ce in ce mai mult am ajuns la o padure de brazi mari si frumosi,desi urmand drumul forestier din ce in ce mai abrupt.Mai dadeam pasagerii jos (de vreo 3 ori),ultima oara la o stana mare aproape de golul alpin(era sa-i muste cainii ciobanesti),apoi am urcat pe un drum abrupt acoperit de un praf gros de vreo 4-5 cm ajungand la golul alpin(1500 m alt) de unde se vedea statia meteo si releul,iar de aici pana sus a fost o joaca de copil.Sus era destul de frig(batea un vant) dar privelistea ne-a coplesit.Daca aveti curajul si placerea de a va plimba pe acolo merita sa incercati si sa admirati valea buzaului,cu toate ca am facut vreo 1 ora si 40 min la urcare,praf de ne-a omorat nu ne-a parut absolut deloc rau ca ma fost acolo.Sunt mandru de loganel ca m-a ajutat si a fost ascultatoare,ducandu-ma pe Penteleu,acolo unde alte masini mai de fite n-au reusit sa ajunga,chiar zicea cineva cu un ford daca nu mi-e mila de masina replicandu-i ca mi-am luat masina sa ma duca unde vreau eu nu doar pe autostrada si la promenada.E foarte rezistenta iar scutul este de milioane(l-am busit de vreo 4 ori mai tare dar a rezistat)
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

  • #2
    foarte tare...am fost si eu pe penteleu...dar pe jos...foarte buna privelistea...cred ca o sa mai trec pe acolo...eu am o casa in gura milii...daca sti tu acolo unde incepe drumul forestier...unde erau utilajele alea pe stanga...vezi poza de la avatar...?e facuta exact in ziua cand am plecat la munte...asta vara trecuta sau acum 2 veri

    Comment


    • #3
      Voi vorbi cu golanca mea, sper sa o pot convinge sa ma duca si pe mine pe unde ati fost voi. Vreau sa vad si eu acel peisaj

      Comment


      • #4
        este foarte misto dani...nu ai ce pierde...poate la vara ne gasim odata pe acolo...eu o sa ma duc sigur...si as vrea sa ma urc inca odata...dar de data asta cu masina sa vad daca merge...ca data trecuta l-am facut la pas

        Comment


        • #5
          Asa sa fie!

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google