Traseu (circuit) Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca tot ajungi in zona hunedoara/orastie nu rata rezervatia de zimbri de la hateg - e un pui de 5-6 saptamani si au niste exemplare de mananca toti membrii forumului o sapt din unul - , castelul corvinilor de la hunedoara si vezi ca ai langa hateg la vreo 10 km Colonia Sarmisegetusa ulpia traiana ( capitala provinciei Dacia Romana ), care este mai mare si mai plina de vestigii decat Regia. Dupa care de la hateg catre petrosani ai o pestera superba la Ohaba Ponor, dar indicat, foarte indicat sa ai niste cizme de cauciuc la tine. la pestera se ajunge printr-un rau de munte si e foaaaarte rece apa. iar la Orastie iti recomand o plimbare catre varful muntelui pe drumul forestier de langa Blidaru. E destul de mult de mers se poate face cam 60-70% cu loganelul in schimb cand ajungi in varf e super, si pe traseu gasesti fructe de padure. Vezi ca la sarmisegetusa regia ai o portiune de drum de vreo 15-20 de km de drum de piatra in rest e ok drumul.

    De la Baia Mare poti sa pleci un pic prin pasul Gutai Si ajungi la pastravaria/pensiunea Mara, unde i-ti recomand sa mergi e un peisaj de poveste, iar mancarea e super ( cel putin pastravul pizza nu am incercat-o ) ). De la vatra dornei pe traseul rosu, de la iacobeni pana dupa gura humorului ai un traseu foarte frumos - iarna arata ca in poeziile lui Arghezi - pe traseul albastru ai lacul Izvorul muntelui foarte frumos, Cheile Bicazului, Statiunea Durau unde poti urca pana la cascada duruitoarea si poti manca foarte bine la Cabana Vanatorului. de asemena daca tot ajungi in zona Suceava/Neamt e pacat sa ratezi manastirile ( Agapia, Secu, Sihastria, varatec, Voronet, Putna ) si salina de la Cacica - Nu e la fel de spectaculoasa ca salina Turda dar merita vazuta.
    Traseul de intoarcere de la Roman pana la Bucuresti... in afara de vulcanii noroiosi de la buzau nu stiu ce sa-ti recomand
    Last edited by mocanuba; 5 August 2013, 10:19. Reason: Automerged Doublepost
    soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

    Comment


    • #47
      Multumesc!
      ... multe din Hd (si din tara) le-am vizitat, si le stiu:
      - castelul
      - sarmi. regia
      - pastravaria mara
      - cheile bicazului
      - manastirile
      - etc, etc
      In fiecare an fac cate un circuit Ro de 2000 - 2500 km (trec si o tura prin Hu la Debrecen... sa ma asigur ca toti ungurii sunt acasa)
      Oricum sa vad ce planuri au si cei de la LCHd pt. ca ma vad cu ei acolo la o bere... si mai facem planuri.
      Last edited by 77sky; 9 July 2016, 00:14.
      In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
      http://searchme71.blogspot.com/

      Comment


      • #48
        La cine te cazezi frate la felix?

        Comment


        • #49
          Originally posted by search_me71 View Post
          Multumesc!
          ... multe din Hd (si din tara) le-am vizitat, si le stiu:
          - castelul
          - sarmi. regia
          - pastravaria mara
          - cheile bicazului
          - manastirile
          - etc, etc
          In fiecare an fac cate un circuit Ro de 2000 - 2500 km (trec si o tura prin Hu la Debrecen... sa ma asigur ca toti ungurii sunt acasa)
          Oricum sa vad ce planuri au si cei de la LCHd pt. ca ma vad cu ei acolo la o bere... si mai facem planuri.
          Mai sunt cateva zile si ne vedem la un citric
          sigpic

          Comment


          • #50
            Originally posted by ovigeniusmax View Post
            La cine te cazezi frate la felix?
            Cazarea o am in Oradea, la Living In Apart.

            Originally posted by costelHD View Post
            Mai sunt cateva zile si ne vedem la un citric
            Da, am vazut, duminica 18 aug. la 18:00 si cateva minute
            Last edited by search_me71; 15 August 2013, 08:36. Reason: Automerged Doublepost
            In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
            http://searchme71.blogspot.com/

            Comment


            • #51
              adevarul e ca la felix in perioada asta e nebunie, am fost aseara la o plimbare nici loc la vreo terasa nu am gasit decat dupa ora 10 seara si nu gasesti camera sub 100 de lei pe noapte si aia daca gasesti camera... cat platesti la Living In Apart pe noapte?

              Comment


              • #52
                Originally posted by ovigeniusmax View Post
                adevarul e ca la felix in perioada asta e nebunie, am fost aseara la o plimbare nici loc la vreo terasa nu am gasit decat dupa ora 10 seara si nu gasesti camera sub 100 de lei pe noapte si aia daca gasesti camera... cat platesti la Living In Apart pe noapte?
                55 euro, apartament 110 mp (living, dining, bucatarie, baie, dormitor, hol, balcon, terasa) toate dotarile si utilitatile necesare.
                In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                http://searchme71.blogspot.com/

                Comment


                • #53
                  55 euro pe noapte??

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by search_me71 View Post
                    Da, am vazut, duminica 18 aug. la 18:00 si cateva minute
                    Neata buna, sper ca si la anul o sa vi pe la noi, asteptam poze .................
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Am revenit acas' din circuitul României... cateva date ''tehnice'' auto:
                      - 43722 km - total auto
                      - 119.6 litri consum motorina - asa arata calculatorul
                      (real cca. 130 - 135 litri motorina)
                      - 4.6 litri % - asa arata calculatorul
                      (real cca. 5.02 - 5.21 %)
                      - 2590 km total circuit România
                      - 52.3 km/h media de viteza
                      (am folosit si aerul conditionat cca. 25 - 30 % din traseu)
                      ... voi pune si poze din circuit in curand !
                      In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                      http://searchme71.blogspot.com/

                      Comment


                      • #56
                        [ATTACH]457633[/ATTACH] [ATTACH]457634[/ATTACH] [ATTACH]457635[/ATTACH] [ATTACH]457636[/ATTACH] [ATTACH]457637[/ATTACH] [ATTACH]457638[/ATTACH]

                        [ATTACH]457639[/ATTACH] [ATTACH]457640[/ATTACH] [ATTACH]457644[/ATTACH]

                        [ATTACH]457641[/ATTACH] [ATTACH]457642[/ATTACH] [ATTACH]457643[/ATTACH]

                        [ATTACH]457645[/ATTACH] [ATTACH]457646[/ATTACH] [ATTACH]457647[/ATTACH] [ATTACH]457648[/ATTACH] [ATTACH]457649[/ATTACH] [ATTACH]457650[/ATTACH] [ATTACH]457651[/ATTACH]

                        [ATTACH]457652[/ATTACH] [ATTACH]457653[/ATTACH] [ATTACH]457654[/ATTACH] [ATTACH]457655[/ATTACH]

                        [ATTACH]457656[/ATTACH] [ATTACH]457657[/ATTACH] [ATTACH]457658[/ATTACH] [ATTACH]457659[/ATTACH]
                        In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                        http://searchme71.blogspot.com/

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google