Discutii Generale Intre Membrii LCArad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @JED: Alta data sa ceri imprumut un detector de radar ca la unguri e voie cu ele. Oricum, nasol ca te-au amendat cu asa o suma mare.
    sigpic

    Comment


    • oricum nu toti o sa mearga la munte....
      Reparaţii maşini de spălat și Frigidere,
      Magazin Piese de Schimb.
      www.facebook.com/ElectroteknikPag

      Comment


      • Sal'tare
        Am luat shi eu o amenda in Ungaria acum 1,5 ani.
        10000 forinti.
        N-am platit-o nici pana acum.
        Am mai fost in Ungaria de 3 ori.
        Asa ca te sfatuiesc sa n-o platesti.
        Nu stiu ce ti-ar putea face.

        Comment


        • cu proxima ocazie cand o sa te opreasca politia ungara o sa vezi ce se intampla cand nu platesti amenda

          PAGu' ... si eu ce spuneam? te-ai scos, pentru ca cel putin jumatate dintre cei care vin in mod uzual la intalniri o sa fie plecati ...
          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

          Comment


          • La noi inca nu exista cadrul legal care sa te oblige sa platesti amenzile incasate in strainatate, insa nu stiu care e cadrul legal la unguri in ceea ce priveste amenzile neplatite. Presupun ca dupa un anumit numar de ani (de la 5 in sus) amenda se prescrie, dar nu bag mana in foc.
            sigpic

            Comment


            • din cate stiu eu la unguri se foloseste sistemul computerizat, respectiv atunci cand iei o amenda esti inregistrat cu ea in sistem folosindu-se datele personale si datele de identificare a masinii.
              si cand esti oprit la vreun control si se verifica datele despre sofer + masina o sa ii apara imediat ca nu ai platit amenda. eu stiu o singura persoana care a patit ceva de genul asta (a primit o amenda de parcare pe care nu a platit-o si dupa vreun an si ceva cand l-a oprit politia in ungaria i-a fost "oprita" masina pana la achitarea amenzii care crescuse oricum considerabil, zicea ceva de o suma cam de 10 ori mai mare, cam asa ca si la facturile neplatite in termen, dupa aia intra penalitati). acum nu stiu daca mai e valabila chestiunea si in ce termene se prescrie. ideea e oricum sa nu te mai prinda vreodata
              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

              Comment


              • detector aveam, dar sunt 3 benzi de frecventa: K. ,Ka. , Ku. unguri si bulgari folosesc de ceva timp Ku. dar la noi nu sunt pe toate detectoarele aceasta banda (cei care vreau sa-si cumpere dtector). M-am interesat daca nu platesc amenda, raman intr-o baza de date pana la sfarsitul anului, dupa care sunt mutat intr-o baza de date mai generala, unde nu are acces politia rutiera. dar poanta tare este acum: cand mi-au dat procesul-verbal mi l-au dat cu data de 2009.04.05 in loc de 2009.07.05, adica si daca as plati acum amenda tot as plati penalizari pe vreo 2 luni, eu necunoscand limba si scrisu nu am avut de unde sa stiu pana nu am ajuns la u traducator, am semnat fidca mi-au aratat camera, recunoscandu-mi fapta, dar mai mult nu am inteles. acum ma duc totusi cu o plangere facuta un maghiara si cu un prieten care stie scris-citit la pol rutiera la oroshaza sa vad ce rezolv. Le cer sa dovedeasca ei ca eu am fost in 2009.04.05 acolo.
                Acum chestia asta cu data de pe P-V va las pe voi sa-mi ziceti ce este: neatentie sau reaintentie din partea politistelor ???? ( am uitat sa va spun ca mau oprit 3 politiste!!!)

                Comment


                • Buna,
                  Si ziceti ca sunt multe radare, bine ca stiu, multam fain.....si amenzi, politiste, faina treaba...macar erau ceva de capul lor!!!?
                  sigpic
                  Maică, ce mafioți de treabă !!!

                  Comment



                  • 3 politiste ? si tu ai mai semnat procesul verbal ? pai daca eram eu pe acolo erau 2 variante: sau ma iertau, sau ma bagau la racoare pentru hartuire

                    cat despre banda KU, 90% din radarele din europa sunt pe aceasta banda. restul de 9 procente sunt pe banda Ka si 1% sunt pe X (doar in romania, bulgaria si ucraina mai vezi relicve de genul asta). iar ce e mai interesant este ca sunt dotate (radarele) si cu detectie VG. acum cat de multe radare sunt nu stiu, ca eu desi am avut detectorul la mine nu l-am folosit in ungaria, dar nici nu le-am dat ocazia sa ma prinda (asta din cauza ca statea maica-mea langa mine ).
                    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                    Comment


                    • Originally posted by JED-Sera View Post
                      dau dreptate la bubu_vasile, cand zice ca el nu merge la unguri, eu am fost ieri la strand, si am luat un radar : 69km/ora pe limita de 50km/ora, amenda 20000 forinti, adica 310 lei ron si mai trebuie sa merg o data pana in batania la posta sa platesc amenda. deci a fost frumos strand, valuri, topogane, jacuzi , apa termala, mult soare+amenda.
                      Trebuia sa te intelegi cu amenda la unguri se ia spaga la greu.
                      Stiu pe cineva care face fest ungaria si germania si mi-a spus multe lucruri , de la 300 euro aprox in lei,in ungaria a ajuns sa dea spaga doar 50 euro.
                      Asa ca trageti voi concluziile , nu este gluma.

                      Comment


                      • Am ajuns si eu acasa baieti.Tin sa va spun ca am petrecut 4 zile superbe prin nordul tarii,putin obosit e adevarat dar a meritat.Incer sa va arat ceva poze dar deocamdata nu merge nu stiu de ce.
                        Last edited by Red_Alin; 8 July 2009, 13:06.

                        Comment


                        • politistele erau peste calibru meu la gabarit, si la varsta. si erau foarte flegmatice nu era loc de spaga desi credetima am dat destula in ungaria si culmea ironiei odata am primit si rest la spaga(mi-au cerut 10eu pt. ca stateam in spate si nu aveam centura, nu am avut euro. si le-am dat 3000 ft. la care unguru imi da 1000 ft. inapoi ).am fost la oroshasza si nu am avut ce sa contest pt. ca hartia respectiva este un formular de informare pt. cel sanctionat, dovada este considerata inregistrarea video cu datele de rigoare+cecul de 20.000ft.si-au cerut scuze pt. gresala iar amenda ramane.eu am primit 2 harti cec-ul si formularul respectiv+ mi sa arat inregistrarea cu mine la 69km/ora, la 54km/ora si la 48km/ora. pt. ca eu am vazut masina de pol. şi am franat dar..... tarziu.

                          Comment


                          • asta e ... raman cele 2 variante: sau o platesti sau te faci ca ploua si o perioada (mai lunga) nu mai calci pe la unguri
                            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                            Comment


                            • Sau poate scapi mai ieftin daca schimbi placutele de inmatriculare...
                              sigpic

                              207 noir obsidien

                              Comment


                              • As avea si eu o intrebare, cine are generator de curent si il poate imprumuta 2 zile?:-/:-s
                                Reparaţii maşini de spălat și Frigidere,
                                Magazin Piese de Schimb.
                                www.facebook.com/ElectroteknikPag

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google