Circulatia Din Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai poate misiunea domnilor de la Politie era sa afle cat mai dureaza pana cei de la Tramvaie ...reparau and deblocau zona !
    Astfel era normal sa se opreasca si sa intrebe lucratorii care lucrau..stand !
    Butea Aurel Laurentiu
    fara linkuri externe in semnatura
    BR - 21 - CNB

    Comment


    • Locuri de Radar...ATENTIE la ele ...
      Va astept sa postati si voi astfel de locuri ...

      Astazi, la ora 09.00 un echipaj era cu radar pe B-dul Independentei cu fara spre garii vis a vis de statia de tramvai !

      Acum eu am o intrebare :
      Zona respectiva , astfel de echipaje au voie sa faca asa ceva ? Sa parcheze masina pe trotuar in statia de tramvai ...chiar daca e pe partea opusa rigolei ?

      Numai bine si va rog sa mai postati i alte cuibusoare !
      Butea Aurel Laurentiu
      fara linkuri externe in semnatura
      BR - 21 - CNB

      Comment


      • Am si eu o intrebare,daca merg pe timp de zi cu proiectoarele aprise in oras sau in afara orasului se poate lua amenda?O alta intrebare, ce trebuie sa am la mine pt ai arata lu nea politaiu asigurarea obligatorie?Intreb pt ca azi un politai m-a tras pe dreapta(pe Viziru aproape de statia peco Mol)sa inceapa sa-mi insire ce amenda si ce pct puteam sa iau pt lucrurile de mai sus mentionate.La asigurarea obligatorie aveam la mine chitanta si "asigurarea" lipita pe parbriz,iar nea caisa mai vroia si polita de asigurare.Nu este primul care ma opreste si nu mi-a cerut pana acum asa ceva.Iar la faza ca mergeam cu proiectoarele aprinse i-am si zis sa se uite putin la alte masini care circulau in acel moment ca 90% erau cu ele aprinse si nici macar nu sa uitat.Braila asta...
        Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

        Comment


        • cand vrea sa se lege de tine, se leaga de toate. proiectoarele sunt lumini care se aprind numai pe timp de ceata. oricum, in atmosfera clara, sunt egale cu zero. ba chiar incurca ceilalti participanti la trafic. daca toti ceilalti fac asa, asta nu inseamna ca e in ordine. eu, sincer, le umplu frigiderul la cei care imi ies in cale c toate luminile posibile puse in functiune. cand zici "asigurare" lipita in geam, te referi la acel abtibild? daca da, atunci iti trebuia si hartia aceea alba cu numarul sasiului, datele tale si valabilitatea politei.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by amg View Post
            Am si eu o intrebare,daca merg pe timp de zi cu proiectoarele aprise in oras sau in afara orasului se poate lua amenda?O alta intrebare, ce trebuie sa am la mine pt ai arata lu nea politaiu asigurarea obligatorie?Intreb pt ca azi un politai m-a tras pe dreapta(pe Viziru aproape de statia peco Mol)sa inceapa sa-mi insire ce amenda si ce pct puteam sa iau pt lucrurile de mai sus mentionate.La asigurarea obligatorie aveam la mine chitanta si "asigurarea" lipita pe parbriz,iar nea caisa mai vroia si polita de asigurare.Nu este primul care ma opreste si nu mi-a cerut pana acum asa ceva.Iar la faza ca mergeam cu proiectoarele aprinse i-am si zis sa se uite putin la alte masini care circulau in acel moment ca 90% erau cu ele aprinse si nici macar nu sa uitat.Braila asta...
            Din moment ce se numesc "proiectoare de ceata" n-ai crede ca faci ceva aiurea cu proiectoarele alea? Or fi ei asa timpiti cu totii si le-a casunat pe tine? Iar faptul ca altii merg cu ele aprinse iti dau tie justificarea sa le aprinzi,nu? Al dracu` spirit de turma...Sa te adaptezi la o societate bolnava nu e neaparat cea mai buna solutie.

            Comment


            • Bogdan, sincer nu te inteleg: care e faza cu proiectoare pe timp de zi? E mai mult de fite cei drept, dar unii pun doar pozitia si proiectoarele. Dar cu ce te incurca? Te orbeste proiectoarul care bate in jos? Si de ce le umpli frigiderul? Nu te inteleg...

              BrVictors: sunt proiectoare de ceata, folosite si noaptea pentru a vedea gropile. Si faza cu politia, nu are nimeni dreptul sa se ia de tine ca mergi cu un proiector aprins, ca ai farurile aprinse sau mai stiu eu ce porcarii.

              Amg, stii de ce te-au oprit? Ca ai logan. Daaca aveai un VW passat sau stiu eu ce alta masina 'periculoasa' nu aveau tupeu ca le era fric as anu fie un 'ceafa lata' sa ii ia la suturi si injuraturi.

              Apropos, Amg si brvictors, de ce nu veniti la intalniri, desi intrati pe forum?
              sigpic

              Comment


              • nu ma intelegi pentru ca se vede ca nu ai mers mult pe timp de noapte. sa vezi de la 100 m 4 (patru) faclii care iti bat in ochi. iar proiectoarele nu bat in jos, ca daca ar lumina asa ar fi ca neoanele care se pun sub masina. proiectoarele lumineaza exact ca farurile numai ca nu sunt facute sa imprastie lumina pe carosabil asa cum o face farur. nu stiu unde ai vazut in postul meu ca vorbesc de proiectoare pe timp de zi. si le umplu frgiderul, pentru ca sunt foarte obositoare 4 lumini sa iti bata in ochi, ba chiar poate sa creeze efect de orbire. iar gropile nu mai apuci sa le vezi la 100 km/h chiar cu zeci de proiectoare pentru ca ele lumineaza numai la 5 metri maxim pe carosabil

                acum sper ca m-am facut inteles. chiar daca am vorbit destul de clar si in primul post.
                sigpic

                Comment


                • BOgdan, omul vorbea pe timp de zi.

                  Si oricum, proiectoarele bat in jos, crede-ma. DAca bat in sus nu mai sunt de ceata. Daca te uiti atent cu ele vezi gropile, nimic mai mult.

                  Iar cu cele 4 facli de care zici, am mers pe timp de noapte si eu si iti zic ca o sa te obisnuiesti, si stii vorba aia: fiecare pentru el, adica trebuie sa gasesti o modalitate sa vezi tu cel mai bine nu ceilalti (asa e neamu noastru, ce sa facem)
                  sigpic

                  Comment


                  • Daca tot sunt puse de ce sa nu aprindem si stopurile de ceata. Si eventual mai montam si cate proiectoare suplimentare ca nu stii cand ai nevoie sa luminezi un stadion pe nocturna .
                    Ziua nu ma intereseaza dar noaptea sunt deranjante proiectoarele.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • asa cum scrie si in semnatura lui darksid3: Nu este un semn de sanatate sa fi bine adaptat la o societate bolnava. unde ajungem daca facem toti la fel, adica aiurea si prost? pt mine, proiectoarele sunt egale cu zero, exceptie facand cazul in care este ceata afara. pt ca daca folosesti proiectoarele in orase sunt inutile, pt ca e luminat orasul. iar in cand sunt in afara orasului, la viteza de 100 km/h nu mai apuci sa eviti sau sa franezi cand vezi groapa in 5 metri.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Cristi_LCD View Post
                        Daca tot sunt puse de ce sa nu aprindem si stopurile de ceata. Si eventual mai montam si cate proiectoare suplimentare ca nu stii cand ai nevoie sa luminezi un stadion pe nocturna .
                        Ziua nu ma intereseaza dar noaptea sunt deranjante proiectoarele.
                        eu cred ca aprinzi si stopurile de ceata cand nu iti mia merge un stop . faza e urmatoarea: daca lasi doar farurile noastre (cele stock din fabrica fara sa schimbi becul) vezi... nimic, vezi doar putin, dar chior. Pe cand daca pui proiectoarele vezi in primul rand tu mai bine, iar daca le ai reglate bine, nu orbesti pe nimeni (sau cum sunt idiotii de merg noaptea cu faza lunga - eu la astia le dau faza lunga cand ajung in dreptul meu, sa orbeasca putin).

                        Tot nu am inteleg faza: sa te opreasca politia ca ai proiectoare aprins... (pe zi sau pe noapte? ) si oricum, tot e aiurea.
                        sigpic

                        Comment


                        • Da daca mergi cu proiectoarele aprinse nejustificat (ceata sau ploaie) se da amenda.
                          Si cu proiectoarele aprinse noaptea vezi gropile fixu-pixu ca la viteza numai in aia 10 metri din fata nu te uiti.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • farurile stock bat putin cam jos. dar ele se pot ridica, eu le am ridicate si acum linia farului este undeva la 40-50 m. cel putin stangul bate extraodinar, vad bicilistul super bine de la distanta chiar cu faza scurta, ca sa nu mai zic de faza lunga...
                            sigpic

                            Comment


                            • Iata ce scrie la Regulamentul de aplicare al noului cod rutier @ MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI, PARTEA I

                              Art. 143. - (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati ca de la lasarea serii si pana in zorii zilei, ziua cand ploua torential, ninge abundent sau este ceata densa, ori in alte conditii care reduc vizibilitatea pe drumul public, precum si in tuneluri, sa foloseasca instalatia de iluminare a vehiculului astfel:

                              a) luminile de pozitie sau de stationare, in timpul opririi pe partea carosabila in afara localitatilor;

                              b) luminile de intalnire sau de drum, in mers, atat in localitati, cat si in afara acestora, dupa gradul de iluminare a drumului public, iar cand ploua torential, ninge abundant sau este ceata densa, ori in alte conditii care reduc vizibilitatea pe drum, si luminile de ceata.


                              Legea e destul de limpede.

                              Comment


                              • Originally posted by iamagi View Post
                                Apropos, Amg si brvictors, de ce nu veniti la intalniri, desi intrati pe forum?
                                Am fost la intilniri, de 2 ori. Discutia cu proiectoarele este fara final, asa ca ma retrag, pina nu duce la o disputa aiurea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google