Campanie De Ajutorare A Unei Case De Copii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am gasit aceasta casa de copii , in domnesti ... 21 de copii abandonati , nu au mai primit nimic de 2 ani , de paste si de craciun exista o singura familie care le duce cate ceva ...
    au nevoie de alimente si pregatire scolara pentru cativa din ei.

    astept parerile sincere daca aceasta doriti sa fie casa de copii care va beneficia de ajutorul nostru.

    multumesc


    Last edited by skandal; 4 September 2009, 18:53. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #77
      parerea mea este ca acesti copii merita un viitor mai bun si eu unul sunt de acord sa mergem aici.............mai ales dupa ce am citit articolul, chiar m-au impresionat cei doi soti pt faptele lor si mai m-a dezamagit cand am citi ca nesimtitul ala de tariceanu le-a taiat fondurile......dupa ce ca nu-l inghiteam atunci si nici acum pentru manariile care le face cu Citroen........sa tai o alocatie de 40 ron pt niste copii care au fost abandonati din cauza unor parinti iresponsabili mi se pare o mare nedreptate.......oricum Jos Palaria pt fam. Guias .....
      Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima!!

      Comment


      • #78
        maine la ora 12:00 voi pleca pana in Domnesti spre casa de copii sa vad cum stau lucrurile pe acolo , cine doreste sa mearga , va rog sa ma sunati in seara asta .. ca loc de intalnire , sugerez benzinaria din fata stadionului steaua ! ( daca stie cineva cum se numeste , rog sa scrie ...

        Comment


        • #79
          dupa cum ti-am zis si pe mess, o sa te anunt maine dupa ce ma trezesc...sau gasim o varianta! nu stiu ce program am si nu vreau sa te incurc - eu vreau sa merg, dar sa vedem.
          sigpic

          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

          Comment


          • #80
            Nu se poate schimba data? Nu de alta dar coincide cu plecarea pe transalpina si mi-as fi dorit si eu sa merg cu voi...
            sigpic

            Comment


            • #81
              Deci dumineca fratelo, ca eu sambata GEN sunt de servici GEN, gen eu adica eugen adica gen eu stii.
              No Stress !
              http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

              Comment


              • #82
                pai mergem ori sambata ori duminica... asa este stabilit de cand am inceput campania... " inainte sa inceapa scoala trebuie sa ajungem cu ce au nevoie "

                maine la ora 12:00 voi pleca pana in Domnesti spre casa de copii sa vad cum stau lucrurile pe acolo , cine doreste sa mearga , va rog sa ma sunati in seara asta .. ca loc de intalnire , sugerez benzinaria din fata stadionului steaua ! ( daca stie cineva cum se numeste , rog sa scrie )
                Last edited by skandal; 5 September 2009, 22:57.

                Comment


                • #83
                  Baieti, imi pare rau ca n-o sa pot veni cu voi la casa de copii. Oricum, stiu ca va veti descurca, facem un gest frumos. Nu uitati sa faceti poze si filme.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by sinx View Post
                    Nu se poate schimba data? Nu de alta dar coincide cu plecarea pe transalpina si mi-as fi dorit si eu sa merg cu voi...
                    Si eu as fi vrut sa merg, dar are dreptate skandal, e bine sa se faca actiunea inainte de inceperea anului scolar...O sa vedem pozele si o sa stim ca am contribuit si noi. Si sper sa repetam inainte de Craciun...

                    Comment


                    • #85
                      Tocmai ce am venit de la casa respectiva... impresionant, zic eu! Curata, aranjata, conditii decente, copii ingrijiti. Am discutat cu doamna de acolo si cu fiecare copil in parte si am intocmit un necesar. Copiii vor lucruri mai mult decat decente: penare, pixuri, sosete, creioane, etc. Sunt si vreo 2 copii de 17 - 18 ani pe care o sa incerc sa ii ajut personal cu ce am pe acasa... m-au impresionat mult.
                      In alta ordine de idei, noi am intocmit un necesar si in functie de acesta o sa facem si cumparaturi. Mai intai o sa dicutam aici sa picam toti de acord. Tot aici sunt si 2 copii putin mai speciali sa zic. Unul joaca in echipa locala de fotbal ca portar si isi doreste manusi de portar. O sa ii aduc eu. Mai este un copil care isi doreste foarte mult o chitara... sa pricepe la cantat si ar vrea o chitara. Daca are cineva pe acasa una veche, gata sa fie aruncata, v-as ruga sa faceti un gest si sa o dam copilului. De asemenea au mare nevoie de un aspirator... unul second-hand. Daca are cineva pe acasa, de asemena este bine-primit. Personal o sa ma implic destul de mult si mi-ar placea ca fiecare sa isi dea interesul catusi de putin. Am dat o suma frumusica de bani, o sa ii dau copilului manusile de portar pe care si le doreste, o sa ii dau celui de 18 ani o gramada de haine noi nepurtate, o sa aduc pentru cei mici hainute de la nepoti, verisori, etc. O sa ma duc membrii familiei mele care au copii si o sa ii rog sa imi dea mie hainele pe care nu le mai poarta. Nu cer tuturor sa faca acelasi lucru, insa daca cineva are posibilitatea ar putea sa faca o fapta buna.

                      Copiii de acolo s-ar bucura sa primeasca ceea ce noi nu mai avem nevoie! Decat sa le aruncam mai bine facem un gest omenesc.
                      Last edited by sinx; 6 September 2009, 16:37.
                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        lista cu copiii din fundatia Copiii Impotriva Intunericului.
                        Baieti
                        Catana Alex ( portarul ) - 17 ani - manusi de portar , un tricou cu numar de fotbal
                        Catana Bogdan - clasa X - 16 ani - pixuri colorate
                        Nicolae Florinel - clasa V - 9 ani - vocabular , pixuri , un penar
                        Nicolae Marian - clasa V - 10 ani - vocabular , pixuri , un penar
                        Petrache Fane - clasa II - 10 ani - caiet tip 2 , tempera + pensule , stilou
                        Manta Picoli - clasa I - 7 ani - ghiozdan pregatitor cu tot ce trebuie pentru scoala
                        Marcu Florin - clasa V - 10 ani - vocabular , pixuri , un penar
                        Ristea Ionut - 18 ani - haine , ciorapi , ceva de incaltat , poarta 43 la picior
                        Nenciu Laurentiu - clasa XI - 17 ani - pixuri colorate ( nu a cerut nimic special )
                        Manta Claudiu - gradinita - 4 ani - o carte de colorat , creioane colorate , ghiozdan gradinita
                        Fete
                        Manta Raluca - clasa III - 8 ani - penar , vocabular
                        Manta Larisa - gradinita - 3 ani - o carte de colorat , creioane colorate , ghiozdan gradinita
                        Manta Denisa - gradinita - 5 ani - o carte de colorat , creioane colorate , ghiozdan gradinita
                        Petrache Aura - gradinita - 4 ani - o carte de colorat , creioane colorate , ghiozdan gradinita
                        Petrache Florentina - clasa II - 8 ani - caiet tip 2 , tempera + pensule , stilou
                        Meg Ligia - gradinita - 7 ani - o carte de colorat , creioane colorate , ghiozdan gradinita

                        Astea au fost cerintele copiilor , au fost intrebati fiecare in parte ce doresc ... nu au vrut nimic iesit din comun si chiar am ramas impresionat de dorinta de a invata si a merge la scoala.

                        Pentru scoala o sa mai bagam in plus fata de ce au cerut ei in fiecare punga/ghiozdan cate ceva ce stim ca trebuie : gume de sters , pixuri , hartie colorata , lipici , etc ....

                        NU au nevoie de plusuri pentru ca au deja foarte multe ...

                        asa cum scria sinx mai sus , au disperata nevoie de un aspirator , pentru ca cel vechi este defect .
                        mai au nevoie de alimente , au dat si o lista si am sa enumar cateva in mare...
                        Conserve la borcan , pentru ciorbe , mancaruri si asa mai departe , ulei ...
                        Preparate din carne , carnati , sunca de casa , cremwusti
                        Lactate , cascaval , unt sau margarina
                        Dulciuri , napolitane , eugenii , ciocolata
                        Pentru pachetelele elevilor au cerut pungulite pentru sandwichuri , staniol , servetele

                        ceva articole de curatenie , detergenti de rufe si vase ...

                        O sa cumparam cate putem din fiecare din suma stransa si o sa incercam sa ne incadram in fondul existent din donatii ....

                        am atasat cateva poze facute in fuga de catre sinx ...
                        Attached Files
                        Last edited by skandal; 6 September 2009, 17:20.

                        Comment


                        • #87
                          Am eu o chitara pe care o pot da cu multa placere. Problema este ca ii lipseste o coarda si trebuie acordata ( asa se zice nu ?). Pana cand mai putem da bani? Sper sa ajung la un fulger pt a da si eu bani.
                          Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                          Comment


                          • #88
                            Stanlei, daca ai timp, mergi la magazinul muzica, sau da-i chitara cuiva care poate merge acolo pentru acordaj...

                            Bravo baieti. Voi mai pune si eu niste bani, sa vad la cine ma imprumut pana vin inapoi in tara. Nu uitati sa faceti publica actiunea peste tot, deoarece oamenii vor ramane impresionati si ne vor ajuta data viitoare, la o alta campanie.

                            Putem cumpara din en-gros toate cele pt scoala, Canto ne poate dirija.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              Sunt mandru de voi
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #90
                                Nu prea am timp dar o s-o iau cu mine la un fulger si poate o preia cineva
                                Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google