Ridicare Masina + Amenda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ridicare Masina + Amenda

    Scuze ca postez aici dar nu stiu unde!
    Intr-un final am patit-o si eu ... 434lei ridicarea + 280lei amenda ( automat ca nu am semnat-o, ma vad in tribunal cu ei ) pe raza sectorului 1, la facultatea Bioterra Baneasa(de acolo mi-a luat-o). Asta am patit-o ieri!

    Ce nu inteleg eu este ... Doamna care mi-a dat amenda(de la parcul auto) mi-a zis ca aceasta o sa vina prin posta in termen de 15 zile. Ok am plecat de acolo, iar azi la ora 19:05 gasesc procesul verbal de contraventie(foaie rosie) + o alta foaie care constata ca a fost afisata pe geamul de la usa blocului impreuna cu un martor. Ce sa fac in acest caz ??
    Last edited by fuguletz; 18 January 2012, 21:00.
    sigpic

  • #2
    Cauta-ti avocat si vezi unde si pe cine poti sa dai in judecata.
    Cand vine vorba de dat in judecata statul pentru daune, vei gasi foarte usor avocati care lucreaza foarte ieftin, gratis chiar.
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

    Comment


    • #3
      Nasol cu chestii din astea.
      Pai si inainte de ai da in judecata tu erai parcat regulamentar sau nu?
      Adica ti-au ridicat masina pe bune !
      Daca erai vinovat mai bine ( zic si eu nu dau cu paru ) stai potolit ca nu faci altceva decat sa iti tocesti nervii si timpul tau plus banii cheltuiti suplimentar pe alte drumuri si onorarii!

      Comment


      • #4
        Oricum trebuie sa platesti banii pt a-ti ridica masina.
        Ulterior dai statul si firma respectiva in judecata, doar daca ai parcat regulamentar. Altfel, dupa vreo 2 ani de judecata va trebui sa platesti cheltuielile de judecata ala statului si ale firmei respective.
        Deci, ori ai parcat regulamentar, ori gata, aia e. Prostia se plateste.

        Comment


        • #5
          Si pe langa asta ei au fost batuti in cap. Eram cu masina de firma, adica VAN-ul!

          In loc de B40HER mi-au scris pe procesul verbal B40MER ... in acest caz mai e valabila amenda?
          sigpic

          Comment


          • #6
            Pai daca nu e pentru masina ta nu mai e valabil.
            Super Oferte Accesorii Logan

            Comment


            • #7
              Daca au poze, da.
              Deci, ca sa-i dai in judecata trebuie agitatie mare, timp alocat si multe altele. Pt 700 de lei nu cred ca se merita. Platesti si gata. Daca in schimb crezi ca au facut o neregula, du-te in instanta cu ei, ma rog, seful tau, care nu cred ca va avea chef.

              Comment


              • #8
                Masina am luat-o din parcul auto dupa 3ore de la ridicare, deci de luat am luat-o. Procesul verbal oricum nu l-am semnat, deci tot o sa ajung in judecata cu ei!

                Plata pentru ridicarea masinii a fost pe firma, iar amenda pe sofer. E normal?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Da, perfect normal. Tu ai facut o boacana cu o masina ce nu este a ta. Nu te puteau factura pe tine pt ridicarea masinii, pt ca-i proprietatea ta.
                  Cat despre instanta, eu zic sa te regandesti. Sunt sigur ca ai parcat ilegal, caci de aceea tot eviti raspunsul la intrebare. Du-te in instanta, ia-ti un avocat, plateste-l iar dupa vreo 2 ani, vei plati si amenda si cheltuielile de judecata ale partii adverse.

                  Noroc, ca succes nu vei avea

                  Comment


                  • #10
                    Cata, erai parcat regulamentar? Da sau nu? Daca nu erai regulamentar degeaba te obosesti si cum a spus si Cezar iti vor lua si cheltuieli de judecata.....

                    Daca tii cu tot dinadinsul sa te razboiesti mergi si consulta un avocat poate exista vreo chichita anume prin care sa te poata scoate basma curata......

                    Plata pentru ridicarea masinii a fost pe firma, iar amenda pe sofer. E normal?
                    Da, e normal.
                    Last edited by Eu4yas; 19 January 2012, 12:24.
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      DA, masina era parcata regulamentar, nicaieri nu era semn de parcarea interzisa. Pe amenda scrie ca cica nu am lasat loc 1m pe trotuar pentru pietoni ... dar unde era semnul cu asta habar n-am!
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        E lege! Daca parchezi pe trotuar trebuie sa lasi loc pietonilor minim 1 metru.

                        Deci erai parcat neregulamentar.
                        9! 9! 9!
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          In codul rutier bre

                          Comment


                          • #14
                            Cezare ,,tu razi de ghinionul omului. Fugule ce sa mai ,ai comis-o si ai avut ghinion sa fi la locul nepotrivit la timpul nepotrivit . Aia cand iti ridica masina fac poze destule ca sa nu mai ai ce comenta in instanta,,poate au si filmat-o.
                            Daca au scris numarul gresit in PV nu e problema ca rescriu altul pe baza probelor video.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by fuguletz View Post
                              DA, masina era parcata regulamentar, nicaieri nu era semn de parcarea interzisa. Pe amenda scrie ca cica nu am lasat loc 1m pe trotuar pentru pietoni ... dar unde era semnul cu asta habar n-am!

                              Nenea, singurele motive prin care ii poti da in judecata, sunt de ordin administrativ, adica vorbesti cu un avocat care a mai facut asa ceva si-ti spune unde sa cauti nod in papura referitor la aplicarea Hotararilor Consiliilor De Sector sau al Municipiului. Sunt cazuri cand Primaria de Sector se "ocupa" cu ridicari de masini iar drumul pe raza caruia s-a intamplat asta, este administrat de PMB, e aici ii poti prinde. Spun toate astea ca sa nu pierzi timpul aiurea pe la judecatorie, altminteri nici nu are rost sa te misti din "scutece".
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google