Un Mic Ajutor Daca Se Poate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cum rămâne cu amplasarea unei construcții pe hotar?
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #17
      Vorbim de Medias, nu de Viena ) Faci o anexa gen terasa. Sau acum zici ca vine primaria sa ceara planul? Daca stateam asa, nu aveam nimic pe langa casa...

      Comment


      • #18
        Nu era vorba de primărie ci de vecin, dacă intri cu acoperișrul peste gard.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #19
          t0rquemada - voi face chestia cu masuratorile si jaloanele.
          Ai facut ceva calcule de da cu virgula sau ai vazut un caz similar ?
          Slabe sanse sa am vreodata alta masina. dar mai sti, nici Logan nu credeam ca o sa am.

          tirum76 - Garaj am deja, este in fundul gradinii se vede (si nu prea)in ultima poza deasupra cotetului.

          Haideti sa ne intoarcem la cazul concret, se poate sau nu ce vreau eu sa fac ?
          Ar mai fi o varianta la care mam gandit si anume sa fac usa in capatul casei (poza 3 peretele cu burlan) dar asta implica sa sparg doi pereti si sa sacrific doua incaperi.
          Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

          Comment


          • #20
            Bre nea Viorele, las-o naibii de masina ca poate sa stea si afara. Te apuci acum sa darami peretii casei in care stai, in care dormi si in care mananci ca sa bagi masina? Fara suparare, dar asta chiar suna a poveste cu Pacala si Tandala.
            Mai bine cumpara niste cherestea si fa un garaj pe langa casa. Nu de alta, da' ajungi ca baiatul asta care s-a apucat sa darame peretii casei dupa ureche.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #21
              La garajul pe care îl folosesc am ușă cu deschidere verticală, 2x3,5m. În fața garajului am trotuarul (2,5m) și strada. În funcție de cum mai parchează unul sau altul nu mai ieși din garaj.

              Alt exemplu: poartă de lațime 2,05m, Loganul II are 1,994m cu oglinzi nepliate - ce zici intră în condițiile în care în curte trebuie să urci o bordură cu partea dreapta a mașinii? Intră dar ai nevoie de încă o persoană.

              Deci fă niște probe cu jaloane, și apoi știi sigur ce și cum.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #22
                Vitriol - Simpatic Arthur, la noi in Ardeal e o vorba care spune: Fa ca sasul, masoara de doua ori si pe urma poti sa tai. Promit ca o sa aduc meseriasi care stiu ce fac.
                Stiu ca pare un pic asa ca o ciudatenie sa vrei neaparat sa bagi masina in casa, urmeaza sa dorm cu ea in pat, hi,hi,hi, si asa nevastamea ii spune la masina "amanta".
                Lasand gluma, povestea mea e cam asa:
                Cu ani in urma mam mutat la socri unde sunt doua case pe aceeasi curte: soacra si parintii ei.
                Fiind batrani si bolnavi, au murit pe rand saracii si acum am ajuns sa stam doua persoane in doua case, una fiind nelocuita. Intrebarea e ce fac acum? Vindem tot si plecam? Cine cumpara doua case in loc de una ? Sau cui ii convine sa stea pe curte cu altcineva? Zona e foarte buna, ideala chiar, asa ca ne-am hotarat sa ramanem si sa reamenajam, fiind prea multe camere de incalzit, transformarea in garaj ar fi o solutie zic eu. Intelegi, deci nu-i o obsesie chestia cu garaj in casa.
                Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                Comment


                • #23
                  mosule eu stiu asa ca atinci cand se strica un perete trebuie un stilp de sustinere greutate acoperis plus ca nivelul interior al casei este garantat cu 50 cm mai sus decat nivelul solului ( adica ai o fundatie acolo ) si chiar daca strici si merge trebuie sa faci o rampa ca sa poti baga masina-n garaj/casa
                  una peste alta nu stiu daca se merita acum ce sa spunem ca aia care stau la bloc la parter si au si trei camera sa fffffffffffff--ta un perete si sa faca garaj in dormitor ca pina la urma e casa mea ..... " auzi daca ai bani de cheltuit si nu stii pe ce vreau si eu 1000 de lei si ai dau inapoi pina la craciun "

                  Comment


                  • #24
                    trium76 - Ai dreptate, mai ca-mi vine sa ma razgandesc. Poate mai bine investesc in renovarea interiorului si bag niste chiriasi...
                    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google